Jump to content

Turbina "fluiera"


catabeg
 Share

Postare recomandată

cred ca e mai degraba cum a spus si forceturbo...un susur intre 1800 si 2000. Sincer pana acum nu auzeam fluierat de nici un fel ca sa pot sa il "ador", ci doar simteam cresterea de putere cand lucra turbina.

acum se aude ca un susur, ai zice ca vine de la roata, dar am ridicat capota si se aude din tubul acela negru care ajunge la filtru. se aude si cand nu e in sarcina masina, deci turata pe loc.

numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceva asemanator am si eu pe un VW Touran.un sunet ca si sirena de la politie,se aude intre 1000 si 2500 de turatii .La relantii nu se aude nimic.NU am consum de ulei,motorul trage.Ce poate sa fie?Imi trebuie o turbina noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e doar acel fluierat e OK. Mie mi-a aparut in plus un susur la 1800-2000 RPM, care pana la urma s-a dovedit a fi un furtun de la intercooler la turbina spart. Dar e total diferit sunetul de cel facut de turbina. Si se auzea numai in sarcina, pe loc nu.

Cum ti-ai dat seama ca era furtunul spart?...scotea fum sau era doar zgomotul? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am observat niciodata pana astazi dar in acceleratie la motor se aude o fluieratura destul de scurta in jurul valorii de 3000rpm care dispare dupa ce trece de aceasta turatie(pe-acolo). E oare normal? Unde sa ma uit de eventuale neetanseitati sau furtune desprinse??

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se aude aceasta fluieratura chiar pe la 1500-2000,apoi dispare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mentionez ca este o fluieratura si nu aceea fasaiala specifica turbinei. Poate ma ajuta cineva cu o parere..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal fluieratul. Fasaiala nu e prea normala din cate stiu eu (adica scapa presiune pe undeva ceea ce nu e bine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, specific turbinei care functioneaza corect este un "fluierat", destul de melodios.

"Fasaitul" de care se vorbeste este ca o pierdere de presiune printr-o gaurica. Si asta nu e normal. La mine se auzea pe la 1800-2000 RPM, dupa care era aproape acoperit de zgomotul motorului. Ca urmare am schimbat un furtun spart intre intercooler si turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut o vizita la service si dupa ce au verificat pe sub capota au constatat ca fluieratul vine de la turbosuflanta.

Diagnosticul e ca nu e bine si sugereaza sa fie schimbata. Cum masina are doar 32k, nu intentionez sa o schimb, si atat cat motorul trage si nu am nici un fel de alte probleme nu o sa imi bat capul cu ea. Chiar un mecanic spunea ca poate sa mearga inca 100.000km.

Mai interesant e ca au gasit pe VAGCom 5 interventii la versiunea de software. Autor necunoscut. Si cum masina a fost in revizie doar la PBA si nimeni altcineva nu a pus ghiara pe ea.

Poate cineva sa ma ajute sa vad si eu cine si daca s-a schimbat cumva software-ul pe ea?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-ai dat seama ca era furtunul spart?...scotea fum sau era doar zgomotul? :offtopic:

Era doar zgomotul (sau nu m-am uitat eu in oglinda!). Dar mi s-a parut suspect cand am oprit climatronicul si mi-a aparut un sunet ca de aer prin gurile de ventilatie, dar mai puternic si nu constant (doar la accelerari). Unii dintre colegii de forum din Mures mi-au spus ca este un zgomot normal. Deci nu sugera ceva defect pentru ei. Pentru mine, nemaiauzind la masina mea asa ceva, a fost un semnal de alarma.

L.E. Nu stiam ce e exact, mecanicul mi-a spus!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As ruga frumos daca este un binevoitor sa posteze ceva poze cat mai clare, eventual cu niste sageti indicatoare inspre furtunele ce ar trebui verificate. Chiar nu prea stiu unde sa ma uit. Eventual daca se ofera cineva din ploiesti sa ascultam impreuna masinuta. Ideea ca nu m-as duce la service doar pentru atat ca nici nu am niste argumente solide, decat o ureche "necunsocatoare" .. :lol:

Si o intrebare:la un log in mers se pot depista eventuale neetanseitati sau fisuri in sistemul turbo?

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,de aceeasi problema ma lovesc si eu, intre 2200 si 2400 de ture si la mine apare o fasaiala enervanta care sigur nu este de la buna functionare a turbinei si nu am reusit sa ii dau de cap,am cautat peste tot pe la furtune si totul pare in regula.am vb si cu cipos si sar putea sa fie chiar din turbina sa nu mai fie vanele bine echilibrate.la mine cand zgomotul ajunge la intensitatea maxima imi taie si din puterea motorului pt o fractiune de secunda si apoi dispare si zgomotul si motorul trage in c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am acelasi sunet cand e masina mai turata ...asa face de cand am luat-o (38000) si acum are 45000 ......si toata lumea ma intreab ce e cu sunetul

respectiv....in sfarsit am fost la revizie cu ea si nu au comentat nimik asa ca ....sper sa fie totul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu prea se aude nici un suierat sau susr. E posibil sa fie vreo problema la turbina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incepe sa fluiere este cam spre sfarsitul vietii ei de turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e ceva normal, de ex la mine acel fluierat imi suna dimineata cand e rece motorul zici ca-i avion, se aude pana in treapta a 3-a dupa care dispare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la fel si la mine! Se aude mai tare cand schimb vitezele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand turbo se roteste cu in jur de 100.000 rotatii/minut si vitezele paletelor sunt mari, nu e normal sa fluiere? Cum spunea Forceturbo, e un flueirat melodios. Intensitatea e mai mica, dar ideea e aceeasi ca la camioanele mari - nu se poate sa nu fi auzit vreun monstru cu 18 roti cum fluiera...

Cand e vorda de un zgomot accentuat - si aici e bine sa lasi pe cineva care stie la ce sa se astepte sa decida daca e accentuat zgomotul - e in general indicatia jocului mare in lagare, si a faptului ca apare "oil starvation". Asta face ca zgomotul sa se auda mult mai intens si uzura creste parabolic - nu dureaza mult pana la caderea turbinei. Pe partea cealalta, toate turbo isi cresc, in timp zgomotul.

In concluzie, ar trebui sa o vada cineva cu urechea formata. Important la orice motor, dar mai ales la turbo e ca uleiul si filtrele sa fie schimbate la timp si de buna calitate. O turbina sparta in sarcina e cam cel mai urat cosmar ce se poate intampla unui motor... mai rau de atat e doar sa ramana motorul fara ulei. Asa ca merita sa-i faci o vizita unui mecanic competent.

Cand ai schimbat ultima oara uleiul, filtrul de aer/ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai baieti, un fel de fluierat aud si eu la a mea dar e mult mai ciudat :lol: ....face cand decelerez brusc ...zici ca e un blow-off dar foarte silentios :icon_thumright:

daca accelerez normal si schimb normal nu-l aud ....in schimb cand o calc putin mai tare si iau piciorul brusc de pe acceleratie sa aude un "muget" scurt (sorry, nu stiu cum sa-l descriu)

ideea e ca asa face de cand am luat-o si nu m-am speriat prea tare cand am depistat respectivul zgomot dar acum c-am vazut topicul asta de fluieraturi am zis sa ma bag si eu in seama... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si la mine are urmatoarele simtome:

la plecarea de pe loc cand accelerez se aude un suierat ca un fel de motoras(sirena unei salvari) nu stiu cum sa-l descreiu, acest zgomor apare si daca stau pe loc si turez mototul (incepe de pe la 1300rot pana pe la 2000rot apoi nu mai este sesizabil) se aude atat pe turatie cat si pe deturare...

De la ce poate fii???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude acelasi suierat...intre 1200rpm si 2000 rpm....eu zic ca asa e normal...masina are 85.000 km...

A ta cati km are? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de cand face asa :P ....oricum mi se pare normal :( .Sambata sper sa pot sa ii fac un Log in mers cu vag-ul si voi reveni cu rezultatele...care eu zic si sper sa fie bune :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca mai deschisesem un topic dar nu stiam unde intra lumea sa-mi dea sfaturi mai repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am intalnit si care fac de noi si care au inceput sa faca la un moment in viata lor. Nu inseamna ca va crapa dar nici nu poti sa faci nimic in privinta sunetului. Poate e direct turbo ce produce "fantomita" , poate este aerul prin tuburile dintre turbo si intercooler si asa se aude...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!