cosmin_lille

Recensamant Jetta

Jetta V sondaj   456 voturi

1. 1. 1. Motorizari

• 1.6 I 102 CV
      86
    • 1.6 I 115 CV FSI
      11
    • 1.4 I 122 CV TSI
      18
    • 1.4 I 140 CV TSI
      17
    • 1.4 I 170 CV TSI
      6
    • 2.0 I 200 CV FSI
      4
    • 1.9 TDI 105 CV
      170
    • 1.9 TDI 105 CV DPF
      45
    • 2.0 TDI 136 CV
      4
    • 2.0 TDI 136 CV DPF
      1
    • 2.0 TDI 140 CV
      50
    • 2.0 TDI 140 CV DPF
      17
    • 1.6 TDI 105 CV
      27
  2. 2. 2. Versiuni

• Trendline
      113
    • Comfortline
      268
    • Sportline
      48
    • versiuni speciale (B2B, Comfortline business, Trendline busines, Sportline business,...)
      27

Conectaţi-vă ori înregistraţi-vă pentru a vota în acest sondaj.

321 postări în acest subiect de discuţie

Jetta 1.6, Comfortline, culoare wheatbeige metallic, Alarma antifurt "Plus" si scut metalic. Culoare tapiterie: bej.

Primele impresii??

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Primele impresii sunt super! :) La Jetta am trecut de la un Clio Symbol, iar diferentele sunt mari, ceea ce era si normal. Motorul, spatiul interior, confortul, toate lacasurile de depozitare...

Iar din punctul de vedere al aspectului chiar am fost impresionat: Am comandat-o bej metalizat, si cu tapiterie tot bej, textila. Ei bine, am constatat ca e bej cu totul la interior: scaune, plafon, mocheta, covorase, interiorul usilor, jumatatea inferioara a bordului, si chiar si centurile de siguranta sunt bej!

Si ce mi-a mai placut e ca si acum, la cateva zile de cand o am, tot mai descopar smecherii (cu toate ca am citit manualul de utilizare). De exemplu: iluminarea de noapte a bordului, afisajul radioului si celelalte leduri din butoane au reglaj al intensitatii luminoase. Sau faptul aerul se comuta temporar pe recirculare cand stropesti parbrizul sau cand dai in marsarier, sa nu intre mirosuri neplacute in masina... Niste chestii... :P

0

Link către postare

Felicitari!

Cum trage motorul de 1,6 pe Jetta? Sint curios.

Eu am un 1,9TDI.

0

Link către postare

Deocamdata imi place cum trage, insa nu sunt un fan al motoarelor puternice (mai degraba investesc in confort decat in motorizare), deci cred ca asta de 1.6 o sa ma satisfaca. Astept sa mai fac niste kilometri si sa ma duc si peste 3.000 rot/min.

0

Link către postare

Superba tapiteria bej, dar in Romania mi se pare dificil de intretinut.(mult praf, noroi, etc) Cam ce consum se scoate cu temperaturile actuale? Scutul metalic e pus din fabrica sau ulterior prin reteaua de service? Felicitari pt. masina si 0 evenimente neplacute!

0

Link către postare

Da, asa e, e foarte frumoasa tapiteria, dar trebuie sa gasesc niste metode elegante de a o proteja intr-un fel. Sau o sa o curat mai des.

Consumul cred ca e prematur de spus (am doar 800 km). Insa asa, ca idee, momentan e de vreo 9, in conditiile in care jumatate din km sunt facuti in afara, jumatate in Bucuresti.

Iar scutul l-am pus in service in ziua livarii, pentru ca daca il comandam din fabrica trebuia luata automat si inlaltarea, ceea ce n-am vrut.

Apropos de scut, asa, ca idee: mi-au lasat scutul original in portbagaj si am avut ocazia sa-l vad. Este incredibil de mic si de subtire. Ma asteptam sa fie dintr-un plastic mai rezistent, mai gros, dar nu-i deloc asa. Cred ca s-ar fi spart la prima piatra...

Modificat de bogdan_i
0

Link către postare

eu am 10 mii km cu jetta, tata 20 mii cu passatul, cu masina dinainte am facut 50 mii km, cu aia si mai dinainte alti 50 mii km si nu am avut niciodata nici cea mai mica problema cu scutul/lipsa lui desi la vectra a nu aveam scut deloc :)

ce-i drept pe vremea cand aveam dacie mi se parea o chestie foarte utila

Modificat de sandumbogdan
0

Link către postare

Sa inteleg ca scutul a fost comandat pe service? Cam la ce pret te-a ajuns? Este original VW? A venit bine pe pozitie sau necesita ceva modificari? Am vazut pe un topic ca asa ceva ar costa cam 700 RON piesa+montaj. Se confirma? Cum te-ai descurcat cu aerul conditionat pe cod rosu? Face fata cu usurinta la racirea habitaclului? Ma opresc deocamdata cu intrebarile... :lol:

0

Link către postare

Pai, la scut, a costat cat in catalog (171 de euro cu TVA), doar ca am platit si manopera. Cred ca vreo 1.000 de lei cu totul. De modificari, nu stiu, stiu doar ca i-au mai pus niste chestii, dar nu stiu exact ce. Ma uit pe factura unde sunt defalcate piesele si-ti spun.

Da, este original, pentru ca a si fost montat la ei (PBV1). Stiu ca era un topic cu scutul la vreo 700 de lei, dar diferenta destul de mica m-a facut sa raman la oferta dealer-ului.

Cu aerul conditionat da, face fata foarte bine. N-am climatronic, am din ala semiautomat (climatic) si de obicei il tin pe 22, chiar si in zilele de caldura nebuna. Si e OK.

0

Link către postare

Eram setat pe ideea de a achizitiona un Beltronics de pus in parbriz. Am citit totodata pe forum pareri conform carora eficienta detectorului ar fi afectata de geamurile atermice. Cred ca e un sambure de adevar in toata povestea asta! Stii ceva?

0

Link către postare

Exista mai multe topic-uri despre alegerea detectoarelor aici. Poate te ajuta cu ceva.

0

Link către postare

E clar, pentru Jetta nu sunt de folos detectoarele traditionale, geamurile fiind termoizolante.

0

Link către postare

S-a discutat de nenumarate ori ca geamurile termoizolante de la VW nu afecteaza functionarea detectoarelor de radar. Deci luati-va ce detector doriti ca va merge perfect.

0

Link către postare

Eu am intalnit pareri pe diverse forumuri ca geamurile termoizolante reduc cu pana la 75% capacitatea de detectie a aparatelor. Caracterul termoizolant a geamurilor vw are ceva aparte?

@Adigu_Bv S-ar putea sa ai parbriz atermic. Asta implica reducerea cu ~75% a tuturor radiatiilor care trec prin el. Si eu am aceeasi problema la Passat. Incearca la o benzinarie, cu fata la usa automata, sa compari semnalul avand detectorul in masina, apoi scoate-l in afara. Asa iti poti da seama de diferenta de semnal receptionat. Succes!

Ce parere sa luam in considerare?

0

Link către postare

Ia in considerare ce vrei tu. Istef ti-a spus clar parerea lui. Cand citezi, incearca sa marchezi acest lucru intr-o forma sau alta.

Eu am fost cu aceeasi impresie si am testat detectorul la o benzinarie. Nici o diferenta.

0

Link către postare

hop si eu!

Jetta 2.0 tdi comfortline si inca ceva dotari.

Masina mea are aproape 1 luna, 2400 km si un "greieras" in bord foarte deranjant! Se aude mai ales cand accelerez pe un drum nu foarte bun. Mai are cineva problema asta? O fi datorita faptului ca masina este fabricata in Mexic?

0

Link către postare
Masina mea are aproape 1 luna, 2400 km si un "greieras" in bord foarte deranjant! Se aude mai ales cand accelerez pe un drum nu foarte bun. Mai are cineva problema asta? O fi datorita faptului ca masina este fabricata in Mexic?

Si eu am o Jetta TDI din decembrie si am aceesi problema cu greierasul.Mai mult un zbirniiac decit un greieras,undeva in partea centrala a consolei.Apare in anumite faze ale accelerarii si pe drumuri grunjoase.

N-am curajul sa ma duc la service, ca trebuie sa dea bordul jos si cine mai stie la ce-ajung...

N-are nici o legatura cu Mexic-ul, este o problema de proiect.S-au mai plins si altii.Prefer sa ignor zgomotul asta.

M-am intrebat totusi de la ce suma de bani in sus iti poti lua o masina care sa nu aiba asemenea probleme.

Eu deja ma uit la Mercedes C Klasse asta nou, o sa-l vad in drive si cred ca este urmatoarea masina.Te pomenesti ca si ala are greierasi!?

0

Link către postare

si eu de azi fericitul posesor al unei Jetta Comfortline 1.4TSI/140 culoare neagra cu ceva optionale.

sunt foarte incantat de cum se comporta... e exact ce mi-am dorit.

0

Link către postare

felicitari!

0

Link către postare

Am inceput sa simt, la relanti un foarte usor trepidat. Face chestia asta chiar daca ambreiajul e apasat. Masina are 4400km. Stie cineva care ar putea fi cauza? Pana acum nu am simtit nimic.

0

Link către postare

am fost ni

0

Link către postare

votez pt jetta 1,9 tdi, confortline, plus cateva otiuni : volan multifunct., asr, scaune incalzite separat, oglinzi la fel, climatronic bi.desi masina vine peste doua sapt.dupa testdrive am ramas impresionat! :P cineva a spus mai devreme ca ar fi interesant de stiut profilul celor care cumpara jetta, .....interesant!Intr-adevar combinatia sport eleganta se potriveste unor persoane dinamice.Am 31 ani, un copil 3 ani, o sa mai fac unul(deci portbagajul imens o sa ma scoata :P ), eu si sotia castigam relativ suficient, dar binisor peste media salariului "Mediu", ceea ce nu inseamna "mult" :( astept si alte descrieri ale pers posesoare de jetta, pare interesanta ideea!

0

Link către postare

Buna ziua tuturor!

Tocmai am implinit o luna de zile de cand am achitat avansul la o JETTA TL shadou blue (P6P6) 1.9 TDI cu ceva optiuni.

Cei de la SANDRA IASI mi-au dat termenul de livrare pe la sfarsitul lui decembrie (daca nu o sa fie ianuarie).

De acum asteptarea este cea mai grea!

Bafta tuturor.

0

Link către postare

Salutare tuturor . Am Jetta Confortline cu pachet "volan piele" si alte maruntisuri 1.9 TDI fara filtru p.

Apropos de mp3 , eu am RCD 300 care nu accepta mp3 dar am gasit o jucarie super tare care inlocuieste magazia de CD-uri si care citeste dintr-un flash (stick)

foloseste display-ul si comenzile de pe volan ale unitatii de sunet standard. Jucaria costa cam 500 RON fara montaj . Eu am montat-o singur pentru ca nu e complicat.

0

Link către postare

La cati kilometrii ati facut revizia la Jetta 1.9 TDI. Stiu ca e limita de 15 000, dar la achizitie dealerul mi-a zis sa vin la 10 000. Tinand cont ca am aproape 9 000 ma gandesc ce sa fac. Astept un sfat de la voi.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.