Jump to content

Bec portbagaj


Fritz
 Share

Postare recomandată

MasinaPoporului

Deci,nu stiu care plus/minus vrei sa legi intre ele,deoarece pot fi si 3 fire,un fr fiind pt indicatorul din bord.Acel switch se poate reconditiona(eu nu am gasit de cumparat),prin curatarea celor 3 lamele de contact(uitati-va la poze) si prin inlocuirea TABLITEI care se rupe(tablita ce face contact,inchide circuitul celor 3 lamele de contact) si GATA, se rezolva.Pentru a ajunge la acel SWITCH trebuie sa indoiti(strambati broasca--> eu asa ma facut si cred ca de cel putin 10 ori si nu s-a rup.:().Cam asa arata acel SWITCH(urmariti poze,la fel si amplasarea pe broasca -->se vede doar mufa de conectare).

P.S:DESCHIDETI POZELE IN FORMAT MARE PT A CITI TEXTUL

ao00uo.jpg

30bcm8k.jpg

eteglg.jpg

vs1gf8.jpg

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna am si eu cu lumina din port bagaj nu mi se aprinde becu din portbagj la golfuletzu meu 4 nu stiu de ce. Am schimbat becu si nu sa schimbat nimik am incercat sa ma uit putin pe acolo si nu am vazut nimik (nu stiu ce sa caut) cablu banuiesc ca nui rup ca am tras de iel si o fost oki

Ce sa fac sau ce sa caut?

merci

have a good time

Modificat de WNS
Te rog sa scrii corect gramatical. Posturile tale sunt greu de urmarit si inteles. Esti pe un forum, nu canal de mIRC, nu trebuie sa te grabesti cand postezi, verifica si corecteaza-ti postul inainte de a apasa butonul addreply. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,nu stiu care plus/minus vrei sa legi intre ele,deoarece pot fi si 3 fire,un fr fiind pt indicatorul din bord.Acel switch se poate reconditiona(eu nu am gasit de cumparat),prin curatarea celor 3 lamele de contact(uitati-va la poze) si prin inlocuirea TABLITEI care se rupe(tablita ce face contact,inchide circuitul celor 3 lamele de contact) si GATA, se rezolva.Pentru a ajunge la acel SWITCH trebuie sa indoiti(strambati broasca--> eu asa ma facut si cred ca de cel putin 10 ori si nu s-a rup.:icon_thumright:).Cam asa arata acel SWITCH(urmariti poze,la fel si amplasarea pe broasca -->se vede doar mufa de conectare).

Super postul,nu mai data viitoare sa pui aparatul foto pe macro.

Din pacate la mine nu a mers asa pt ca mufa era varza,am comandat alta, are PN la topicul respectiv, si pinii din mufa erau practic mancati 2 din 3. Responsabili sunt legile fizicii si ale chimiei :)), electroliza.

Bubblesgolf ,trebuie sa atingi cablul maro cu cel maro/albastru sa ti se aprinda lumina, dar iti va arde tot timpul.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Scuzati calitatea pozelor,dar sunt facute cu telefonul mobil... :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce proprietate are microswitch-ul din yala?daca leg plusul cu minus ar trebui sa se aprinda becul sau sa arda o siguranta?eu cred ca are rolul de a inchide circuitul?e nasol far alumina in portbagaj..:icon_rambo:

Daca legi plusul cu minusul faci scurt , ies scantei . Acolo nu este plus si minus . Un fir trece prin acel intrerupator care deschide si inchide circuitul .

Microswitch-ul este ca un intrerupator .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

aurelian08 nu stiu de unde le scoti,daca ai fi citit postul de mai sus ai fi vazut despre ce e vorba.Acel switch din broasca este de fapt un switch care inchide circuitul ca ori care altele.Cum sa iasa scantei?Nu va face deca sa ii stea aprins tot timpul legand plus cu minus.

La switchul demai sus se afla 3 fire:

1. fir curent

2. fir raspunzator de bec portbagaj/haion/lampa

3. fir raspunzator de becul din bord care te anunta ca ai portbagajul deschis

Chiar nu am fost explicit deloc in postul de mai sus in care am spus cum functioneaza switchul?

f50jly.jpg

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost destul de explicit,parerea mea, numai ca..., ne intelegem ca turcii probabil :icon_thumright: .Si aurelian08 a scris bine ce a scris, a spus ca NU este + si -. e doar un intrerupator banal,numai mai mic si mai custom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Da...Da..ai dreptate...am comiso :icon_rambo: ...am citit eu aiurea... ;) ...sorry :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,nu stiu care plus/minus vrei sa legi intre ele,deoarece pot fi si 3 fire,un fr fiind pt indicatorul din bord.Acel switch se poate reconditiona(eu nu am gasit de cumparat),prin curatarea celor 3 lamele de contact(uitati-va la poze) si prin inlocuirea TABLITEI care se rupe(tablita ce face contact,inchide circuitul celor 3 lamele de contact) si GATA, se rezolva.Pentru a ajunge la acel SWITCH trebuie sa indoiti(strambati broasca--> eu asa ma facut si cred ca de cel putin 10 ori si nu s-a rup.:)).Cam asa arata acel SWITCH(urmariti poze,la fel si amplasarea pe broasca -->se vede doar mufa de conectare).

Spor!

multumesc mult...imi sunt de mare ajutor...constat k incercam alta mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

cred ca o stiu si care...cea de la motorasul de deschidere al haionului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! nici mie nu mi se aprine becul in portbagaj, am verificat becul este ok, dar nici nu vine tensiune acolo. Este normal? Si daca se poate o scheme sau un desen, orice, cam cum se desface capitonjul si celelalte jucarele de pe acolo.

Multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pt a demonta lampa din portbagaj, nu trebuie dat jos capitonajul.

Vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a demonta lampa din portbagaj, nu trebuie dat jos capitonajul.

Vezi aici.

Imi cer scuze, nu m-am exprimat corect! Nu de demontarea lampei imi fac probleme, ci de demontarea capitonajului de pe usa portbagajului, pt a ajunge la inchuietoarea cu acele multe contacte, pt a incerca sa le curet, in speranta ca imi va functiona lampa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Nu stiu daca la Hatckback e al fel ca la Break,dar daca o fi,vezi ca ai cate un surub in cruce in fiecare gaura de unde prinzi sa inchizi haionul,si dupa tragi usor de plastic ca e prins in clipsuri.

1217dkx.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu totusi din experienta mea as spune ca trebuie sa tragi cam tare si sa te astepti sa si rupi vreo urechiusa, mai ales daca faci asta prima data. Vezi ca tit trebuie bit cu cap triplu patrat(12 colturi) de 10 ca sa demontezi broasca.

Poate te ajuta si asta la ceva.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

La mine la break e prins si in 2 suruburi si dupa tragi ca sa rupi urechiuse :vaidecapulmeu: .Iar la desfacut broasca,chiar ca iti trebuie potrivita(e la fel ca la broasca la sofer).La switch poti ajunge urmarind posturile mele de mai sus,sa vezi cum trebuei strambata broasca.Nu e nevoie sa scoti switchul din broasca ci doar capacelul.Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topicul se numeste Bec Porbagaj.

Sa continuam discutiile despre demontarea capitonajului de pe usa portbagajului, in topicul indicat de marius1982.11.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o stiu si care...cea de la motorasul de deschidere al haionului :)

exact aia o incercam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
aurelian08 nu stiu de unde le scoti,daca ai fi citit postul de mai sus ai fi vazut despre ce e vorba.Acel switch din broasca este de fapt un switch care inchide circuitul ca ori care altele.Cum sa iasa scantei?Nu va face deca sa ii stea aprins tot timpul legand plus cu minus.

La switchul demai sus se afla 3 fire:

1. fir curent

2. fir raspunzator de bec portbagaj/haion/lampa

3. fir raspunzator de becul din bord care te anunta ca ai portbagajul deschis

Chiar nu am fost explicit deloc in postul de mai sus in care am spus cum functioneaza switchul?

Acolo ai asa: pinul 1 se duce la calc de confort

pinul 2 vine de la iluminatul interior

pinul 3 se duce la masa

Contactele se fac 3-1 se da masa la calc de confort si stie ca e hayon deschis si 3-2 se pune la masa un plot al becului din portbagaj. celalalt fiind alimentat la 12v si astfel se aprinde becul. calc de confort taie alimentarea la motoras cand haionul e deschis si informeaza si IC despre acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Pina la urma intrerupatorul din broasca se gaseste separat,de vinzare, ca acum am doua broaste amindoua bulite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Din cate stiu nu se gaseste separat ci doar cu tot cu broasca.Dar am vazut la cineva care si-a daptat alt switch.Dar desfa broasca si reconditioneazal.Ce are stricat sau oxidat in el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

pai cam tot, adica nu mai are lamele care sunt lipite pe axul care culiseaza.la fel ca in postul 26 poza 1

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Eu am reconditionat tablita aceea cu o bucata de cupru:

34dlysj.jpg

300gryu.jpg

9pxo8y.jpg

Acum nu stiu cat o sa tina... :)

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

El era nituit pe broasca, cum l-ai prins inapoi?

Oricum respecte pt reparatia switchului :icon_cheesygrin: .

Eu nu m-am bagat in asa detaliu ,ca nu aveam pt ce, am scris si mai devreme.

PS: cum ai reusit sa il scoti afara din boasca, ca acum m-am uitat la a mea si fara sa indoiesc pe acolo ceva nu prea am cum.

Editez tot aici ca sa nu mai adaug un post:

l-am indoit ca oricum nu ma mai interesa sa-l pun inapoi, si din cate se vede nici nu prea mai am ce. Arata de parca a stat impreuna cu Titanicul pe fundul oceanului atlantic :icon_cheesygrin: .Scuzati de expresie.

Piciorusul din mijloc: maro - masa

dreapta: maro/negru - semnal la BC (la mine e oxidat total)

stanga: maro/albastru - bec

FIrma producatoare: Helag gmbh ,cod 048/1 ,poate il gasete cineva ca piesa originala, eu unul nu am gasit.

post-34985-1237062884_thumb.jpg post-34985-1237062920_thumb.jpg

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Pai inca nu l-am pus... :icon_cheesygrin: ...incalzesc putin niturile ca sunt din plastic si folosesc si picatura... :icon_cheesygrin: ...sper sa tina.Daca nu am sa ma duc sa caut un switch cu 3 contacte si il adaptez eu cumva.Am sa revin cu solutia saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!