Jump to content

Sfaturi achizitie Superb


Merlin
 Share

Postare recomandată

http://www.octinfo.com/index.php?p=vin_en

ai airbaguri frontale si laterale, plus airbag-uri cortina.

Folow me home nu stiu sa se fi pus pe Superb.

Multumesc frumos!

Am descarcat de pe skoda.ro manualul masinii si acolo am gasit mai multe functii optionale printre care si folow me home....de aia am intrebat. Multumesc inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o lista cu motoarele afectate de problema cu pompa de ulei. Multe detalii sunt in discuțiile la problemele Passaturilor, dar codul asta de motor, nu era, normal.

Astfel, cautand dupa codul de motor...am gasit ca este pe lista neagra :

post-42428-14501215432981_thumb.png

2.0 tdi Bss, alături de Bww... Pentru Modelul Superb 2005-2008

In plus astazi intr-un service in care am ajuns cu alta masina, mi s-a atras atentia ca ar putea avea probleme si la axul cu came. ( chiar daca e varianta cu un singur ax )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai varianta cu un singur ax are probleme. cea cu 2 axe nu are probleme.

La pompa de ulei ... da, acolo trebuie inlocuit imbusul pentru siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și axa? Când face probleme?

Rezolvarea este înlocuirea? Costuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, poate ma lumineaza si pe mine cineva cu niste sfaturi, as vrea sa iau un Superb din 2003 2.5 163cp dsg, vreau sa stiu daca este euro 3 sau 4, ca pe germania am gasit si euro 3 si 4..

A doua problema..am inteles ca in oras are consum destul de mare...

A treia probl.. Stie cineva care este consumul de co2 si cat ar fi taxa de inmatriculare la masina...

Sper sa ma ajute sfaturile voastre si daca nu este avantajos sa ma reorientez catre alt an si alt motor si bineinteles cutie. Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Euro 3, cutia nu Dsg, e automata clasica.

Emisiile sunt de aprox 200 grame

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine 1.9 TDI (awx) decat 2.5.. Si daca 'tanjesti' dupa cei 163 de cp al motorului de 2.5 iti faci un remap si gata. O sa ai cam tot aceeasi putere si cuplu mai mare dupa remap. + ca masina e mai usoara, consum mult mai mic fata de 2.5, taxa mult mai mica :)

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa, motorul de 2.5 are o dinamica mai buna decat cel de 1.9. Dar in rest, e adevarat, taxa mare, impozit mare, asigurare mare. Costuri mai mari de intretinere la motor, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ceva pareri in legatura cu motorul de 1.8t? La ce ar trebui sa ma uit? Am vazut una la 3700 de euro si sunt curios daca merită sau e o ofertă de genul "prea frumos ca sa fie adevărat". La golfuri am văzut ca nu prea sunt pareri împotrivă, dar acum e posibil sa depinda si de noroc. Astept pareri si mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt motoare ok din ce am auzit. Si au potential foarte mare.. poti sa urci in putere destul de mult! Probleme specifice nu cunosc.. Cred ca sunt arii dedicate aici pe forum despre ele. Oricum, Superb 1, 1.8 turbo nu prea am vazut si pe net sunt destul de putine de vanzare. Poti sa postezi si anuntul ca sunt curios cum arata? :D 

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!