Jump to content

Sfaturi achizitie Superb


Merlin
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am deschis acest topic pentru a afla pareri legate de acest motor de 1.9 TDI de 115 CP care echipeaza varianta cu facelift a Superb-ului 2007. Urmeaza sa-mi comand un Superb cu un asemenea motor si as dori sa stiu daca merita achizitia; daca motorul face fata dimensiunilor masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai nimerit vwforum-u ca sa intrebi lucrul asta, si nu ai nimerit pe golan.ro, etc. :D

Dar totusi, mai incearca pe topicul SPECIAL al skoda, sau pe cel TDI forum, asta ca sa pastram o mica ordine si disciplina.

Da totusi, cum ai nimerit cu topicu asta aici ? :D

Indreapta-te spre cel de 130 cp, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca am deschis topicul aici ... cautam pareri despre motorul de 115 CP care am inteles ca este cel de pe A4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ... incepand din ianuarie 2007 mai sunt doar doua motoare pe motorina: cel de 115 Cp de 1.9 si cel de 2.5 V6 TDI de 163 Cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merlin are dreptate, doar cele 2 motorizari diesel sunt Euro 4 si vor echipa Superb din 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are dreptate.....sunt 3 motorizari..ia uite-te tu pe configuratorul de Germania si zi-mi daca vezi si un 2.0 TDI DPF. Ce naiba...daca nu se aduce in Romania nu inseamna ca nu exista!

Uite aici un link pentru cei care nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut un passat de 115cp si se misca bine.cu cat poate fi mai greu superb-ul?parerea mea ca nu este o alegere rea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz, in Germania pot fi si 5 motorizari, important e ce se importa in RO. Nu e prima data si nici ultima cand pe unele piete sunt comercializate numai o parte din motoarele aflate pe lista fabricii. Iar pt Skoda iti pot enumera imediat cateva exemple din anii trecuti (Felicia Sport sau L&K, Fabia GT, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz, intradevar exista motorul de 2.0 TDI la 140 Cp dar nu este si pentru Romania; o alta diferenta este aceea ca in paralel cu cel de 2.0 TDI se vinde si cel de 1.9 TDI la 105CP, care in Romania nu se mai comercializeaza pe Superb din ianuarie 2007.

Oricum bine macar ca au bagat motorul asta de 115 CP, ca cel de 105 CP este clar prea mic ptr dimensiunile masinii.

Modificat de Merlin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aici se poate trage concluzia ca altfel fac masini pt R-estul europei ..si altfel fac masini pt est-ul europei.

Nu credeam asta ..dar vad ca sunt semnale !

Daca ei schimba motorul .. inseamna ca schimba si calitatea vopselei ..sau a restul componentelor (turbina, debitmetru ...)

Nasol

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu asta... se fac studii de piata locale si stabilesc anumite seturi care sa le vanda local.. e aceeasi masina care se face si pentru celelalte piata, e doar decizia locala de a nu face import pentru respectiva motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca motorul de 2.0 TDI cu DPF este mult mai scump si f apropiat ca pret de cel 2.5 TDI de 163 CP. De aici si aceasta decizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, dar la performante un V6 este peste L4... Apoi si taxele ar fi fost de partea lui 2.0 TDI... Cred ca au ales imaginea lui V6 pe acest model in dauna unei alegeri firesti pe o piata ca a noastra, a romanilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.9 TDI de 115CP...nu e acelasi cu cel montat pe actualul Audi A4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum bine macar ca au bagat motorul asta de 115 CP, ca cel de 105 CP este clar prea mic ptr dimensiunile masinii.

La accelerare "dimensiunea" care conteaza mai mult este masa proprie de +1400 kg si masa maxima 1900 kg. Ar trebui sa se miste ca un Passat B5.5 cu aceeasi motorizare si nu am auzit posesori sa se planga, nici macar de motorul de 101 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, dar la performante un V6 este peste L4... Apoi si taxele ar fi fost de partea lui 2.0 TDI... Cred ca au ales imaginea lui V6 pe acest model in dauna unei alegeri firesti pe o piata ca a noastra, a romanilor.

Da stiu ce-ti zic. TAtal meu are una ...dar ca intretinere sunt sigur ca 2.0 TDI e mai ieftin, si consumul e mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar ca intretinere sunt sigur ca 2.0 TDI e mai ieftin, si consumul e mai mic.

Exact, asta ar fi fost alegerea fireasca pt RO. Dar imaginea marcii / modelului a decis aiurea, dpdv personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.9 TDI de 115CP...nu e acelasi cu cel montat pe actualul Audi A4?

Ba da ...este acelasi

La accelerare "dimensiunea" care conteaza mai mult este masa proprie de +1400 kg si masa maxima 1900 kg. Ar trebui sa se miste ca un Passat B5.5 cu aceeasi motorizare si nu am auzit posesori sa se planga, nici macar de motorul de 101 CP.

Intradevar...am facut un test drive cu motorul de 115 CP si masina se misca destul de bine...mai ales dupa 1800 de ture, cand intra turbina...se aude foarte frumos si se si simte...mi-am mai amagit un pic asteptarea... :D

se pare ca pentru superb timpul de asteptare este un pic mai mare decat la O2 ... 2 luni, 2 luni si jumatate...mai e un pic si voi intra si eu in "randul" fericitilor posesori de Skoda Superb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptare usoara si cu siguranta ca va merita aceasta asteptare deoarece superbul este o masina care te cucereste si apoi "nu te mai saturi de ea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptare usoara si cu siguranta ca va merita aceasta asteptare deoarece superbul este o masina care te cucereste si apoi "nu te mai saturi de ea".

Mersi frumos....superbul din semnatura l-ai achizitionat cu motorul de 1.9 TDI 160 CP sau ai facut tu tuning la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a facut tuning. A plecat de la 130 cp. Parerea mea. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut eu chiptuning la dragos voinea si iti spun ca merita. este super.

si am plecat de la 130 cp, asa cum spune kasius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marfa...

Cred ca o sa fac si eu, numai ca motorul meu este (va fi) de 115CP...l-am intrebat de domnul Voinea de tuning si astept raspunsul. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!