Jump to content

Senzor Temp Ext Comp Bord


mariobos
 Share

Postare recomandată

stie cineva de ce mie imi arata pe comp bord temperatura ext cu 4-5 gr mai mult?? ce pot sa fac? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult decat ce? Decat pe display-ul de la climatronic (putin probabil) sau decat sunt in realitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am exprimat eu bine,arata mai mult decit in realitate.cam 4-5 gr mai mult decit e afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba sezorul de temperatura (care defapt e un termistor) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de unde as putea lua un senzor ?? o idee??? mersi pt rasp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a schimba senzorul, spune-ne cu ce altceva ai masurat temp. exterioara, sau care este referinta? In plus, el iti poate arata cu o diferenta de cateva grade (nu mai stiu exact cat scrie in carte) in functie de temp. motorului, sau alti factori ce pot modifica temperatura in zona/aria de masurare. Poti face verificari comparativ cu alte masini in exact aceleasi conditii, tinand cont de cele mai sus mentionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am masurat cu un termometru normal,afara erau 10 gr si pe comp bord imi arata 16 gr...deci cam 6 gr arata in plus senzoru.se poate curata senzoru?? sau de unde potlua unu??? mersi pt rasp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a schimba senzorul ar fi bine sa mai compari temeratura indicata de computerul e bord cu un termometru ceva.

p.S. Sezorul are o periaoda de 'acomodare' de 5-10 secunde. Trebuie luata in calcul .

Incearca sa cureti sezorul. Poate are ceva praf sau noroi pe el. Sau contacte imperfecte in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte scrie : Temperatura corecta va aparea dupa 5 min. Cand autovehiculul stationeaza sau cand se deplaseaza cu viteza foarte mica, temperatura afisata poate fi putin mai mare decat cea reala, din cauza radiatiilor de la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare,

Vreau sa readuc la viata acest topic. Din pacate senzorul de temperatura exterioara afiseaza o valoare gresita diferenta fiind de +10 grade fata de realitate.

Problema e ca nu stiu unde este pozitionat senzorul la masina mea. Ma puteti ajuta cu o poza..ceva...??

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la A6 C5 e in bara fata, in spatele grilei cu proiector de pe partea soferului, spre grila centrala. La Allroad, verifica daca-i acolo, daca nu, ma uit diseara si iti zic la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut F l o r i n,

Din pacate n-am gasit niciun senzor in grila de pe partea soferului insa am gasit un senzor pe in partea de mijloc a grilei centrale sub radiator. Am atasat cateva poze sa te lamuresti, prima poza este grila de la sofer.

post-12134-0-16900000-1322492398_thumb.j

post-12134-0-32139800-1322492414_thumb.j

post-12134-0-76000400-1322492434_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!