Jump to content

Audi A4-116cp-diesel?


alinarmand
 Share

Postare recomandată

Ce pare aveti despre audi A4 cu 116cp, ultimul model?

Ma refer la cat de bine (sau rau) trage motorul?

Sunt prea putini cai?

Cam la motorizarea asta pot sa ma gandesc daca as cumpara aceasta masina, si nu prea stiu ce sa fac.

NU fac liniute cu masinile, dar vreau sa nu trag de ea in depasiri.

Mutumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut un passat cu motorul asta(310 nm),se misca super bine.mergi si fa un testdrive, vei fi placut impresionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu tragi de ea in depasiri..e un motor foarte OK,foarte fiabil ...dar cam zgomotos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...ma gandesc ca cu un cip o duc la 140-150 si rezolv problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...ma gandesc ca cu un cip o duc la 140-150 si rezolv problema

Vorbeste cu domnul Voinea si te rezolva de cip tuning ... aceeasi "problema" o am si eu (eu urmeaza sa iau superb care are acelasi motor ca cel precizat de tine) si am inteles ca la cei 115CP se mai adauga un plus de 40CP iar cuplu de la 285 ajunge la 355Mn ... ceea ce este suficient.

Problema este ca iti vei pierde garantia daca te hotarasti sa faci tuningul inainte ca aceasta sa-ti expire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu...oricum masina e din 2006, pana in 30000km si mai are garantie un an parca. Dupa garantie ii fac sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pierde nicio garantie,din ce stiu eu cei de la reprezentanta nu pot depista resoftarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa cum spunea domnul Voinea, motorul este EDC 16 si prin urmare orice modificare apare pe EPROM, ceea ce duce implicit la pierderea garantiei. Chiar daca faci cip tuning si inainte de revizie iti rescrie softul original tot se vede..daca se vrea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut

Eu am de 1 sapt motorul asta (bke, a4 , 2006), sunt multumit de el; inainte am avut passat cu 131 Cp (awx), se simte putin diferenta celor 15 cai...dar ...e mai mult decat ok, depinde si de stilul tau de condus... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mai sunt si alti posesori de A4 1.9TDI 116 cp? Ma intereseaza sa cumpar un asemenea model si vreau sa stiu amanunte, consum, probleme, fiabilitate...

Modificat de B39FMY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acest motor de un an si sunt f multumit...consum decent...insa depinde f mult de stilul de condus si de marimea rotilor...am trecut pe 17 si se simte ceva la consum, mai ales cand merg mai sport...asa, am facut Piatra-Constanta cu 110-120km/h constant si a scos 4,1% cu roti de 17", sapt trecuta am facut Piatra-Tecuci-Focsani condus foarte sport si dusa la 180-190km/h cum prindeam un pic de liber si mi-a scos 6,7%, in primavara am facut Piatra-Slobozia , mers constant 190 200km/h in afara loc si 120 in loc (eram numai eu si un renault megane pe drum...)cu roti pe 16 si mi-a scos 5,8%, mers de asemenea f sport ca se tinea Meganul de mine si ma enerva... :)) (cred ca avea motorul ala de 120 CP)...si pe mine ma bate gandul la un chip...nu pt senzatii tari ci pt siguranta in depasiri mai stranse.Eu ii fac schimburile numai la 10 mii ca tin f mult la ea, mai completez putin ulei intre schimburi dar nu anormal de mult, nu trag de ea pana nu se ridica acul la temperatura, nu merg subturat, ii dau ce-i mai bun si in rest ti-am zis...f multumit...doar mi se pare putin cam zgomotoasa in treapta a doua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam frumos. In oras ce consum are?

In oras in jur de7,5- 8%...putin peste sau sub...depinde de trafic...in trafic infernal la ore de varf, mers f sport(adica da-i treapta intai, scurt a doua,frana, iar treapta intai,schimba banda, talpa din nou...intelegi u...) ca sa ma pot strecura s-a dus si-n 9,1%...ceea ce mi se pare si normal la un astfel de stil de mers,plus jantele pe 17 cu cauciucuri 235..cei pe care ii auzi ca le ia 6, 6,5 in oras e asa ca sa zica lumea OAU... ce consum(stii cum e cand intreaba lumea ce consum are masina ta..e practica aia" a mea consuma super putin" si denatureaza unii realitatea de te doare capul)...dap nu ar fi imposibil insa ar trebui sa mergi mai mult decat mosnegeste adica subturat(cum am vazut ca merg unii cu 40 km/h in viteza a patra sau alte asemenea spete), moment in care afectezi turbina sau alte componente ale motorului...Bafta la alegerea masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram curios de consum pt ca are "doar" 116 cp. Masina mea (163 cp) consuma 10% in Bucuresti de cand a scazut temperatura,iar in pe timp de iarna ajunge la 12.5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti masini f puternice incercati un 2.7 tdi sau de ce nu 3.0 tdi quattro ! bomba de masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau bomba de masina. Ma intereseaza garda la sol, net superioara masinii mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat un 520 i model 2005 si mi-a lasat o impresie proasta ! ma asteptam mai mult de la 170 de cai , plus materialele din interior is cam de proasta calitate (plastic ieftin , material textil aspru) , sincer mi s-a parut mult mai reusit modelul anterior !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un prieten care acest tip de masina.e din 2005 si are 165000 km.nu are nici o problema cu ea.in depasiri la fel.acum depinde si de stilul de condus al fiecaruia.personal cred ca ai sa faci o alegere buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat un 520 i model 2005 si mi-a lasat o impresie proasta ! ma asteptam mai mult de la 170 de cai , plus materialele din interior is cam de proasta calitate (plastic ieftin , material textil aspru) , sincer mi s-a parut mult mai reusit modelul anterior !

E60 este o masina grea, iar cei 170 cp nu sunt suficienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

salutare.vreau sa imi i-au un A4 de 116 cp 1900 tdi? ce cod de motor sa caut pt fiabilitate sau de care sa ma feresc?

salutare.vreau sa imi i-au un A4 de 116 cp 1900 tdi? ce cod de motor sa caut pt fiabilitate sau de care sa ma feresc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!