Jump to content

Turbina "fluiera"


catabeg
 Share

Postare recomandată

O sa caut un service in viitorul apropiat sa fac asta, nu am echipamentele necesare sa fac singur.

Sau poate este un coleg binevoitor din Craiova/imprejurimi ? :)

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te da afara de la service daca ceri log in mers si bs  :),cauta un coleg in zona ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Adriannnnn said:

Si ce pot face in cazul acesta ?

 sunet normal la turbo,poti controla axul turbinei daca tie frica si ai dubii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, ionut10a said:

 sunet normal la turbo,poti controla axul turbinei daca tie frica si ai dubii

Probabil ai aceeasi problema de spui ca este normal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar freca palele in carcasa ar trebui sa aiba joc in ax obligatoriu...deci de controlat jocul in ax inainte de a face loguri in mers

asa nu se mai creeaza si polemici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categoric. De acord cu ce aia firmat mai sus. Insa, partea cu "Sunet normal la turbo" nu imi trezeste acelasi sentiment. Ceea ce ma face sa cred ca nu stii cum suna o turbina sanatoasa, ori noua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbina mea fluieră de când am luat mașina (10 ani = 90.000 km). Câteodată fluieră mai tare, câteodată mai încet, câteodată deloc. Anul trecut s-a demontat turbina (s-a schimbat actuatorul) și mecanicul a constatat că are puțin joc în ax și mi-a recomandat să trimit turbina la rectificat. Ceea ce am și făcut, dar surpriză, mi s-a trimis înapoi turbina doar cu actuatorul schimbat, nu a fost necesară recondiționarea. Chiar am fost surprins ce firmă serioasă, doar pe bani făceau băieții recondiționarea. Așa că nu trebuie să te sperii dacă turbina fluieră câteodată.

Motorul meu în acest moment are 170.000 km, e un ASZ remapat la stagiul 1 (165CP), așa am cumpărat mașina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai rasfoit si eu putin forumurile din afara si cativa proprietari de 2.0 tdi aveau, la fel ca tine, sunetul asta de zeci de mi de km, unii chiar din fabrica. Dar pe de alta parte au fost turbo care au picat fara niciun semn in prealabil.. 

Oricum, o sa fac ceea ce mi s a spus mai sus, verificare joc ax si log in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urcat un clip filmat ceva vreme in urma vizavi de joc ax si fluierat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are careva vreo idee de unde vine sunetul acesta?

Mie mi se pare ca vine de la turbo

Daca da? De ce? 

Nu mi sa mai auzit pana acum

Am o vora din 2003 TDI 101CP  AXR 

Voce 002_sd.m4a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi sunet se aude si la mine daca accelerez pe loc intre 1400-1600 rpm, sau la mers in treapta 1 la aceeasi turatie, manevre de parcare, etc.


Dar la mine se aude mult mai incet, sau poate inregistratea cu telefonul a amplificat sunetul la inregistrarea ta.

A4 B8 2.0 TDI CR al unui amic face fix la fel, parca chiar mai tare decat la mine.


Daca aflii raspuns te rog sa postezi si aici, eu nu am apucat sa fac o verificare in service.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la 4 service-uri 

3 nu au stiut ce problema este si al patrulea ca turbo e pe duca 

Acum nu stiu ce sa zic ,masina trage 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fluierat de turbo,in functie de defectiune poate sa mai tina ani buni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MelmarSunetul nu este singurul indicator dupa care trebuie sa te iei cand diagnostichezi o turbina. In primul si in primul rand se verifica jocul in ax, cantitatea de ulei din intercooler, starea generala a palelor (daca sunt ciupite, rupte, etc). In functie de lucrurile astea apare si sunetul. Sunetul este relevant in sarcina atunci cand turbina se invarte cu turatie mare. Daca in sarcina turbina nu scoate sunete dubioase si daca in prealabil ai verificat ce am spus mai devreme si nu ai gasit nimic in neregula, atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acidutzul  la fel se aude si la mine la rece 

La cald se aude foarte incet 

Chestia dubioasa este ca nu mi sa auzit asa ,de lein noiembrie a inceput sunetul

Ulei de mancat nu stiu ce sa zic 

1 litru 1 litru junate la 13000km 

Bag asa completare 

Am zis ca ma duc sa schimb actuatorul,am impresia ca de la ala mai da limp ,mai ramane blocat 

In rest cu suieratu merg asa sa vedem ce o fii o fii 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Melmar, ţi-am editat postul pentru că nu este nici o procedură prin care se verifică turbina dându-i "aşa scurt 185". Citeşte regulamentul dacă nu mă crezi (uite că îţi citez eu: "In particular, orice mențiune despre viteze care depășesc limita maximă legală de viteză, conform legislației române, va fi ștearsă iar initiatorul sanctionat.")

Şi mai scrie ceva acolo în regulament despre limba română. Te rog mai multă grijă pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posobil ca turbina sa aibe așa un bolborosit? 

de ceva luni se aude așa în zona turbinei  când se incalzeste motorul si o aud doar când masina sta la relantii..nu ai dau de cap de  unde vine acest sunet sa ai zic asa.. masina trage ca inaite..nici o schimbare doar ce am spus mai sus..ceva păreri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intradevar, dar cum ne putem da noi cu parerea, intr-un mod pertinent, fara sa auzim sunetul de care zici? La cate piese sunt in miscare sub capota poate fi de la orice "bolborositul" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius1982.11..pai dacă era volant nu se simțea nimic la ambreiaj?

Poate scoate volant asemenea sunete?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!