Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Salutare ! poate stie cineva care e diferenta intre cele 2 amortizoare practic un indicativ de la sfarsit .

SF32/22x178A  si SF32/22x160A  . Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de ce mi-a sarit arcul de pe suportul de sus(cel pe care "sta" flansa)?

Precizez ca flansa e noua, se aude un clancanit puternic la denivelari mai mari, in rest nu se simte, cred ca ceea ce se aude este arcul sarind pe pozitia le care trebuie. Ma gandesc ca ar fi stramba acea tabla, stie cineva cum se numeste sa o gasesc la un magazin de piese? 

Scuzati calitatea pozei, trebuit sa ii dau crop

20170414_201921-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel este vorba de reperul 19-cod 1J0412341

Amortizor0.thumb.png.07984b3016844209dc60451a073eaca1.png

La fel patesc si eu...si am schimbat aprope toata articulatia si degeba...tind sa cred ca acolo este problema

Doar ca astept sa schimb telescoapele si atunci voi vedea exact ce se intampla acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Uita-te poate e rupt varful arcului

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/19/2017 at 0:09 PM, Laurentiu_LWR said:

Din cate inteleg vorbim de surubul cu pozitia nr 11 din imagine...

58a96ead95f96_telescopspate.thumb.png.9efb02dec2935771a99f31475bafca17.png

 

Salutare ! stie cineva codul pentru reperul 3 din desen sau cum se numeste ?

 Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare un taler. Cod 1J0512109

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. 

Ieri am schimbat suspensia la golful meu 1.9 tdi alh , pana sa le schimb am avut amortizoare normale dar arcurile putin mai mici , ceva gen semi sport daca-i pot zice asa . La magazinul de piese auto am cerut suspensie normala , standard .

Am schimbat amortizor + arc fata spate , pe fata se prezinta bine dar spatele e groaznic , intre roata si aripa e o distanta mult prea mare , m-am uitat la cativa prieteni cu golfuri si distanta lor dintre roata si aripa e aproape jumate :) 

intrebarea mea este ... s-ar fi putut sa nu fii pus bine ceva bine pe spate la arcuri si amortizoare ? 

Atasez o poza sa vedeti cum arata :) 

imi cer scuze daca nu am postat unde nu trebuie sau daca mai exista topic ... dar sincer am cautat si nu am gasit . 

Va multumesc :)

IMG_5401.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa foarte mult timp m-am decis asupra amortizatoarelor, m-am decis la bilstein b6 , pe amortizatoarele de punte fata vreau sa  pun flanse de la powerflex , puteti spune daca este  o alegere buna ? va multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

flanse de la powerflex in poliuretan 

 

tot cu gandul la bilstein b6 , a mai aparut si varianta koni fsd , care am inteles ca  merg pe arcurile stock , stie cineva unde pot gasi la un pret bun  koni fsd ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles , multumesc mult ,  giamgiu

 

amortizatoarele de la koni fsd , sant facute pentru arcuri stock ?   vreau sa pun  ceva  care nu necesita schimbarea arcurilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de fiabile sunt Koni FSD? Comfort/duritate/rezistenta in timp/pret? E cineva care le-a avut/ le mai are pe masina si le recomanda? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/7/2017 at 9:26 AM, giamgiu said:

 

 pe forumurile din italia ,  bilstein b6   au mai multe voturi fata de koni fsd ,   nu cred ca merita   koni fsd   ( eu am gasit koni fsd  la volkparts  la 650 euro)  ,  parerea mea este  bilstein b6   ( am gasit la un pret bun 500 euro ) ,   in acest timp am gasit spre surprindereea   mea kayaba excel g    , fabricate in japonia   , ( ereau amortizatoarele pe care le cautam ) , m-am decis la kayaba excel g   made in japonia 

pentru cei cre vor amotizoare  sportive  puse pe arcuri stock , din toate recomandarile , de pe forumurile din italia , cred ca ce-a mai buna solutie este bilstein b6 ( sant fabricate numai in germania )   , imperecheate cu flanse  powerflex 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Oricat am cautat, n-am reusit sa aflu la ce se refera parametrul arcurilor. Unele au ac, e, sl etc dar care ce inseamna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara mi-am pus si eu inaltatoare de 2 cm pe fata dar cand am desfacut amortizoarele sunt duse, coboara singure tijele in jos cred ca sunt originale ale masinii. acum vreau sa imi schimb amortizoarele dar nu stiu ce sa pun masina este golf scurt in 5 usi 1.6 16v aus am gasit amortizoare pentru suspensie simpla si pentru drumuri grele oare care este diferenta ?

astea sunt pentru drumuri grele https://www.epiesa.ro/amortizor-vw-golf-iv-1j1-1-6-16v-kyb-634812/14590/100121/idprod-157226894/

astea sunt pentru suspensie normala https://www.epiesa.ro/amortizor-vw-golf-iv-1j1-1-6-16v-kyb-333713/14590/100121/idprod-156895899/

sunt foarte multe variante si la pret si mai mic si mai mare . ba pe gaz ba pe ulei ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recent mi-am pus Sachs Super Touring ulei(fata made in Mexic -spate made in Germany) de care sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine o sa ma duc maine la magazin sa vad ce gasesc schimb doar pe fata acu. oare merge amortizor normal si daca am pus inaltatoare pe fata?

care este diferenta intre amortizoarele pe gaz si ulei?

Modificat de andrei-vs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele  sunt cu presiune gaz (gaz+ulei) sau presiune ulei (doar ulei).Pe fata a mea a venit cu amortizoare (gaz+ulei) si spate doar ulei.

Eu iti recomand sa-ti pui fata/spate (gaz+ulei) Sachs Advantage.

Fata-Producator: SACHS
Cod producator: 200954

Spate-Producator: SACHS
Cod producator: 556269

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inaltatoarele care le ai acum pe masina parca ziceai ca sunt montate pe telescoapele originale...deci pe ulei sunt mai moi si au viata mai lunga iar pe gaz foarte rigide si viata putin mai scurta.Sa stii ca o sa castigi ceva ''inaltime'' daca ai sa montezi noi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inaltime sa castig ? ce treaba are amortizoru cu asta daca schimbam si arcurile da , da asa... eu le schimb ca sunt moarte ale mele (180000 km cred ca ii destul)  cand am desfacut piulita de la amortizor cobora tija singura in jos in loc sa stea extinsa de asta vreau sa le schimb plus ca se comporta ca o barca daca vrei sa eviti o groapa face balans .

Modificat de andrei-vs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vă rog să mă ajutați cu niște sfaturi pentru achiziționarea amortizoarelor pentru un vw golf 4 variant. Arcurile pe față sunt luate de pe un vw golf 4 asz, cod culori 1 galben 1 violet. Să dau comandă de amortizoare pentru asz? Ce marcă de amortizoare recomandați pentru o suspensie stock?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim strict de telescoape...nu difera in functie de motorizare...deci poti lua cam orice...dedicate platformei...bineinteles...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata poti pune KYB Excel G - sunt foarte ok, moi, apropiate de cele OEM. Pe spate, pune Gas A Just. Sunt putin mai dure si sunt mai ok decat Excel G. Eu am pus Excel G pe spate la Variant si ....sunt cam moi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!