Jump to content

Probleme deschidere hayon portbagaj


charisman
 Share

Postare recomandată

Si eu am avut problema aceasta, in sensul ca firul rosu/verde era intrerupt si nu mai vroia portbagajul sa se deschida. Am schimbat cablul si acum totul merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la codare, mi se pare ca la mine e asa:

2 mecanism electric deschidere usa spate +8 control lumina interioara (cand se scoate cheia din contact, se aprinde lumina interioara

+32 scaune incalzite +128 oglinzi exterioare incalzite+1024 mecanism electric deschidere usa spate cu impuls

+8192 stergator/spalator spate cu functie confort + 16384 control pompa electrica benzina (se amorseaza pompa cand se deschide usa soferului)

rezulta fix 25770, deci e corecta.

Eventual, un 25774 (cu + 4 management incarcare activ -decupleaza anumiti consumatori cand e generatorul supraincarcat).

Cred ca ramane sa studiez schema electrica cu legatura la hayon, de care spuneati mai sus.

Multumesc pentru raspunsuri.

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si recodarea cu 25772 - nu are nici un efect modificarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane doar verificarea cablajului si a switchului.

Sper sa-i dai de cap.

Bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvata si asta: mufa de la centrala electrica avea probleme- contact imperfect+pierdere de curent,

acum se deschide chiar si din telecomanda.

Multumiri pentru interes si raspunsuri!

:)) electricianul a zis ca a schimbat multe centrale electrice datorita montarii unor "instalatii"

after market de tipul inchiderii/deschiderii telecomandate... este suprasolicitata centrala sau e

destul de proasta din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miram-as. Cred ca centralele electrice de fabia (chiar si de fabia2) sunt cele mai solide componente, in sensul de fiabilitate. Totusi, sunt curios ce s-o fi intamplat la tine. Sper ca ai stat langa electrician si ai vazut si tu cum sunt infipte mufele alea acolo, destul de greu sa le clintesti "accidental". Marog, bine ca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut.am si eu o problema cu deschiderea si inchiderea portbagajului la o skoda octavia 2 fab 2007 care consta in urmatoarele:acum ceva timp daca deschideam din cheie numai portbagajul si apoi il coboram se inchidea automat,acum am observat ca numai face acelasi lucru se poate sa fie de la vreo setare ceva sau un defect?va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fabia nu cred ca are aceasta optiune dar poti sa-l faci sa se incuie la aprox 20km/h

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am montat pe masina o alarma care are si functia "deschidere portbagaj", dupa ce am "inteles" cum se leaga releul si motorasul, m-am gandit sa fac un mic test:

La conectarea Pin-ului 87 de la releu cu firul 2 al actuatorului (motorasului), actuatorul se inchide si sta in tensiune, lucru care nu cred ca-i normal, plus ca la actionarea butonului "deschidere portbagaj" din telecomanda actuatorul primeste comanda, se "deschide" revenind la starea initiala de "inchis", in tensiune... Deschiderea este mult mai lenta decat inchiderea, nu cred ca poate deschide portbagajul :D

O alta observatie: actuatorul se incingeee, rauuu, daca l-as lasa conectat cateva minute, cred ca se va topi :D

 

Uitati un video, cu ceea ce se intampla:

http://phpworld.zz.mu/video/Test%20Actuator%20Portbagaj.avi

Asa arata "matele":

wk6d.jpg

 

Stie cineva unde este problema ? eu CRED ca are legatura cu pinul 30 si 86 al releului pe care i-am legat intre ei si i-am conectat la "siguranta" +12V.

 

Multumesc frumos !

Modificat de b0n3z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin tot eu cu raspunsul, scuzati postul dublu, cred ca asa se observa mai bine rezolvarea.

 

Se pare ca problema este "releul" pe care il am; este unul cu 4 pini (nu contine pinul 87, doar 87a, diferentele dintre acestea ar fi ca 87a este normal inchis si are PLUS PERMANENT iar pinul 87 nu) de aici se explica si tensiunea in care sta motorasul + celelalte probleme.

Pentru rezolvarea problemei, am nevoie de un releu cu 5 pini (care contine si pinul 87 simplu).

 

Sper sa ajute pe cineva lucrul acesta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am facut rost de releu cu 5 pini, "instalatia" merge, dar motorasul nu are destula putere pentru a deschide portbagajul; este adevarat, am un motorasul simplu, pentru usa, nu este special pentru portbagaj, cel special este mult mai puternic ? merita sa cumpar unul ?

Am facut si un mic video, uitati link-ul: http://www.fileshare.ro/e29843805

Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tija metalica nu are ,,puterea" de a actiona ,,limba" de culoare orange, inseamna ca motorasul pe care l-ai folosit nu este ok.

Ai alta alternativa?

Poate iti vine alta idee, vad ca esti ambitios...tin minte si cu butucul....nu te-ai lasat pana nu ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru incurajari :-D

Ramane sa caut un motoras mai "dotat" si la un pret accesibil...

Am gasit la 50 lei cu toate accesoriile.. poate ma incumet sa-l iau :-D

Inca o data, multumesc si sa ai grija de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intelegem ca nu ai avut inchidere din fabrica?

 

In mod normal cum ti se deschide portbagajul? Nu trebuie sa apesi un comutator la usa din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu, nu am avut inchidere din fabrica.

Portbagajul il deschid cu ajutorul unei manete; este aflata langa scaunul soferului (stanga jos).

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAuta un motoras mai puternic, eventual din dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bonez, 100 roni cerea cineva pe tot ansamblul....decat sa tot incerci care motoras ar fi potrivit (banuiesc ca vei da bani si pe cel de-al doilea motoras), mai bine cauta in dezmembrari, sau sunt oferte pe net...

Tot ansamblul, plus codul piesei care te intereseaza pe tine:

13zdhjr.jpg

 

Doar motorasul:

2qio3gk.jpg

Daca masina nu a avut aceasta optiune din fabrica, m-am gandit sa vezi exact cum stau lucrurile...

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma ajuta cineva cu ce ar trebui sa codez pentru deschiderea automata a haionului la golf v va rog ? Restul operatiei l-am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era ceva cu popup in modulul de confort.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este.... am activat la un G5. Pe 46 - Central Convenience -Long Coding - bifezi byte 2, bit 3 ... parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Problema deschiderii haionului spate si becului de plafon se datoreaza unui senzor de la broasca usa fata partea dinspre sofer! Parghia de la brasca de usa dinspre sofer in momentul deschiderii actioneaza un sensor sau buton mic asemanator cu cel de la un frigider mai vechi sau cum era la dacia 1310 numai ca la skoda e mic de tot si e incorporat in broasca usa!


Pentru becul de la plafon e la fiecare usa un asemenea senzor ,dar pentru hayonul spate este cauzat de cel pe partea soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu am inteles nimic din ce ai spus ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la hayon: din cand in cand, in momentul in care apas switch-ul, nu se deschide, ci doar se aude un mic bazait (ca si cum as tine prea putin apasat). Cand apas a doua oara, negresit se deschide. Acest lucru mi se intampla de cand mi-a fost schimbat haionul, datorita unui accident, iar cauciucul care acopera switchul era imbatranit. In timp, starea lui s-a agravat si acum se si vede putin inauntru.

 

1. Exista vreo modalitate de a repara/identifica problema?

2. Se poate face rost de acel cauciuc, mai ales ca acum incep zapezi, umezeala, sare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da. Inlocuiesti microintrerupatorul.

2. 6Y0 827 574 F (doar protectia de cauciuc) sau daca doresti poti achizitiona tasta complet: 6Y0827574J

 

 

Sent from my SAMSUNG-SGH-I337 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori actuatorul ..... incearca sa apesi mai tare, de prima oara.... sa vedem daca lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!