Jump to content

Montare sertar sub scaun sofer sau pasager


moskino
 Share

Postare recomandată

Sal all,

Am primit si eu sertarul de sub scaunul sofer.M-am apucat si l-am montat,dar de prin l-am prins in doua suruburi pentru ca sunt suruburi cu filet si nu am avut de unde sa mai iau inca unul pentru ca cutia are 3 prinderi.De batut nu bate,am verificat si pe drum mai rau si sta bine si in doua suruburi.In mare parte sunt multumit de sertar,este cam mic,dar ii practic.Am sa il comand si pe cel de la pasager,acela am auzit ca ii putin mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Razvan Portase

    11

  • FABIAn RuSu

    5

  • mitzaN

    5

  • lucian.1950

    4

un surub din ala e 50 bani la dealer; mi-am luat eu 3 ca sa am rezerva :)

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data viitoare,multumesc de informatie!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

completari/"indicatii pretioase" legate de montaj:

pentru montarea/demontarea suruburilor de la sinele scaunului folositi un prelungitor pt suruburile fata/fara prelungitor pt suruburile spate in cazul in care lucrati cu un clicket in unghi drept

la montarea suruburilor de la sine recomand pasta Loctite 243

daca vreti sa lucrati cu scaunul dat pe spate si sa nu stati cu el in echilibristica pe tetiera, lasati tetiera la locul ei ridicata la maximum, scaunul glisat pe sine cat mai in fata si se va obtine o inclinatie ok pt echilibru

optim se lucreaza cu scaunul rotit 90 grade cu fundul spre exterior la usa soferului (daca se invarte cu grija nu se zgarie absolut nimic) - atentie insa la cablaraia pt incalzire scaune/airbag (daca exista asa ceva) - mufele trebuie deconectate

pentru fixarea sertarului in cele 2 puncte din spate (in stinghia metalica) renuntati la surubul(-rile) originale care sunt cam scurte (16 mm) si folositi suruburi de 4 x 30 mm cu filet metric si cap hexagonal - sunt mult mai usor de montat cu cheia tubulara de 7 decat sa bajbai cu torxul dupa ele

gaurile din stinghia metalica respectiva nu au initial filet; recomand sa nu insurubati suruburile direct cu scaunul sus - intai faceti filetele cu un "spare" surub - atentie ulterior ca se poate distruge usor filetul - nu strangeti prea tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Intrebare: sertarele de la fabia merg si la polo/ibiza? Adica scaunele sunt aceleasi?

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sasiul metalic este absolut identic. Nu stiu in ce masura plasticele seamana dar loc sub schelet ar fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum putem fi siguri ca sa nu comand sertarele si sa am surprize?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa raspund tot eu. Nu se potriveste cel putin la seat ibiza unde arata altfel sertarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salutare!

la golf 5 a pus cineva sertare sub scaune?

de unde ati cumparat si cat au costat?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Si uite-asa am montat eu sertarul sub scaun sofer.

Mie mi-a luat cam o ora (cu tot cu facut poze).

Deci:

Pasul 0:

Se demonteaza scaunul (am descris intr-un reply mai sus) - vezi poza 0.

Pasul 1:

Se impinge scaunul pe bancheta din spate. Eu am bagat tetiera (asta am gasit la indemana) sub el ca sa ramana la pozitie - vezi poza 1.

Pasul 2:

Cum se sta cu fata la partea de dedesubt (metalica) a scaunului, am considerat stanga si dreapta asa cum se vede in poza si nu cum ar corespunde partilor masinii. Prin urmare se desface surubul din partea stanga, cel care sustine ornamentul de plastic din locul sertarului cu TORX 20. Locul acestui surub va ramane gol, dar surubul (l-am notat cu 1) trebuie pastrat pentru ca se va folosi mai tarziu. - vezi poza 2.

Pasul 3:

Cum ornamentul de plastic nu se mai tine decat in acele clipsuri laterale se apuca cu mana la fel ca in poza si se trage in sus pana se extrage - vezi poza 3.

Pasul 4:

In urma scoaterii ornamentului de plastic, se vor vedea 2 suruburi: unul in stanga si unul in dreapta ca in poza. Acestea se vor desface - TORX 20. (vor folosi la foxarea sertarului) - vezi poza 4.

Pasul 5:

Se introduce sertarul cu capacul deschis, sub un unghi de cca 45 grade, in locasul sau, mai intai cu muchia de sus sub tapiteria scaunului. Apoi se apasa catre in jos spre a se aseza la pozitie. Trebuie avuta grija la clipsul din stanga (am notat cu 1) si mai ales la cele 3 din dreapta si nu in ultimul rand la muchia aceea laterala care trebuie sa intre in scobitura specifica (am notat cu 2) - vezi poza 5.

Pasul 6:

Ajuns cu sertarul pe pozitie, se poate pune surubul din stanga sus (anterior scos la pasul 4). Se strange bine, dar nu prea tare. - vezi poza 6.

Pasul 7:

Tot in stanga, dar in partea de jos a sertarului, se gaseste o gaura in acesta care corespunde cu o alta din tabla scheletului scaunului. Aici se foloseste surubul notat cu 1, scos la pasul 2. Dat fiind faptul ca gaura din tabla nu are filet, iar surubul este cu varf conic, pentru a se strange se va apasa putin in el pentru a crea filet in gaura (2-3 ture). Apoi se strange normal pana la blocare (se strange bine, dar nu prea tare) - vezi poza 7.

Pasul 8:

In dreapta a sertarului, in partea de sus, se pune surubul scos la pasul 4 in gaura destinata (se vede surubelnita in poza). In partea de jos mai ramane o gaura, cu corespondenta in tabla, dar pentru care nu mai exista surub. Nu am gasit nicaieri genul asta de surub. Oricum, sertarul este bine fixat si fara acest surub si poate ramane asa fara nicio problema. Aici am notat cu S. - vezi poza 8.

Eu personal am folosit un holz-surub normal de 4 cu lungime de 16 mm (holz-surub M4x16). Are filetul mult mai rar decat cel original dar se fixeaza in tabla. Asa ca se poate invarti doar 2-3 ture bana la blocare. Am facut o poza acestui surub ca info... (vezi poza).

Pasul 9:

Se monteaza scaunul la loc - vezi poza

Tam-tam !!!

Gata!

Sper sa fie de folos.

Toate bune.

dupa ce am citit topicul asta , am verificat si eu daca am sau nu sertare

la sofer, am observat ca nu am , e la fel cum aveai tu scaunu inainte de montare, insa la pasager exista sertaru...problema e ca nu pot sa l deschid, am tras de maner, nimic, am verificat sub scaun, sertarul exista, dar nu l pot deschide....vreo sugestie ? ma gandesc ca poate e vreo smecherie ceva...daca nu , n am decat sa dau scaunu jos :D

Modificat de mitzaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la sofer, am observat ca nu am , e la fel cum aveai tu scaunu inainte de montare, insa la pasager exista sertaru...problema e ca nu pot sa l deschid, am tras de maner, nimic, am verificat sub scaun, sertarul exista, dar nu l pot deschide....vreo sugestie ? ma gandesc ca poate e vreo smecherie ceva...daca nu , n am decat sa dau scaunu jos :D

Salut.

Sertarul se deschide foarte usor. De fapt se deschide doar capacul si nu se trage tot sertarul in afara. E posibil sa nu-l ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vino la intilnire, ori dimineata la polivalenta ori dupamasa la statuie si impreuna o rezolvam intr-un fel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt din valcea :D ...am bagat mana sub scaun si se simte forma exact cum e in poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde mi-a fost capu' de dimineata, ca nu am vazut locatia... Revenind la cutia de sub scaun, la partea de sus a capacului este un miner care se ridica in sus si elibereaza capacul (cam ca la torpedou ) la tine se misca acel miner ?! Incearca sa tii ridicat de miner si sa fortezi la partea de sus a capacului deschiderea lui ...post-58507-0-94047100-1290340218_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap se ridica, am fortat si nimic...intr-o parte ar da sa iasa, dar in cealalta nu, parca e intepenit, nu stiu....daia ma gandeam ca poate e vreo smecherie ceva :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici-o alta smecherie, asa ca nu vad alceva de facut decit sa tii minerul ridicat si sa fortezi deschiderea ... cel mult se poate rupe una din cele doua agatatori si fie lasi capacul cu una, fie o repari in vre-un fel. Oricum alegerea este a ta - sa ne spui si noua ce vei face .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cred ca maine o sa fortez :D...asta e, se rupe pun alta, dar tare`s curios :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea proprietar anterior, poate a rupt-o si apoi a lipit-o la loc, sa nu se vada.

Oricum foloseste cineva acel sertar pentru ceva util?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e plin si la salariu o sa-i pun si la scaunul soferului .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Astazi am dat scaunele jos... vorba vine, am intampinat ceva probleme !

Prima problema [ motivul principal pentru care am inceput sa le dau jos ] , scaunul de la sofer are un joc, fata spate, si nu e de la suruburile de la sine....momentan il am in casa si incerc sa i dau de cap, sa vad la ce suruburi trebuie sa umblu sa l fac sa stea fix ! Problema e ca nu mi a venit inca sertarul pentru sofer, deci o sa mai umblu la el

A 2a problema ar fi scaunul din stanga, propietarul dinainte [ cred ] a avut o tentativa de a umbla la el si a dus 'filamentul' unui surub si nu prea am cum sa l mai scot...Astept sa vina un prieten sa ma duc la el sa incerc cu o bormasina [ cu diverse marimi la burghiu, sa l scot intr un fel ]

Stie cineva vreun cod pentru el ? Sau ma duc direct la skoda si le zic ce surub imi trebuie ? Cu ocazia asta vreau sa dau jos si sertarul din stanga sa l schimb pentru ca se deschide foarte greu, mereu trebuie sa l fortez !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

La vw sertarul costa 60+250=310[este format din 2 piese] exista mai ieftin altundeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Leonard_Ploiesti

Salutare....aveti idee unde pot comanda un sertar pentru scaunul din dreapta  Fabia 1 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la piese auto pe comanda. Asta este codul 6Y0881578A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ass, ai idee, daca Fabia mea nu are prevazut sertar, pot cumpara doar sertarul si sa-l montez? sau difera toata masca din plastic de sub scaun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!