Jump to content

Turbina "fluiera"


catabeg
 Share

Postare recomandată

Mai degraba niste furtune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele astea plec in germania simi iau o turbina noua, ca sa nu se poate merge parca am politia dupa mine :) . Am mai fost cu ea si in alt parte si nu este de la nici un furtun, cineva mia zis ca ar avea 'joc' in turbina dar nu a demondato sa vada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai aia cu jocul poti verifica si tu daca e adevarat sau nu foarte usor!

Vb cu Cipos ca poate te scapa de un drum in germania :evil:

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jocul de unde a aparut , daca turbina functiona normal inainte de a duce masina la service !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-o fi schimbat turbina cu cea a cuiva care fluiera si o fi avand si joc...:lol:. Te poti gandi si la asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-o fi schimbat turbina cu cea a cuiva care fluiera si o fi avand si joc...:rolleyes:. Te poti gandi si la asta...

la asta mam gandit si eu dar cum pot demonstra asta? si mai zici ca duci masina la reprezentanta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
la asta mam gandit si eu dar cum pot demonstra asta? si mai zici ca duci masina la reprezentanta.....

Pai la reprezentanta se intampla asa ceva. La celelalte service-uri este greu sa gasesti deja unul cu turbina proasta ca sa o schimbe cu a ta. Ma intreb ce se intampla daca iti spunea ca trebuie verificata chiulasa la 160 000 km, oare mai pleca masina din service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: La reprezentanta se pot inampla multe lucruri urate. Pe langa faptul ca mecanicii si inginerii de acolo sunt de Dacie si nici de cum de masini VAG mai sunt si "uituci" sa zicem. Eu cand mi-am dus masina la revizie sunt convins ca filtrul de polen au "uitat" sa mi-l schimbe. Dupa cca. 8 mii de KM incepuse sa-mi suiere rau de tot ventilatorul de la Clima. Am crezut ca este el defect.... stie si Cipos ca s-a uitat si el. Apoi m-am consolat ca are ventilatorul ceva si de aceea suiera, dar intr-o zi in lipsa de altceva am zis sa ma uit la filtrul de polen si acesta vreau sa va spun ca era negru tuci, nu mai avea ce aer sa mai treaca pe acolo si nu cred ca in 8K de KM putea sa ajunga in halul ala, concluzia: NU L-AU SCHIMBAT!!!! Acuma sper ca nu cumva sa fi "uitat" sa-mi schimbe si DISTRIBUTIA :D

Cum scria si mai sus ia legatura cu Cipos pentru Turbina ca poate scutesti un drum in Germania. E baiat valabil si face treaba buna!

Sa ai bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miam cumparat din germania turbina noua 1200e si am puso vineri pe masina, merge super. Ca o paranteza inainte s o monteza pe masina mecanicul mia aratat unde este fabricata MADE IN ROMANIA :huh: va vine sa credeti si am carat-o 2000 km . Daca are cineva nevoie de o turbina "defecta"de 130cp , o dau foarte ieftin. Zilele astea mau sunat de la reprezentanta vw miau zis ca pretul manoperii de schimbare a turbinei e gratis chiar daca nu cumparam turbina de la ei,poate se simteau vinovati......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1200 euro??? pai e enorm pt o turbina. Ce turbina era? Cu atata iti iei una de 180 de cai poate.

Si se fac in Romania de foarte mult timp :)...

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vindea unu o turbina aproape noua pe okazii...

Oricum...nu stiu de ce ai vrut s-o cureti...cine ti-o fi dat tie sfatul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andu911 am mai vazut intr-un topic un sfat de al tau destul de bun, dar aici ai cam dat gres, turbinele se curata intr-o veselie, doar ca domnu a avut proasta inspiratie sa umble la ax, ceea ce normal nu se face cand se curata

p.s. cel de pe okazii e si membru la noi si turbina aia nui mere la el pt ca e de pe octi 2

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la ce se gandea andu911 e ca omul a fost "sfatuit" sa o curete cand de fapt nu era absolut nici un indiciu ca ar fi nevoie din cate am inteles eu...doar nr de km...Si tot baietii i-au curatat-o de tot :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la asta m-am referit.

Stii vorba aia...."Nu te apuca sa repari ce nu e stricat". Sau daca ai pe cineva de incredere, care stii ca nu vrea sa te minta sau sa te pacaleasca....

Cine stie pe ce motor e turbina lui acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipos ajuta-ma te rog cu un sfat,am vazut ca esti mester in ale turbinei,am un polo 1,4 tdi,si am sesizat o huruiala ca de rulment fara ungere care nu ie regulata ci cam asa:huruie 3 secunde dupa care nu se aude cam 1 secunda si dupaia iara huruie si tot asa .io am sesizat zgomotul ca vine de la ea .oare ce poate sa fie?ma gindesc ca daca nu aveam ungere la ea era deja dusa de mult ,nu?am desfacut tubulatura care vine de la filtru si ea functioneaza ,are un suierat finut,cind accelerez ea aspira .asa nu ma pling ,putere are motorul ,dar imi fac griji de zgomotul ala.ai mai intilnit asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

Am constatat ca la turatii intre 1800-2000 turbina scoate un fluierat usor care tine o secunda.

Stie cineva din ce cauza poate sa fie asta? (masina are 30k)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu si eu este normal sa fluiere (un fluerat finut asa sa zic ) mai toate dieselurile TDi fluiera

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament ! Foloseste "add reply" sau "fast reply" . Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a mai zis un amic ceva asemanator, doar ca acum 2000km nu se auzea nimic, si ma gandesc sa nu fie altceva.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In "functie" este tot timpul! Doar ca o simti mai tare sau mai putin in functie de turatie :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e doar acel fluierat e OK. Mie mi-a aparut in plus un susur la 1800-2000 RPM, care pana la urma s-a dovedit a fi un furtun de la intercooler la turbina spart. Dar e total diferit sunetul de cel facut de turbina. Si se auzea numai in sarcina, pe loc nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa te sperii da este posibil ca axul suflantei de aer sa fi prins putin joc iar la turatii mai mari sa se simta.mergi la un mecanic care se pricepe si el scoate un furtun si baga mana sa vada daca exista un joc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ador Fluierasul turbinei as putea sa dorm ascultand acel fluieras. Ce frumos face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude cand ii dau talpa si e chiar placut zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!