Jump to content

Cutie De Viteze


bogdangolf
 Share

Postare recomandată

Tablita aia de care vorbesti are o siguranta din sirma oteloasa, se poate sa fie rupta si atunci zornaie saiba, dar pina nu dai cutia jos nu poti sa stii defectul sigur . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT, eu am patit o chestie nasoala rau de tot .................am schimbat senzorul de kilometraj ca cel vechi nu mergea , nu imi indica nimic in bord.......necazul este ca mi-a scapat axul acela de plastic in cutie , s-a desprins de corpul senzorului si mi-a scapat in cutie ..................vad ca masina merge bine , intra in toate vitezele , nu se aude nimic suspect...........cum fac sa il scot fara sa demontez cutia? ..........are ceva daca ramane acolo? este loc pentru el?..............are cineva un ax de la un senzor defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin dupa noi investitii dar fara succes.am schimbat rulmentul din capatul tijei,discul de ambreiaj,tablita *arc de pe placa de presiune,uleiul de cutie ,semeringurile de la planetare ...si surpriza nu sa schimbat nimic.cand apas peala de ambreiaj sunetul dispare.---mecanicul a spus ca ar putea fi de vine faptul ca atunci cand a venit masina din germania avea putin--400 ml ulei in cutie si ca e uzat ceva in ea.se mai poate face ceva sau trebuie schimbata cutia si unde as putea gasi .multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se auzea un sunet ca si cum ar fi zdranganit o tabla si am pus ulei in cutie , nu mai aveam aproape deloc , si acum vad ca a disparut sunetul , totul e ok

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu un g3 1.4abd an fab 1993 stiti cumva pe unde se baga ulei in cutie as vrea sa mai completez niste ulei ca nu stiu daca a fost bagat vreodata in ele si ce fel de ulei se baga in cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am si eu o intrebare la un vw golf3 motor 1.9 TDI exista joja la cutia de viteze?

sau daca nu pe unde as putea baga ulei in cutie...?

multumesc pentru orice sfat primit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista joja la cutie de viteze.De obicei se baga ulei prin partea stanga, langa roata.Acolo este un imbus cu cap de 17, se desface si se completeaza pana ajunge la nivel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc v@sy...exista vreun ulei special pentru cutie sau merge universal...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in treapta a 5-a incepe sa tremure masina...tremura directia, merge sacadat parca, mai are cineva problema asta?

care sa fie problema oare?

Modificat de Miezu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !!!Daca ma poate ajuta cineva in seara asta am fost la plimbare cu g3 meu si a aparut o mica problema dupa vreo ora de plimbare am observat cami intra mai greu in viteza intai si a 2 dar nu mereu rar si cand vroiam sa bag in marsarier tot la fel dar nu mereu uneori .Deci ce ar putea fi 1 cablu ambreiau trebuie reglat daca nu este model care se regloeaza singur(motor 1.4abd an fab 1993).2 ar mai putea fi faptul ca nu ar fi ulei la cutie si vreau sa-mi zica cineva sigur pe unde se baga ulei in cutie ca dimineata ma duc sa bag ulei in cutie la cineva dar nici el nu stie si o alta problema ar fi maneta de viteze care se misca asa prea agale am vazut acolo ca e ca o bucsa ceva stie cineva cum ii zice sa o cumpar.ms mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am si eu o mare curiozitate si problema in acelasi timp...Venind dinspre ramnicu sarat spre buzau am zis sa testez putin golfuletul meu!Ajung aproape de 170 de km/ora(top speed-ul)dup[a care decelerez incercand sa schimb in viteza a 4, dar spre surprinderea mea nu vroia sa intre,,,,acelasi lucru cu a 1,a 2, a 3, a 4 viteza.Trag masina pe dreapta si pun in functiune urechea..dinspre cutie se auzeau niste zgomote tare ciudate(o scartiala puternica), in momentul in care incercam sa bag in viteza!dupa 10 min de stat incepe sa intre cand intr-a 4 cand intr-a 2 samd...nu puteam lega vitezele.am continuat deplasarea doar in viteza a 4 si spre bucuria mea dupa vreo 30 de km de mers lejer(70-80)si-a revenit(in sensul ca puteam schimba vitezele iar zgomotele se auzeau foarte slab).Am sunat un mecanic si mi-a spus ca s-a incins uleiul in cutie si de aceea s-a blocat!Uleiul folosit este castrol!Masina este un g3 1.6 75 de cp, motor abu,11.1994.AStept si eu un raspuns de la cei care stiu ce ar ptea avea masina.Mentionez ca folosesc masina constant de atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu fie busite sincroanele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Sa vedeti ceam patit dupa cum vam zis am vrut sa bag ulei la cutie si mam dus la un mecanik care nu umblase la golf 3 niciodata am desfacut cu el un surub pe un credeam ca se baga ulei si surpriza surubul ala tinea ceva acolo inauntru o parghia care actiona mansalierul si numai putea sa bag surubul pentru ca parghia cadea jos dupa o ora de chin am decis trebuie sa dam cutia jos in 2 ore am dato jos cu ocazia asta am verificat si planetarele pic de joc nu au nici macar asa o uzura mica incredibile dupa atatia ani din 93 si am verificat si ambreiajul la fel bun si placa.Insa rulmentul avea un pic de zgomat dar era bun lam bagat in vasilina si am pus vasilina pe foc la topit ca sa intre in el apoi lam pus la loc am pus si parghia la loc si pana seara am si montato merge bine ceea ce este un lucru bun e ca cutia nu a fost niciodata umblat la ea am dato primul jos si piesele au rezistat atata timp vw chiar e o masina buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, si am citit repede. No comment " . , - "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Radu Tanase? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf3_br exact ce ai patit tu am facut si eu azi cu asa zisul mecanic =)), dar chiar nu exista alta varianta sa o pui inapoi? alt mecanic a zis sa dam carcasa din spatele cutiei jos si sa bagam o oglinda ca el asa a facut cica da ne-am uitat si nu am gasit unde sa bagi oglinada. stie cineva alta posibilitate de a pune tija de la marsarier inapoi? multumesc mult si astept sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta varianta nu e eu am sunat un var de la ploiesti care are un prieten mecanic la reprezentanta vw si mia zis ca nu am cum decat sa dau cutia jos asa ca punete pe treaba si da cutia jos eu am dat-o jos am schimbat si tot uleiul din ia si am carutat si magnetul ala care se pune pilitura pe el tot iam pus la loc solutie de etansat si am puso la loc merge super acumanam treaba.succes si daca esti din br sau prin apropriere stiu eu pe cineva care se pricepe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt din barlad, si daca asta e singura solutie asa am sa fac. multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, ieri am primit de la un prieten care lucreaza la service auto cateva informatii despre uleiul pt cutii de viteze:

- cod cutie APY, CED: 2,2 litri de ulei

- -//- CCK, CLH, CEC, CHX, CWR, CNU, CWM, CKR: 3,1 litri

- -//- DFW, 4T, CHC, DFP, CHD, AHT, ATH, DFQ, CHE, AMC, DFN, CHB, APW, CDJ: 1,9 litri

- -//- ASD, CCM, CHN: 2 litri

- -//- CDA, CGN: 2,2 litri

la mine dupa schimbul de ulei la service s-a auzit un zgomot de la cutie si a sarit din a 5-a, dar dupa ce am schimbat eu uleiul, a disparut zgomotul, viteza 5-a testez curand (la service au pus numa 1,9 litri si la mine dupa aceste informatii trebuie 3,1 ..... service...... :D )

Modificat de Golf-fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in primul rand dati-mi voie sa va salut....de ceva vreme imi troncanea ceva p dedesupt merg la mecanic...se uita el si schimba ceva bucse...si..surpriza!!!!zgomotul tot acolo...e un zgomot ce se aude mai tare cand plec d p loc...s-au....cand incerc sa ii dau sprint...vine d p undeva din cutie...nu e d la planetara....a suspendat masina si a verificat-o ceea c vreau sa va intreb eu ....chiar este nevoie sa cumpar alta cutie??????????....inca ceva...in cutie nu prea aveam ulei....daca ar fi sa plec d p loc usor cu ea nu se aude dar cand dau sa plec normal se aude...si cand ii dau a doua ...a treia....la fel...ii dau sprint si la fel....e o bataie continua....va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut pe toata lumea ! . As avea nevoie de putin ajutor daca ma poate ajuta cineva ; am reusit sa sparg cutia de viteze , mentionez ca am motor de 1.6 tip ABU . Din ce am citit pe forum , tipul de cutie este CHL si am gasit una pe la Curtea de Arges . Intrebarea este : unde trebuie sa caut pe cutie tipul acesteia (daca apare asa ceva )? Nu vreau sa fac o plimbare degeaba pana acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Ai incercat in Bacau la Letea Veche sau la Nicolae Balcescu,am fost eu de ceva timp si aveau in ambele parti,la Curtea de Arges mi se pare cam departe.

Ar trebui sa scrie pe cutie ce fel de cutie este,la ABU e CHL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!