Jump to content

Turbina "fluiera"


catabeg
 Share

Postare recomandată

premiumfaraplumb

Voi nu va referiti la sunelul ala.... cand pleci cu a1-a sau si in a 2-a, scoate un sunet, electronic parca, ca la SUV alea smechere, zummmm. Mie imi place la nebunie, e mai de fitze:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fluieratul este generat de faptul ca turbina freaca pe galerie (adimise sau/si evacuare)!

Turbina are un grad mare de uzura ! Daca vrei sa o salvezi OPRESTE-TE!

Se poate reconditiona !

<{POST_SNAPBACK}>

Mi se pare ciudat ce zici. Poti sa detaliezi? Cum sa fluiere daca se freaca (fluieratul e la fel ca la vacuum - e suierat de aer, nu de frecare, care mai degraba cred c-ar duce la un scartait)? Plus ca daca ar fi cum zici, ar trebui sa am limp moduri, date de turbo slabit. Eu stiu ca la turatie mare, oricum fluiera turbina, datorita atingerii unei turatii, care duce la fortarea in admisie a aerului cu viteza mai mare. Si de la un anumit moment, incepe sa fluiere deoarece (imi inchipui eu) intra in rezonanta mecanica pe o frecventa data de dimensiunea si configuratia incintei. Ori la mine, daca fluiera la turatii joase, inseamna ori ca se invarte deja la o turatie mai mare (ceea ce nu poate fi rau), ori ca am niscaiva depuneri de funingine si s-a modificat frecventa de rezonanta (ceea ce nu prea cred, pentru ca ar fi trebuit sa am limp moduri date de aerul insuficient). Una peste alta, deocamdata, n-o dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit. Omul incearca sa mai faca si el un ban. Cel mai activ este pe aria "anunturi online" la reconditionari turbine. Probabil vrea sa te sperie si sa te agate de client :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit. Omul incearca sa mai faca si el un ban. Cel mai activ este pe aria "anunturi online" la reconditionari turbine. Probabil vrea sa te sperie si sa te agate de client :offtopic:.

<{POST_SNAPBACK}>

Aha! Merci. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit. Omul incearca sa mai faca si el un ban. Cel mai activ este pe aria "anunturi online" la reconditionari turbine. Probabil vrea sa te sperie si sa te agate de client :).

<{POST_SNAPBACK}>

Atentie! Este un topic detaliat cu ceea ce m-i s-a intamplat mie. Inainte de a se rupe paletii, turbina mea a suierat vreo 7000 Km! Cand am desfacut turbina s-a observat ca aceasta freca de carcasa. Deci aceasta ipoteza poate fi adevarata!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mod simplu de a verifica daca freaca de carcasa sau nu (ceea ce eu cred ca NU) este sa scoti furtunuri de la turbina (fara a scoate turbina) si sa vezi daca ai resturi metalice fine (shpan).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@redeagle

La tine cred ca urmele de frecare au fost cauzate de ruperea palei si nu au fost dinainte acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@redeagle

La tine cred ca urmele de frecare au fost cauzate de ruperea palei si nu au fost dinainte acolo.

<{POST_SNAPBACK}>

Am oprit motorul chiar in momentul in care s-au rupt palele! Suprafata "frecata" era destul de mare si pronuntata! Dar nu pot sa bag mana in foc pana la capat :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbina se mai invarte mult si bine dupa ce opresti motorul... de la zeci de mii de rpm nu se opreste atat de usor, oricat de mica ar fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut .

Un prieten ( radu12 ) care din nu stiu ce motive nu poate posta are o problema interesanta la un Sharan ( motor 1,9 TDI la 130 HP , TDI ) : la accelerare , incepind de pe la 2000 rpm se aude un fluierat urit la turbina . Zgomotul e asemanator cu fluieratul curelei de la alternator : se aude foarte tare , si numai in acceleratie . La mers constant , zgomotul dispare .

Curelele au fost schimbate acum 2 saptamani , dar zgomotul s-a auzit si inainte si dupa schimbarea curelelor .

Masina este fabricata in 2003 si are 40.000 KM .

Mecanicul a zis ca , din cunostintele lui , aceste motoare au frecvent aceste probleme .

Daca ne puteti ajuta cu sfaturi sau pareri , v-am ramine recunoscatori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul are alte probleme in general? Nu trage? Limp-mode? Fum excesiv? Din ce stiu la acest motor exista intr-adevar un sunet distinctiv al turbinei dar nu reprezinta o problema, pur si simplu asa face.

Mecanicul a zis ca , din cunostintele lui , aceste motoare au frecvent aceste probleme

Ce probleme? Ce cunostinte? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e din Bucuresti ne-am putea da cu parerea urechilor noastre daca realmente este de la turbina sau nu. BTW nici tu nu precizezi unde esti (merita completat in profil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbinele de pe motoarele TDI 130cp si respectiv 150cp au un zgomot caracteristic, adica dupa 2000rpm se aude ca un sunet metalic - a la Darth Vader - (ca sa-l citez pe alexrosiu ).

Si eu am crezut prima data ca este o problema dar nu este, asta este sunetul turbinei. Acum chiar imi place :P si daca mergi pe o strada ingusta si deschizi geamul se aude chiar forte bine.

Deci prietenul sa nu-si faca probleme zgomotul este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti din bucuresti ne putem uita pe acolo, la mine mi-a iesit furtunul de la intercooler si se auzea turbo f tare, dar cum au zis si altii poate sa fie o caracteristica a acestor model de turbine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ziceai ca e din 2003 si are doar 40 000km ? doar daca a fost luata de noua dar si asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e relevanta treaba cu anul .... stiu un Citroen Xsara din 2001 cu 33000Km .... real 100% :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca e cumparata si a "trait" doar in romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am omis sa spunem ca suntem din Arad ( stiam ca am complectat in profil ...)

Masina are 40000km si sunt facuti in Germania ( cu acte doveditoare ) . Este cumparata personal de la un mos.

Intrebarile retorice legate de mecanici nu cred ca isi au locul : pe tester nu apare nici o eroare iar din simplul ascultat al sunetului , nu iti poti da seama . Pur si simplu nu au intilnit problema asta pina acum ( pentru ca profesionalismul si nivelul lor de cunostinte nu intra in discutie , va asigur ).

Omul e speriat , pentru ca un individ care se dadea mare cunoscator , i-a spus ca trebuie sa schimbe toata turbina , fapt ce mi se pare putin deplasat : eventual intra in discutie rulmentii ....

Chestia e ca turbina lucreaza normal .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parametri turbinei se vad doar facand un log, am intalnit la un golf o paleta de pe aspiratie fisurata si fluera de-ti muta urechea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hro & Boris: Ati luat-o cam offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am omis sa spunem ca suntem din Arad ( stiam ca am complectat in profil ...)

Masina are 40000km si sunt facuti in Germania ( cu acte doveditoare ) . Este cumparata personal de la un mos.

Intrebarile retorice legate de mecanici nu cred ca isi au locul : pe tester nu apare nici o eroare iar din simplul ascultat al sunetului , nu iti poti da seama . Pur si simplu nu au intilnit problema asta pina acum ( pentru ca profesionalismul si nivelul lor de cunostinte nu intra in discutie , va asigur ).

Omul e speriat , pentru ca un individ care se dadea mare cunoscator , i-a spus ca trebuie sa schimbe toata turbina , fapt ce mi se pare putin deplasat : eventual intra in discutie rulmentii ....

Chestia e ca turbina lucreaza normal .

Pt linistea lui, sa incerce sa dea jos turbina si sa verfice vizual starea aripiorelor. Daca nu consuma ulei si este uscat pe langa turbo (conducta de alimentare cu ulei pt turbo), atunci nu prea cred ca ar exista un joc mare la axul turbinei ... Daca ar exista jocul incat sa loveasca aripioarele de corpul turbinei, atunci si uleiul s-ar duce. Oricum, la rece, tebuie sa existe un joc la ax, numit si joc termic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sry ice ... it will not happen' again ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

am dus passatul la reprezentanta vw de la suceava 'MITRIC',pentru schimbat distributia, masina fiind adusa recent din germania, unde mi sa recomandat curatarea turbinei la 160000km, masina naavand probleme cu turbina. Cand am ridicat masina de la firma, aceasta scoate un suierat de la turbina de zici ca vine politia :somnmare: . Dupa multe teste ,testere si certuri cu ingineru de la firma respectiva verdictu a fost turbina si masina este in parametrii corespunzatori, si nu pot sa explice sunetul. Poate stie cineva daca se poate rezolva, precizez ca masina este de 130cp in 6 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inginerul era cumva surd , de nu auzea suieratul ??!!

probabil freaca ceva palete in turbina , montaj defectuos

nu stiu cum poate o turbina care probabil freaca sa functioneze in parametri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!