Jump to content

Bec portbagaj


Fritz
 Share

Postare recomandată

stie cineva codul pt broasca haion? pt golf 4 simplu nu break... unde se poate face comanda? am vazut mai sus la cineva ca a facut comanda si a costat in jur de 150 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

aceeasi intrebare si de la mine

am probleme cu martotul de usa deschisa la portbagaj

si am inteles ca ar fi de vina broasca si ma gandeam sa cumpar alta are cineva idee cat ar costa una noua?

sau daca se gasesc SH ce pret ar avea?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine uneori becu din portbagaj se aprinde dupa 30-60sec dupa ce ridic haionu, uneori nu se mai aprinde deloc...care ar fi problema in cazu asta, ca am citit toate paginile dar nimeni nu a patit asa. poate trage iulian cu ochiul pe aci si i-mi zice care ar fi solutia :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fire intrerupte in manson sau switch din broasca dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Si eu am aceeasi problema.

Nici martorul din bord si nici becul din porbagaj nu se aprinde cand ridic haionul.

Ideea este ca inainte sa ma apuc sa demontez broasca, as vrea sa fiu sigur ca firele care aprind becul nu ar avea nici o vina.

Avut cineva curiozitatea sa masoare tensiunea din fire sau sau stie cineva ce tensiune ar trebui sa fie in firele care aprind becul din porbagaj?

Mie aparatul imi indica 3,48V si mi se pare cam mica tensiunea pentru a aprinde un bec. Gresesc?

Are cineva vreo idee?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leaga firele intre ele si vezi daca se aprind ebecul si daca indica in IC usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La mine problema e ca nu se aprinde martorul de bord! lampa din portbagaj functioneaza normal! Cred ca de vina sunt ledurile din interior (de la plafoniere)POate sa imi spuna si mie cineva cum pot monta rezistente (care sunt, unde se monteaza si cate )pt ca martorul sa imi functioneze? Apropo cand deschid portierele mi se sting plafonierele si mi se aprinde martorul pt. portbagaj deschis :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am rezolvat problema inlocuind broasca cu una noua, numai ca pe asta am umplut-o la propriu cu o vaselina rezistenta la temperatura (peste 200 de grade, ca sa nu curga). si curiozitate, l-a mine ce-am avut nu au mers mai mult de 3 luni, dar la cumnata-meu nu s-a stricat nimic in peste 4 ani. eu cred ca contactele din switch oxideaza din alte cauze, care or fi ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi cer scuze daca sunt offtopic trusa de asa zise torxuri se numeste defapt trusa de SPLINE`uri eu am cautat ceva vreme si am gasit la YATO si are de la M5 pana la M12 a costat 30 RON , un mic pont, acolo unde aveti cap de imbus puteti desface si cu torx si invers unde aveti torx puteti desface cu imbus, torxul nu merge la suruburile cu cap de SPLINE bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te corectez, torx-ul e torx si sunt inscriptionate cu "T" 20 sau de cat este torx-ul. nu este o solutie buna sa folosesti torx in loc de imbus si invers.poate la un surub care tine un plastic la interior sau nu este strans tare, merge intr-adevar, insa la un surub strans temeinic ai sanse foarte mari sa faci praf capul torx incercand sa-l demontezi cu imbus.

ce ai gasit inscrptionat cu"M" arata cumva ca in foto de mai jos?

post-11532-0-17810700-1307290773_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da exact acel set de chei SPLINE l`am cumparat si eu, acele chei din imagine sunt SPLINE eu de alea spuneam, torxul il stie toata lumea, doar ca nu stiau cum sa ceara in magazine set de SPLINE, eu iti zic ca nu am stricat nici un torx desfacand un imbus cu el poate si din motiv ca atunci cand am torx folosesc torx iar cand e imbus folosesc imbus, ce am zis eu e doar o solutie alternativa in caz in care nu are torx, eu am folosit de cateva ori si nu am stricat nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema ca si florin TGV...adica se aprinde becul din portbagaj dar martorul din bord nu...nu are nimeni o solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Problema la mine este ca nu se aprinde becul din portbagaj, dar in bord se aprinde martorul cand deschid portbagajul (functioneaza și avertizarea sonoră).

De curand am fost la un service buuuunnnnn din Constanta pentru a face legatura intre priza de remorca si instalatia electrica. Au zis ca se pricep, au demontat prin portbagaj capitonajul (în stânga unde este lampa in portbagaj), au făcut legaturile și la final, acasa, am observat că lampa din portbagaj nu se mai aprinde.

Nu am avut timp să verific dacă priza de remorca funcționează normal.

Becul este bun, nu îi vine tensiune.

Aveti idee, unde sa desfac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este mai mult ca sigur, din switch-ul de la yala portbagajului - aceasta are doua circuite - unul duce catre martorul din bord si al doilea circuit, catre lampa.

 

asta trebuie verificat  - daca e de vina switch-ul sau circuitul de la switch la lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau fir intrerupt in mansonul dintre haion si caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Microcontactul de la yala portbagajului funcționa normal când am dus mașina în service. Ei au demontat capitonajul din portbagaj (in stânga unde este lampa) să facă legăturile electrice între priza de remorcă și instalația mașinii. Nu au umblat la yala portbagajului.

Cred că o să mă duc la service să remedieze defecțiunea. Sigur vor afișa niște fețe acre.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si vor zice cu nonsalanta ca "asa era dom'le" ca unu care m-a lovit in aripa in parcare in vazul ochilor mei, incredibil ce oameni. :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
crystian_kvl

Salut,

 

Am vazut ca ai cumparat switch-uri pt usi cu 2 ron.Ma intereseaza si pe mine 2 buc.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand sa cumparati ceva de calitate, evitati-le pe cele la 1-2 lei.... ca sa nu demontezi yala la fiecare cateva luni....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crystian_kvl

Pai si unde pot gasi switch-uri de usa?pret?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

Am urmatoarea situatie:

La cumpararea masinii nu se aprindea nici becul si nici martorul din bord.

Desfacand broasca am constatat, ca si voi, ca switchul era oxidat. Switch cu 3 fire.

L-am inlocuit cu unul ieftin la fel ca si colegul "masina poporului". Practic am unit firul de bec si martor.

Am inlocuit becul cu unul cu leduri si am adaugat si cateva baghete pe stanga si dreapta portbagajului.

Totul frumos, la deschiderea portbagajului, dar...la cateva secunde, sa zicem 20-30, intensitatea becului scade semnificativ iar baghetele nu mai funcioneaza.

Pot pastra luminia pentru mai mult daca deschid una din usile masinii.

Pierd din curent din cauza switchului schimbat ?

Mersi.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa pui o rezistenta. La mine facea la fel in fata pana am pus in plafoniera un bec clasic.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Cele trei fire care intra in switch ce sunt fiecare? Unul ma gandesc ca e alimentare, unul comanda pentru becuri/martorul din bord si al treilea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul e masa, unul bec portbagaj si unul la ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul meu este stricat, am demontat yala si am vazut cele trei fire. Cand fac scurt intre doua din ele se aprinde lumina in portbagaj si se aprinde si martorul din bord. Al treilea nu imi dau seama la ce foloseste, nu cred ca ii separat bord fata de lumina din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!