Sign in to follow this  
Followers 0
Daniel M

Se Pot Amesteca 2 Uleiuri De Motor?

106 posts in this topic

Nu te speria la diesel se innegreste uleiul imediat in cateva sute de km,nu asta este problema.Daca este nivelul bun merge fara probleme.Drumuri bune!

0

salut mi-am facut schimbul de ulei in luna iunie si am avut pierderi mari, am dus-o la mecanic si mi-a schimbat garnitura de la bateria de la filtru de ulei ca pe acolo pierdeam, azi am completat ulei dar nu sunt sigur daca e acelasi ulei pe care l-a folosit cei care au facut schimbul, uleiul de schimb a fost 10w40(banuiesc ca e de la Eneos) si acesta care l-am luat eu este tot 10w40 Eneos,

1

Verifica din cand in cand, deschizand busonul de umplere, sa nu faca spume, daca totul pare ok, lasa-l asa.

0

Salut,

Am in motor ulei Castrol 5w30.

Pot sa completez cu ulei Castrol EDGE 5w40, 300 ml?

Multumesc

1

nu e chiar asa drastic

poti completa cu orice ulei, orice vascozitate. Decat fara ulei, mai bine cu orice ulei. cat despre schimb, depinde cat completezi. Cu 200-300 ml de 5w40 pus peste 5.30, nu se intampla nimic in motorul ala

1

se pot amesteca uleiurile fara probleme, dar depinde de vascozitate.. nu poti pune 20w-60 peste 5w-40 :D

dar din aceiasi norma se poate pune oricat fara probleme, pe termen scurt nu afecteaza nimic... decat fara ulei, mai bine cu ulei de producatori diferiti

pe termen lung dauneaza amestecarea asta, motorul nu va avea aceiasi ungere, fiecare producator variaza substantele din uleiuri, mai ales la cele sintetice

0