Jump to content

Montare sertar sub scaun sofer sau pasager


moskino
 Share

Postare recomandată

salutare

stie cineva cat costa si daca se poate face acest lucru?

l-am ales ca si optional dar a venit fara :)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Razvan Portase

    11

  • FABIAn RuSu

    5

  • mitzaN

    5

  • lucian.1950

    4

Salut.

Am de gand sa-mi montez un sertar sub scaunul de la sofer.

Deja m-am interesat la service Avia pe dreptatii (langa casa :lol: ) si la PBA. Este acelasi pret: 61.5 RON in ambele parti si tot cam 5 zile dureaza sa-l aduca. (faza misto: e mai scump cel din dreapta decat cel din stanga - o fi mai mare :D )

As da scaunul jos sa pot vedea ce e sub el: cum ar trebui sa prind tot sertarul ala, dar nu am gasit o "cheie speciala" pentru cele 4 suruburi cu cap in forma de "soare". (un fel de torx, dar cu mai multe muchii).

Am inteles ca sertarul vine cu tot cu niste suruburi necesare montarii, ceea ce este un lucru bun.

O sa ma documentez mai intai cum se poate face montarea si dupa aceea il comand.

Revin cu amanunte, sau poze (daca nu uit).

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat comanda

cod piesa: 6Y0881577A 47H (negru onyx).

am pus o poza cu vederea explodata a scaunului

sertarul e cel incercuit

post-12784-1189511132_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Mi-am desfacut zilele trecute scaunul de la sofer sa ma uit sub el sa vad cum as putea sa montez acel sertar.

Se pare ca e ok si trebuie desfacute niste (sau un) suruburi (surub) su adaugate altele (care ar trebui sa vina cu totul la comanda).

In principiu, trebuie desfacut acel capac / ornament de plastic din fata, si se face loc pentru sertar. Atentie ca intr-o parte se prinde prin niste clips-uri, iar in cealalta parte este un surub ( :lol: sau mai multe). Deci nu se trage de el pur-si-simplu.

Am mai facut rost si de acea cheie sau cap de surubelnita, cum s-o chema, de la un prieten. Arata ca un torx, dar cu 12 muchii (torx-ul are 6).

Se pare ca se numeste "M" asta care trebuie este un M 10.

Am atasat si niste poze ... sa se vada.

Eu cand am desfacut scaunul am procedat asa:

Am scos tetiera (va fi de folos mai tarziu fara - parerea mea)

Am dat scaunul in fata la maxim, pentru a avea acces la cele 2 suruburi din spate ale sinei. (se desfac cu greutate pana la capat - recomand a se apasa pe cheie in permanenta sa nu se miste din surub, ca se strica capul si mai ales un cliket).

Apoi, incet, am dat scaunul in spate la maxim si am desfacut cele 2 suruburi din fata ale sinei. Sina ramane fixata la pozitie si dupa desfacerea celor 4 suruburi deci va reveni in acelasi loc la montare.

Apoi, cu grija sa nu zgarii cu vreo sina ornamentele din plastic de la interior, am pus scaunul ( :( fara tetiera) cu spatarul pe bancheta din spate. Astfel se obtine o pozitie in care avem sinele in sus si dedesubtul scaunului la vedere.

Se poate pune ceva sub el sa ramana sprijinit sa se poata lucra.

Nu am avut nevoie sa dau scaunul jos din masina.

Montarea se face in ordine inversa, cu grija ca atunci cand se revine cu scaunul la pozitie, pe podea, sa nu se atinga si zgaria cu sina vreun ornament.

Suruburile se strang moderat (nu ca prezoanele de la roti) ...

Surubul se fixeaza in interiorul caroseriei / habitaclului, deci nu iese sub masina sau chestii din astea... Adica nu se strica antifonul de sub masina daca se scoate surubul.... :(

Cam atat deocamdata. Astept sa-mi vina sertarul.

post-12784-1189860409_thumb.jpg

post-12784-1189860418_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de la sofer e 61.5 RON si cel din dreapta e mai scump nu ?? :icon_thumright:

probabil e cu foarte putin mai mare si intra cateva grame in plus de material ...

aaa ... si trebuie si alta matrita de injectie plastic ... cu asta poate ii mai cred ...

oricum aiurea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta ziceam si eu ...

cel din dreapta e mai scump fata de cel de la sofer cu vreo 10 RON ... :(

nu-mi dau seama de ce, dar daca acestea sunt preturile ... asta e ... nu schimbam noi nimic acum

mi-a venit comanda ... maine merg sa iau cutia si daca e frumos afara o si montez ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

iata ca am intrat in posesia sertarului (prietenii stiu de ce)

i-am facut si niste poze din unghiuri diferite

bine ca m-ai intrebat "bebeko", ca l-am si masurat

si are urmatoarele dimensiuni:

1. masurat la extremitati: lungime 30 cm; inaltime 18 cm; adancime 18 cm

2. masurat la interior (volum util, dar aproximativ, datorita neregularitatilor):

lungime max: 27 cm; min: 22.5 cm (a se vedea poza)

inaltime 13.5 cm

adancime max: 14 cm; min 12.5 cm

cu astea rezulta dintr-un calcul GROSOLAN al volumului: 4.4 litri

am facut si o demonstratie cu ce lucruri folositoare omului pot incapea acolo (3 beri eu zic ca e suficient ... ca sa se inchida capacul) :( ;) :( (a se vedea poza ... ) scuzati ...

bun ...

am notat cu rosu unde se gasesc gaurile pentru suruburi (cica ar fi metric 4 cu lungime 16 mm)

nu a venit cu cele 2 suruburi din spate, iar pe cel din fata cred ca se gaseste deja pe masina, fixand ornamentul de plastic din locul sertarului.

o sa intreb la Avia care sunt alea (numarul 12 in poza cu vedere explodata de mai sus) si poate le au si le cumpar.

mai sunt niste cleme de plastic pe care le-am notat cu "C".

cam atat

cand il voi monta voi face poze ...

sper maine ...

toate bune

post-12784-1190146017_thumb.jpg

post-12784-1190146028_thumb.jpg

post-12784-1190146036_thumb.jpg

post-12784-1190146739_thumb.jpg

Modificat de Razvan Portase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Si uite-asa am montat eu sertarul sub scaun sofer.

Mie mi-a luat cam o ora (cu tot cu facut poze).

Deci:

Pasul 0:

Se demonteaza scaunul (am descris intr-un reply mai sus) - vezi poza 0.

Pasul 1:

Se impinge scaunul pe bancheta din spate. Eu am bagat tetiera (asta am gasit la indemana) sub el ca sa ramana la pozitie - vezi poza 1.

Pasul 2:

Cum se sta cu fata la partea de dedesubt (metalica) a scaunului, am considerat stanga si dreapta asa cum se vede in poza si nu cum ar corespunde partilor masinii. Prin urmare se desface surubul din partea stanga, cel care sustine ornamentul de plastic din locul sertarului cu TORX 20. Locul acestui surub va ramane gol, dar surubul (l-am notat cu 1) trebuie pastrat pentru ca se va folosi mai tarziu. - vezi poza 2.

Pasul 3:

Cum ornamentul de plastic nu se mai tine decat in acele clipsuri laterale se apuca cu mana la fel ca in poza si se trage in sus pana se extrage - vezi poza 3.

Pasul 4:

In urma scoaterii ornamentului de plastic, se vor vedea 2 suruburi: unul in stanga si unul in dreapta ca in poza. Acestea se vor desface - TORX 20. (vor folosi la foxarea sertarului) - vezi poza 4.

Pasul 5:

Se introduce sertarul cu capacul deschis, sub un unghi de cca 45 grade, in locasul sau, mai intai cu muchia de sus sub tapiteria scaunului. Apoi se apasa catre in jos spre a se aseza la pozitie. Trebuie avuta grija la clipsul din stanga (am notat cu 1) si mai ales la cele 3 din dreapta si nu in ultimul rand la muchia aceea laterala care trebuie sa intre in scobitura specifica (am notat cu 2) - vezi poza 5.

Pasul 6:

Ajuns cu sertarul pe pozitie, se poate pune surubul din stanga sus (anterior scos la pasul 4). Se strange bine, dar nu prea tare. - vezi poza 6.

Pasul 7:

Tot in stanga, dar in partea de jos a sertarului, se gaseste o gaura in acesta care corespunde cu o alta din tabla scheletului scaunului. Aici se foloseste surubul notat cu 1, scos la pasul 2. Dat fiind faptul ca gaura din tabla nu are filet, iar surubul este cu varf conic, pentru a se strange se va apasa putin in el pentru a crea filet in gaura (2-3 ture). Apoi se strange normal pana la blocare (se strange bine, dar nu prea tare) - vezi poza 7.

Pasul 8:

In dreapta a sertarului, in partea de sus, se pune surubul scos la pasul 4 in gaura destinata (se vede surubelnita in poza). In partea de jos mai ramane o gaura, cu corespondenta in tabla, dar pentru care nu mai exista surub. Nu am gasit nicaieri genul asta de surub. Oricum, sertarul este bine fixat si fara acest surub si poate ramane asa fara nicio problema. Aici am notat cu S. - vezi poza 8.

Eu personal am folosit un holz-surub normal de 4 cu lungime de 16 mm (holz-surub M4x16). Are filetul mult mai rar decat cel original dar se fixeaza in tabla. Asa ca se poate invarti doar 2-3 ture bana la blocare. Am facut o poza acestui surub ca info... (vezi poza).

Pasul 9:

Se monteaza scaunul la loc - vezi poza

Tam-tam !!!

Gata!

Sper sa fie de folos.

Toate bune.

post-12784-1190229440_thumb.jpg

post-12784-1190229447_thumb.jpg

post-12784-1190229453_thumb.jpg

post-12784-1190229457_thumb.jpg

post-12784-1190229468_thumb.jpg

post-12784-1190229472_thumb.jpg

post-12784-1190229476_thumb.jpg

post-12784-1190229481_thumb.jpg

post-12784-1190229485_thumb.jpg

post-12784-1190229489_thumb.jpg

post-12784-1190229493_thumb.jpg

Modificat de Razvan Portase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo razvane ...

unul din moderatori ... treceti topicul la Do It Yourself ca sticky.

DONE !

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

"cel din dreapta e mai scump fata de cel de la sofer cu vreo 10 RON ...

nu-mi dau seama de ce, dar daca acestea sunt preturile ... asta e ... nu schimbam noi nimic acum"

Multumim frumos de DIY. Am dat si eu comanda la acele sertare si diferenta de pret dintre cele doua sertare nu e asa mare :

6Y0881577A 47H - 61.5 RON

6Y0881578A 47H - 66,7 RON

Modificat de derailed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Multumim mult pentru tutorial. Este foarte util si acopera cam toate apectele de precizat. Vroiam sa imi iau si eu un sertar din ala si exact un topic ca acesta cautam. Multumesc si lui bebeko care a dat link.

Singura dezamagire este sertarul propriu zis. Mi se pare cam mic. Si nu inteleg de ce este decupat in stanga...poate din cuza sistemului de reglare pe sine al scaunului. Plus ca in dreapta mai are o ridicatura jos, ca un fel de cub.

Eu as dori sa "depozitez" in el ceva mai special. Face parte dintr-un proiect mai complex si daca il voi termina cu bine o sa postez pe larg. Pana la urma tot la lucru manual ajung si o sa ajustez interiorul acestui sertar.

De curiozitate...sertarul din dreapta e mai mare de este mai scump sau diferenta de pret este pur si simplu din cauza ca in general se cumpara doar sertarul de la scaunul soferului?

Cat despre surubul special, e facut intentionat asa, sa nu umble oricine la el. Nu ar fi placut sa sara scaunul cu sine cu tot la 100+kmph.

Cat despre diagrama de la inceputul topicului, pur nemteasca, iti trebuie diploma de inginer ca sa o intelegi usor.

Modificat de Vyk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut eu prin pozele postate de voi, acest sertar este pentu cei care au maneta de reglare fata-spate in dreapta. Eu la masina nu am acel maner ci este un mic cadru de metal care trece din stinga in dreapta scaunului fiind continuu. Exista sertar si pentru acest tip de scaun (nu vad cum poti deschide sertarul afand acea bara dar intreb) sau eu am un scaun mai low-cost care nu permite montarea unui sertar sub el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Portase

Salut.

Nu cred ca ai un tip de scaun "low-cost", caci am vazut ca pana si echiparea "avantaj", cea de baza, are in optionale "sertar sub scaun sofer".

Deci cred ca si manerul acela pentru ajustarea pozitiei fata-spate a scaunului este in partea dreapta.

Ce se poate intampla la tine este faptul de a avea un model de Fabia cu un an de fabricatie mai vechi si cu o echipare mai modesta, iar pe atunci poate nici nu se punea problema de a avea "sertar sub scaun sofer".

Nu se poate monta sertarul cu bara aia transversala pe care o ai tu.

Nu cred ca se poate schimba foarte usor setul de parghii al barei de reglaj cu un set de parghii pentru maner. Adica sa faci "upgrade" de la bara la maner. Poate atunci s-ar putea monta un sertar. Poate, nu sunt sigur.

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

a montat cineva sub scaun compartimentul special pentru CD changer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa pui CD changer mai bine incerci cu ASTA care citeste mp3-uri si e vazuta de cdplayer ca o magazie de cd-uri. Vindea cineva pe forum, vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu cred ca ai un tip de scaun "low-cost", caci am vazut ca pana si echiparea "avantaj", cea de baza, are in optionale "sertar sub scaun sofer".

Deci cred ca si manerul acela pentru ajustarea pozitiei fata-spate a scaunului este in partea dreapta.

Ce se poate intampla la tine este faptul de a avea un model de Fabia cu un an de fabricatie mai vechi si cu o echipare mai modesta, iar pe atunci poate nici nu se punea problema de a avea "sertar sub scaun sofer".

Nu se poate monta sertarul cu bara aia transversala pe care o ai tu.

Nu cred ca se poate schimba foarte usor setul de parghii al barei de reglaj cu un set de parghii pentru maner. Adica sa faci "upgrade" de la bara la maner. Poate atunci s-ar putea monta un sertar. Poate, nu sunt sigur.

Toate bune.

Multumesc de raspuns, masina nu e veche, e din 2006 din iunie dar se pare ca sunt 2 feluri de scaune de aceea ma ghindeam ca al meu e "low cost".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu
Decat sa pui CD changer mai bine incerci cu ASTA care citeste mp3-uri si e vazuta de cdplayer ca o magazie de cd-uri. Vindea cineva pe forum, vezi aici.

:) nu vreau CD changer, eventual mp3 player

la cate casete mai am de pe vremuri ma gandeam chiar sa-mi instalez acolo vechiul radiocasetofon... :)

dar, vorba ta, ceva gen ipod e mai util decat sa stau sa inscriptionez toata ziua mp3uri...

:salut: pt ^^^^

mai imi dai si alte sugestii ca alternative la xcarlink ??? merci

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem :beerchug: cu discutia asta. Ca alternativa, dar nu stiu sigur daca se poate, am vazut la sectiunea vanzari un mp3 player care e vazut ca o magazie de cd-uri, deci e nevoie de cd sau casetofonul original al masinii. Ca avantaj e faptul ca se integreaza perdfect in bord dar ca pret mi se pare exagerat. Vezi detalii aici.

Ca sa revenim la subiectul topicului, in vara asta am sa-mi pun si eu sertarele de sub scaune, mai ales ca nu sunt scumpe si chiar e nevoie de spatii suplimentare in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

un gadget gen xcarlink m-ar face sa ecomomisesc spatiu si atunci as reveni la ideea initiala de a monta sertarul sub scaunul soferului

:)) eu am radio CD Symphony care desi in ziua de azi e cam depasit, desigur ca nu l-as scoate - de asta ma gandeam la alternativa montarii unui auxiliar sub scaun; ceva gen xcarlink ar fi optim, insa nu as vrea sa am nici problemele descrise de catre posesori....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ar trebui un cablu foarte lung ca sa ajungi cu el in sertarul de sub scaun si mi se pare incomod. Mai bine in torpedou sau, si mai bine, sub cdplayer in sertarul sau locul acela gol de sub el.

:lol: Eu am renuntat la mp3-ul Pioneer cumparat dupa ce am luat masina si mi-am montat de curand un cdplayer original Symphony, pt. ca asa imi place mai mult cum arata bordul. :rolleyes: Acum astept sa-mi vina sertarul de sub radio-cd ca sa scap si de gaura din bord. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Portase

Fara suparare, dar asta se dorea a fi un topic exclusiv pentru "montare sertar sub scaun".

Ce doriti voi sa bagati in acel sertar este treaba fiecaruia (numai sa aveti sertarul).

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ok, ne cerem iertare ca am vorbit pe langa subiect.

Pt. cei interesati costa 70 ron bucata la volksparts (sertar pentru scaun pasager si scaun sofer). Sa avem noi sertarele ca gasim ce sa bagam in ele. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Razvan, ieri am montat si eu sertare sub scaune pentru Fabia Sedan, e un tutorial ff folositor ce ai scris tu.

Am montat pe ambele scaune din fata, si vin cu o completare: la mine holz-surubul nu a tinut aproape nimic, asa ca am folosit un surub cu filet normal, 4x16 la care am slefuit varful putin. Toate suruburile cu care se prinde sertarul sunt 4x16, am intrebat la reprezentanta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am dat si eu comanda de sertarul de la sofer si costa 65 lei la Intercar Sibiu si vineri imi vine.Va tin la curent.Legat de cel din dreapta ,intradevar este mai scump cu vreo 10 lei.Mentionez ca la mine este vorba de Fabia 2.

Modificat de repciuc_alexandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!