Jump to content

Se Pot Amesteca 2 Uleiuri De Motor?


Daniel M
 Share

Postare recomandată

Nu te speria la diesel se innegreste uleiul imediat in cateva sute de km,nu asta este problema.Daca este nivelul bun merge fara probleme.Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut mi-am facut schimbul de ulei in luna iunie si am avut pierderi mari, am dus-o la mecanic si mi-a schimbat garnitura de la bateria de la filtru de ulei ca pe acolo pierdeam, azi am completat ulei dar nu sunt sigur daca e acelasi ulei pe care l-a folosit cei care au facut schimbul, uleiul de schimb a fost 10w40(banuiesc ca e de la Eneos) si acesta care l-am luat eu este tot 10w40 Eneos,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica din cand in cand, deschizand busonul de umplere, sa nu faca spume, daca totul pare ok, lasa-l asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut,

 

Am in motor ulei Castrol 5w30.

 

Pot sa completez cu ulei Castrol EDGE 5w40, 300 ml?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa drastic

 

poti completa cu orice ulei, orice vascozitate. Decat fara ulei, mai bine cu orice ulei. cat despre schimb, depinde cat completezi. Cu 200-300 ml de 5w40 pus peste 5.30, nu se intampla nimic in motorul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

se pot amesteca uleiurile fara probleme, dar depinde de vascozitate.. nu poti pune 20w-60 peste 5w-40 :D

 

dar din aceiasi norma se poate pune oricat fara probleme, pe termen scurt nu afecteaza nimic... decat fara ulei, mai bine cu ulei de producatori diferiti

 

pe termen lung dauneaza amestecarea asta, motorul nu va avea aceiasi ungere, fiecare producator variaza substantele din uleiuri, mai ales la cele sintetice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

A mea mananca ulei.. mai completez cu 4 litri in 10-12 mii de km. In principiu daca pun la schimb 10w40 semi-sintetic .. pot sa completez tot cu 10w40 semi-sintetic de la alta firma. Eu am tot facut lucrul asta si nu mi-a facut nicio spuma , masina tot atat ulei consuma si tot la fel merge.

Am facut schimb de ulei si am bagat asa: Castrol , Motul , Liqui molly , Kross. Nu am vazut nicio diferenta intre uleiurile scumpe si astea ieftine, doar la buzunar, tot ulei e , tot aceeasi vascozitate o are.

Momentan am pus Liqui Molly mos2 10w40 , imi cam pare rau. Credeam ca nu o sa mai pape ulei cu asta dar nu e asa. Acum in loc sa dau 15 lei pe litru de ulei de la kross , trebuie sa dau 30 de lei de la liqui molly pentru ca pe asta chiar nu vad cum l-as amesteca. Are culoarea aia ciudata si asta nu pare asa amestecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot amesteca uleiurile cu aceeasi norma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
cont şters

Până nu de mult am crezut că nu este bine să amesteci uleiuri de vâscozitati diferite. Am citit pe diferite forumuri că se poate și se dădeau chiar rețete, mai mult am găsit analize ale unor astfel de blenduri. Apoi am cunoscut persoane care fac asta frecvent. Numai că nu merge la motoarele care au cerințe speciale, normele low saps și cele foarte stricte cum ar fi 507.00. Cât privește beneficiile, bănuiesc că părerile sunt foarte împărțite. Oricum, trebuie ceva cunoștințe, nu poți crea amestecuri după ureche. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Pistruiatul 01
On 27.02.2007 at 19:31, SAlex a scris:

Cred ca ideea de baza in clasificarea uleiurilor a fost interschimbabilitatea lor, in sensul ca daca ai Castrol 5w40 sa poti completa cu BP, Mobil sau ori ce marca de ulei dar tot 5w40. Eu unul nu cred ca s-ar intampla o nenorocire daca se amesteca doua marci de ulei, cu toate ca in folclor circula zvonul ca s-ar forma spuma (doar in amestec cu apa), precipitati sau alta minune. Cu toate acestea am pastrat aceeasi marca de ulei.

Dacă am amestecat un 5w40 castrol edge cu un 5w40 castrol edge turbo disel exista vreun risc??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

absolut niciunul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
VolkswagenManagement

Salutare,am si eu o intrebare care nu este legata de completarea cu ulei sau amestecarea a 2 uleiuri in acelasi timp in motor.

 

Ce ma intereseaza pe mine:

De exemplu fac schimbul de ulei acum si pun ulei marca Liqui Moly, fac 10.000 de km cu acest ulei si la urmatorul schimb bag ulei Castrol (alta firma) , fac 10.000 km si cu acest ulei si dupa la urmatorul schimb ii bag ulei Mobil1 (alta firma) , e vreo problema ca nu folosesc aceasi firma de ulei la schimburi? Sau nu?

 

Care stie sa-mi dea un raspuns :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici o problemă câtă vreme este respectata norma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La 1.9 tdi bxe pot completa cu liqui moly 5w 30 top tec 4200 norma 507 00? In motor este ravenol vpd 5w 40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate completa indiferent de marca uleiului dar sa fie aceasi norma, 5w30, nicidecum 5w40.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa fac schimbul de ulei la Skoda Superb 2 , TDI , 2010 . 
Am urmatoarele 2 uleiuri , intr-un bidon cca 1,5 L , in al doliea cca 2 L .

Ar mai trebui 1 L , intentionez sa iau USVO .

Ce parere aveti ? 
 

 

BF3F9598-DC08-47E5-B038-25D2CE8943A8.jpeg

Modificat de sarbul
Poza " invers "
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat cat sunt aceeasi norma si producator nu ar trebui sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti amesteca fara probleme, este același tip de ulei și aceeași marca. Cel de-al doilea usvo conține putin tungsten (IF-WS2) . Atat. 

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Întrebare vă rog,am pus în Touaregul meu 2005,2.5tdi,în loc de Castrol 0w30 cum scrie în multe configuratoare de ulei motor, 5w40,dar și 2 doze(total 900ml)de aditiv Polytron în 8.9litri total de ulei.Motorul are 290k km. Credeți că ar fi bine să l schimb cu 0w30 sau măcar 5w30...sau să merg așa vreo 10000km cu 5w40 și apoi să l schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!