Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Masina era oprita pe un plan inclinat cand ai facut poza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am schimbat toata suspensia. am luat-o second. si la mine sta asa, aproape asa. eu cred ca sta asa sus din cauza ca sunt uzate flansele de cauciuc din capul telescopului, si intra prea mult in oala telescopului. am un prieten care le are noi, si sta lipit capacul de oala, nici macar un mm intre ele. daca se schimba alea se va inalta si masina putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti este uzata la maxim flansa de cauciuc, cred ca si rulmentul are sigur.Ale mele le-am schimbat si erau uzate pana la metal si nu erau asa sus "ciupercile" alea.Uite ,asa aratau,se vad cele 4 perforatii pana la metal care bateau in rulment.Am sa revin cu poza cum arata cu ele noi.

post-34985-1240653580_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca inainte sa schimb amortizorul statea mai jos.teoretic cum tre sa stea ,, ciupercile,, trebuie sa stranga pe caroserie sau trebuie sa aiba o anumita distanta pana la croserie? sper ca intelgi ce vreu sa zic, mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine este o distanta de aproximativ 7-8 mm, la ambele amortizoare fata. Nu am umblat la ele, sunt cele originale cu care a fost echipata masina, chiar ma intrebam si eu daca e normal sa existe acea distanta, poate ne spune cineva concret cum sta treaba :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata dupa ce le-am schimbat rulment+flansa OEM.

post-34985-1240701344_thumb.jpg

post-34985-1240701351_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut un test de amortizoare cand am fost la ITP si mi-a iesit eficacitate 58-60%. Eu zic ca deja la gradul asta de uzura sant destul de slabe. MAsina e cam barcuta, mai ales daca stau 3-4 insi in ea. Mai grav e ca daca merg pe un drum cu mici denivelari sau gropite, parca imi zdrangane toti dintii din gura. Banuiesc ca tot din vina lor... nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58-60? ale mele au fost maxim 52 si minim 48, deci :angry:. Tipul a zis ca mai merg, ce stiu eu, merg,nu bate nimic. E adevarat ca se simte oleaca efectul de barcuta, la franare se lasa fatza oleaca. Si parca rotile din spate se rup parca in gropi, asa mi se pare cand ma uit in oglina retrovizoare, o fi si de la bucsele punte spate ,care sunt de alea cu ulei si sunt varza totala.

Cu cat sunt mai uzate telescoapele nu mai au amortizare si deci, nu iti mai clantane asa tare dintii. (ca la niste sachs advantage)

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat sunt mai uzate telescoapele nu mai au amortizare si deci, nu iti mai clantane asa tare dintii.

Nu stiu daca e chiar asa. :)

Eu as spune ca si daca sant in jur de 50% eficacitate iti clantane de nu stii cum te cheama. La mine se simte orice denivelare. Ceea ce n-am simtit la Passaturi cu suspensie buna. Deci... uzura are si ea inconvenientele ei.

In mod normal, daca amortizorul lucreaza bine, nu ar mai trebui sa simti nimic. Asa, treci peste o denivelare, iar roata mai vibreaza de 2-3 ori dupa ce a trecut de ea. De aici apare tremuratul ala pe drumul rau.

Nici mie nu mi-a venit sa cred, dar am studiat multe masini cu amortizoare bune, in comparatie cu a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire, cat de "de incredere" sunt testele de amortizoare? Eu de exemplu mi-am facut un test, fiind convins ca amortizoarele sunt duse - masina cam avand comportamentul de barca, si mi-au iesit valori de 80% cu diferente de maxim 1-3% de la o roata la alta. Nu stiu ce sa cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te-ai obisnuit cu ele,80% e f bine, da si tu o tura cu o dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA al cati km ar trebui schimbate telescoapele. E clar ca nu e o reteta fixa si ca variaza in functie de conditiile de drum, dar ....voi la cati km v-ati schimbat telescoapele? Tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplaton

Cand vezi ca-ti face masina ca o barca cam trebuie schimbate, depinde de fiecare acum si de stilul de condus, si cel mai mult de drumurile pe care merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de relevant e testul pentru amortizoare , Daca ai un arc mai tare o sa-ti iasa amortizoarele destul de bune sincer eu nu prea am incredere in testul respectiv L-am facut si eu si mi-a iesit ca amortizoarele sunt bune in proportie de 70% Sincer masina e barca nu prea are stabilitate simt toate gropile mai mici sau mai mari dar asta cred ca e si din bucse Care amortioare is mai bune Monroe sau Sachs ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus nu de mult sachs super touring(sper ca am scris corect) gaz+ulei pe spate si minunea a tinut cam 3 luni dupa care s-au cam inmuiat, iar cand ma apas pe masina brusc, nu se mai aude acel pasait ca la inceput...am auzit pe aici ca se mai plang si altii de calitate slaba la piese...

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Din ce mi s-a explicat, contrar celor stiute de mine, Monroe e mult peste Sachs. Tot Monroe pe gaz urmeaza sa-mi iau si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

:D Sachs sunt logo-uri pe multe porsche GT3 Cup, de curse la fel si bilstein, deci nu cred ca ar pune aia naspeturi.

La ce pret sunt monroe?

De Magneti Marelli stiti ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce drumuri avem nu stiu daca merita sa investesti foarte mult in suspensie Eu am sa ma duc pe Monroe is 200 de lei bucata pe gas si Sachs is undeva la 260 De ce pe gas ? pentru ca masina e mai stabila si din anul 2000 in coace toate is pe gas , cel putin asa stiu eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Laurentiu_LWR

salut...pe baza pozelor am si eu 3 intrebari:

1 este normala aceasta distanta?

2 s-au dus flansele in 7 luni?

3 nu au fost montate bine flansele?

post-14266-1243526698_thumb.jpg

post-14266-1243526713_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si in final, ultima intrebare: flansele au fost FEBI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

salut marius...sincer nu mai stiu ce firma au fost,dar au fost luate de la volkspart

daca te intereseaza neaparat pot sa ma uit pe factura si in functie de pret intreb ce flanse avea la banii aia

daca sunt febi acestea sunt urmarile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa stea asa deoarece cauciucul este nou si mai putin tasat fata de cel vechi Nu-ti face probleme is bine montate Cu timpul se mai lasa da nu are nici o importanta ca is mai sus datorita cauciucului nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplaton

Asa stau si ale mele amschimbat amndoua flansele si tot asa stau .

Asa stau si ale mele am schimbat amndoua flansele si tot asa stau .

Asa stau si ale mele am schimbat amndoua flansele si tot asa stau .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca flansele alea is terminate

am avut pe golfu 2 acelasi necaz (seamana foarte mult suspensia) dupa cateva zile de la montaj si am fost nevoit sa le schimb deoarece cauciucul din ele era cam moale, s-au intins si stateau exact asa sus talerele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!