speedy_bob

Filtru Motorina

39 postări în acest subiect de discuţie

Ai imaginea! Torni pur si simplu pe acolo pina se umple!

post-1213-1213002120_thumb.jpg

Modificat de Leo
0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o intrebare: are cineva idee cu cheie de cat se desurubeaza acest filtru de motorina?

Pun aceasta intrebare pt ca la mine am vazut ca este un surub hexagonal in capul filtrului.

Multumesc.

Modificat de zaxas
0

Link către postare

Cine imi poate spune ce rol are supapa aia de pe furtunul care iese din filtru de motorina si intra in pompa tandem. Are si o sageata de sens pe ea. Are codul 165 207 542B, originala VW. Merci mult

post-17134-1285738571_thumb.jpg

0

Link către postare

Valva unisens - sa nu se intoarca motorina in rezervor si sa dai la automat pana rupi bateria. Inauntrul ei are o bila care permite motorinei sa circule doar intr-un sens (spre motor). Sageata de pe ea ii arata tehnicianului cum sa o monteze

On-topic: schimb filtrul de motorina la 15-20 000. Daca alimentezi de unde trebuie sunt sigur ca merge fara probleme si 25 000

Modificat de Raven1
0

Link către postare

La motorul de 3.0 tdi eu schimb filtrul la 15.000 km. Recomand la motoarele de 2.0 TDI sa se schimbe filtrul de motorina mai repede, undeva la 10.000 km.

0

Link către postare

Salut,

Daca manualul zice ca filtrul trebuie schimbat la 60000 km, de ce atita graba si schimbat la 10-15000.

Nu zic ca trebuie tinut atita in RO, dar macar 30000 eu cred ca duce.

0

Link către postare

la masina din semnatura nu am vazut sa aiba acea supapa ca la bbb,doar aceea de pe filtru care are o sageata inspre spatele masinii(e corecta directia?) ca ma gandesc sa ii pun si eu una..rau nu are cum sa ii faca dar nu stiu daca mai are vreo supapa unisens pe undeva

Modificat de fiestax
0

Link către postare

am schimbat supapa aceea T dar nu stiu ce sa cred.am suflat si tras prin ambele parti(unde intra furtunele) si se sufla si tragea.cum trebuie sa se comporte?

0

Link către postare

Buna tuturor  vreau sa montez un filtru ca in prima imaginea atasata este posibil ?

Filtru care il am acum este cel din a doua imagine 

filter5.jpg

post-10294-1180158046 (1).jpg

0

Link către postare

Stai potolit ca nu are rost sa faci astfel de improvizatii si nu vad rostul...nici financiar,logic,perioada de schimbare,eficacitate de filtrare.

0

Link către postare

Rostul ar fi mereu am avut probleme de la t acela minune ba garnituri ba t ul  schimbate toate si tot e umed acolo 

Eficacitate de filtrare ? La ce te referi ? 

0

Link către postare

T-ul respectiv se gaseste separat sau in ansamblul filtrului pe varianta Mahle,Mann,Bosch.

Ai schimbat garniturile de la T cand ai achizitionat filtru nou...in cutia caruia vin si garniturile respective ?

0

Link către postare

Da am schimbat si tot asa este acum o sa incerc sa pun ceva garnituri mai groase 

Modelul de filtru care vreau sa-l montez este si pe modelele mai noi nu cred ca au probleme de filtrare ceea ce nu stu daca sunt ok pentru motoarele pd

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.