Jump to content

Tableta Magica


nelutu
 Share

Postare recomandată

salut....este cineva care a folosit tableta magica...care imbunatateste calitatile motorinei...si creste performatele motorului?

ii zice FFI(fuel freedom international)

merita sau e o alta pacaleala. mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am folosit si eu :) , este super, sa cumperi si tu daca gasesti.... scade consumul la jumatate si fuge de rupe; sa nu-i crezi pe aia care iti zic ca e pacaleala.

PS: eu sunt benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o cautare scurta cu google gasesti opinii destul de avizate si rezultate ale incercarilor. Uite aici sau aici sau aici. Plus ca am impresia ca s-a mai discutat pe forum (in mod sigur despre aditivi de uleiuri, dar cred ca si de motorina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am folosit si eu :) , este super, sa cumperi si tu daca gasesti.... scade consumul la jumatate si fuge de rupe; sa nu-i crezi pe aia care iti zic ca e pacaleala.

PS: eu sunt benzinar.

@Ichebau, colegule, daca nu ai nimic de zis la subiect mai bine.... eu iti admit gluma si o inteleg dar mai citesc si altii si citesc mai pe fuga asa si nu isi dau seama ca tu glumesti, nu dorim sa dezinformam pe nimeni si cred ca stii ce e ala off-topic.

on-topic, nu am auzit de tableta magica asta, stiam de tot felul de aditivi la flacoane/bidonase pentru motorine dar de "tableta" nu auzisem.

Eu stiu un lucru, in ziua de azi exista motorina suficient de buna si aditivata special pentru iarna, astfel incat sa renuntam la tot felul de aditivi mai mult sau mai putin compatibili cu motorina din RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De felul meu sunt deschis la nou si imi place sa cred ca inteleg noile tehnologii. Dar, dupa ce am fost entuziasmat de duralube si am gasit niste informatii interesante si link-uri aici pe forum, am devenit muuult mai circumspect. Asa ca am mai facut ceva cautari si uite ce am mai gasit aici. Nu spun ca au fost deja condamnati sau amendati (cum au fost cei cu duralube sau slick), dar sunt in cercetari. Ciudat este ca cei de la FFI spun ca produsul a fost testat, insa nu se dau prea multe detalii despre laboratorul care a facut testele, conditiile de testare s.a.m.d. Recunosc - prezentarea de pe site-ul lor (cea cu Jerry Lang) arata bine, dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bullshit. Poti sa iti dai seama de asta doar vazand site-ul lor. Nici un suport stiintific. E o dedicatie speciala pentru americani. Si daca face ceva, e prea scumpa ca sa merite sa o iei.

In alta ordine de idei TOATE companiile(in special cele de 2 lei) care vor sa vanda produse legate combustibili, motoare, etc isi incep reclama prin : scade consumul....

La care oamenii de rand musca!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu-mi inspira incredere nici faptul ca se comercializeaza in sistem MLM. Si daca ar fi fost asa de minunata tableta asta ar fi intrat vreun gigant din domeniul auto in aceasta afacere (nu vorbesc din domeniul petrolier - interesul lor este sa vanda cat mai mult combustibil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

incearca doar e pe banii tai.

si pt ca un coleg forumist mai sus ma "certa" ca sunt pe langa subiect uite un test foarte concludent aici.

scroll si pe la mijlocil paginii gasesti testul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as da bani pe asa ceva, dar am primit 4 tablete de la reprezentanta FFI pe care am ajutat-o sa completeze si sa trimita formularele de inscriere. Le-am folosit la drum lung (dealuri, munti, orase)si sincer nu am observat nicio diferenta. Ei spun ca dupa primul tratament de 2 pastile la 60 L motorina se vede efectul, eu si la al 2-lea plin tot 2 pastile am folosit si tot nimic, nici macar fumul negru care spun ei ca va aparea in prima 100 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

oke sa lamurim subiectul

in primul rand mpg caps nu e aditiv cum se spune mai sus.

Folosind mpg caps realiz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este adevarat ce ai descris tu mai sus ar fi minunat. Dar, in cazul acesta, de ce tableta nu este popularizata mai mult si de ce nu este introdusa spre vanzare in lanturile de magazine, la nivel mondial. Banuiesc ca firma care o produce este interesata de castig financiar, ca doar nu sunt societate de binefacere (dar chiar si printre astea mai gasim "interesate" :lol: ). Pe de alta parte, sa presupunem ca efectele descrise de tine sunt adevarate. Dar care sunt efectele secundare? Ca orice actiune are si o reactiune. Nu se poate sa nu existe si un revers. Si, repet, daca efectul benefic ar fi mult superior oricarui efect secundar, de ce firma producatoare nu obtine niste autentificari internationale ce nu pot fi puse la indoiala (un TUV, ceva...), iar apoi sa comercializeze produsul la nivel international prin intermediul marilor retele de super si hyper-market-uri?! :lol: In acest caz castigurile ar fi maricute, zic eu. Oricum, mult mai mari decat vanzarea prin MLM. Parerea mea.

Nu ma intelege gresit, nu incerc sa discreditez ce ai afirmat tu si nici nu sunt carcotas. Doar vreau sa ma lamuresc cat mai bine privind anumite aspecte. Ca sunt oameni care depind de o masina si daca, cumva, folosesc un produs care le deterioreaza masina, sunt terminati :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca formeaza depuneri atunci va afecta si CATALIZATORUL cu rezultate dezastruoase si scumpe. Daca se micsoreaza timpul de ardere atunci va aparea explozie si s-ar putea ca avansul la aprindere sa nu mai poata compensa problema si atunci....

Posibil sa aiba vreun efect dar explicatiile de aici NU corespund. Mai ginditi-va...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De pe aceeasi pagina ( pusa de Ichebau ) citire :

" There are certain brands of additives that make the claim that they'll "stop engine smoking" amongst other things. Now the way these work as I understand it, is by having some form of resin in solution form in the oil. The idea is that where the cylinder bores have become scored over years of use, oil is squirting past the piston rings and into the combustion chamber where it is being burned, hence the smokey engine. This resin makes the oil slightly thicker which helps it to seal those tiny scores whilst still lubricating the cylinder bores. The problem comes when this resin solution gets extremely hot - it turns hard. With most turbo systems, the bearings on the turbo get extremely hot, and the way around this is to use the engine oil to lube the bearings whilst at the same time transporting the heat away from them. When the additive finds its way into the turbo bearings, it can solidify and seize the turbo.

Now feel free to correct me if I'm wrong there. I've heard this from five different people now although I've not experienced it myself (I don't use additives, period). It seems that none of the additive manufacturers put any warnings about this on their products which leads me to believe that either (x) I'm wrong, or (xx) they don't want you to know about this problem. I'd appreciate any further info or corrections on this subject from any of my readers if they have any. "

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aryes13, nu stiu daca a nimerit-o ala de la carbibles de data asta,( desi e un website decent ) ca nu prea se folosesc rasini in uleiuri din cate stiu eu. Rasinile se solidifica, iar daca sunt uleiuri se folosesc la lipit mai degraba :icon_thumright: . Ma rog, o fi existand un vrajitor din asta care vinde parfum pe post de aditiv de pus in motor si o fi explicat si el ceva cu rasinile acolo, pentru tot poporul care deschide ochii largi si face "huaa" cand vede un videoclip facut pe calculator ...Din cate stiu eu insa, exista intradevar niste aditivi care contin 60% cupru si 39% plumb si inca ceva care se pare ca se depun pe peretii cilindrilor si "netezesc" eventualele scobituri, etc. Presupun ca despre astea e vorba, nanoparticule metalice. HABAR nu am cat sunt de eficienti. Insa sincer, nu cred ca e imposibil sa aiba ceva efect de reducere a fumului...

ffinternational daca vreodata faci vreo prezentare de produs pe undeva si pot si eu sa fiu de fata ti-as fi foarte recunoscator. As ridica mana respectuos pentru a lua cuvantul si ti-as demonstra stiintific cat de mari sunt aberatiile pe care le sustineti si ce sarlatanie este totul.

oke sa lamurim subiectul

in primul rand mpg caps nu e aditiv cum se spune mai sus.

Asa e. Corect. E o gogoasa pentru nestiutori, nici macar in categoria aditivilor nu intra.
Folosind mpg caps realiz
Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se par de bun simt observatiile lui @ I Am Stealth. Nu am rabdare sa citesc site-ul dar cel mai mare semn de intrebare pentru mine este comercializarea MLM. MLM este un sistem de vinzare aflat la limita legii pentru ca eludeaza certificarile si controalele care se fac pe un produs . E o vorba: "Un produs bun se vinde singur unul prost doar o data" si aici intrevine MLM pentru a gasi cit mai multi la care sa-l vinda o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru ffinternational Eu am folosit pastilele "minune" la masina din semnatura cum am descris si mai sus, Trebuia sa se simta vreo diferenta la motor, ma refer la putere si consum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund eu pentru ei daca imi permiti : " Diferenta se simte doar dupa un an, doi de folosire. Trebuie cheltuiti niste bani (care de fapt sunt investitie ) pana se OBISNUIESTE motorul cu pastilele si pana se activeaza elementul activ din nano-faza si pelicula catalitica ajunge la densitate maxima, cand consumul va scadea si puterea va creste cu 30%. Pana atunci BAGA si nu intreba!" :D :D :D UN raspuns pertinent, si tehnic, nu? :offtopic:

Cat costa oare? Stiu ca tu le-ai primit.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D :D :D

Doar un an doi pina bla bla bla... :offtopic:

Facem pariu ca ffi asta nu va mai spune nimic pe forumul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca a inteles despre ce este vorba in propozitie si mesajul transmis de I am stealth , atunci sigur NU va mai posta pe aici .

Daca nu a inteles ...sigur va dori si-si va acorda un drept la replica . :P :P :lol:

Poate citind acest topic nu vor mai fi atat de multi care sa poata fi fraieriti doar cu poleiala si vorbe frumoase pe care nu le inteleg ... :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe cineva care le importa si mi-a oferit pastilele minune la cel mai mic pret,fara nici un adaos.

Am un prieten f.bun care este director de productie la o firma din SUA care produce piese/echipamente auto.

I-am trimis link cu "minunile" de la noi de pe piata,iar tipul mi-a zis sa nu cumva sa bag asa ceva in masina

ca s-ar putea sa am surprize.Mi-a explicat ca in state nu sunt omologate aceste pastile-minune,ca de fapt astea sunt niste tunuri

care se dau in Europa,unde nu-i ajunge legea.

Am ales sa nu bag asa ceva in rezervor si i-am sugerat si "importatorului" sa se retraga din afacere pana nu se trezeste cu ceva procese pe cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:ceuameni: O mica paranteza, sa stiti ca APROAPE TOATE produsele cosmetice sunt in situatia asta!!NU FAC NIMIC NIMIC, si se vand scump! De ce? Pentru ca nu sunt necesare teste clinice riguroase la fel ca si pentru medicamentele propriuzise. Practic omologarile se fac pe NIMIC, vorbe goale.

Ceva asemanator e si cu vandutul in MLM. Atata timp cat cat nimeni nu investeste energia necesara sa dovedeasca faptul ca nu fac nimic, o lalaie. Ce i-as rezolva eu pe astia daca as avea puterea juridica necesara....:lol:

Oare cine e si om de stiinta si avocat care sa stie si daca e cazul si care e calea juridica ce trebuie urmata? Nimeni. Plus ca e FOOOOARTE greu sa dovedesti ceva RAU... A putut cineva dovedi ca VAG au scos niste gherle de PD-uri care "beau" ulei si ar fi trebuit toate chemate la reprezentante? S-au dus o gramada alarmati de cat ulei consuma si le-au explicat ca e ok, sa citeasca si in manual (1l/1000km, sau ceva de genul , deci sunt "safe" ...:D ) ...

Am avut tangenta cu un super proces unde firma x a dat in judecata firma Y ca au scos un produs care avea aceeasi reteta (medicament ). Au facut ce au facut avocatii, atat a durat procesul pana cand produsul nu a mai fost protejat de patent, si s-a ajuns NICAIERI :blink:

Plus ca e un cerc vicios. Astfel de companii nu spun reteta exacta a ce trantesc acolo ca vezi doamne e "secret de fabricatie" fac pe misteriosii si consecintele sunt ca romanii, ungurii, si alti est-europeni le cumpara de fraieri ca "vin din AMERICA" .

Sunt scarbit de teparii astia care profita de naivitatea poporului atunci cand legea le permite. Si le permite....gramada...:lol:

SSorin, care e pretul??

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din aceeasi categorie face parte si Metabond... tot prin MLM se vinde... Si tocmai din acest considerent am cerut pe un topic sa ni se explice de ce nu se vinde ca orice produs, in magazine de specialitate, cu reclama si tot ce tine de asta... Si de ce lipsesc anumite certificari... Raspunsuri am primit la fel ca pe topicul asta... :ceuameni: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!