Jump to content

Bai Termale Linga Granita N-v


ayk
 Share

Postare recomandată

de vreo doua luni, tot ma gindesc sa ma duc la bai termale la vecinii nostri unguri. in 2004 am fost intr o localitate mai la sud de Debrecen, unde aveau un strand superb cu apa termala. din baia mare ar fi in jur de 240km pina acolo, dar din cite stiu eu nu au bazin acoperit. m as duce doar pe sfirsit de saptamina sa mi mai inmoi oasele putin (tare ma doare spatele). caut o locatie cit mai aproape de baia mare care sa aiba bazine acoperite. daca stie cineva ceva si vrea sa mi zica si mie.............astept recomandari. ;) merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baile imi plac, nu-mi place raportul calitate / pret si gropile intre satu mare si oradea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fac reclama, eu am fost in Ianuarie 4 zile aici:

http://www.cometohungary.com/muskatlihotel.html

Este intr-o localitate numita Hajduszoboszlo.

Sunt multe hoteluri care au bazine proprii, au si sauna etc.

Daca mergeti merita sa mergeti si pana in Debrecen este acolo un un loc

numit "Aquaticum" cu multe bazine, tobogane etc.:

http://www.aquaticum.hu/elmenyfurdo/

Incercati sa vedeti daca in Baia Mare nu gasiti oferte speciale prin agentii

acum teoretic nu e sezon deci ar trebui sa fie preturi bune.

Pt. cautare de hoteluri este situl: hotels.hu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bandi, merci de sfaturi. Cred ca plec simbata la amiaz si stau pina duminica. La Hajduszoboszlo am mai fost vara. Cred ca incerc aquaticum. Am vazut ca de 100 euro dormim doaua persoane si avem si acesul la bazine, inclus in pret. Defapt am auzit de o locatie intr o pestera sau grota cu apa termala si nu stiu unde este. mi se pare interesant. Daca am s o gasesc am sa scriu aici despre ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Guest somebody
nu-mi place [...] gropile intre satu mare si oradea

Si cine te opreste sa mergi de la Satu Mare la Oradea prin... Ungaria? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
bluewmaster
Bandi, merci de sfaturi. Cred ca plec simbata la amiaz si stau pina duminica. La Hajduszoboszlo am mai fost vara. Cred ca incerc aquaticum. Am vazut ca de 100 euro dormim doaua persoane si avem si acesul la bazine, inclus in pret. Defapt am auzit de o locatie intr o pestera sau grota cu apa termala si nu stiu unde este. mi se pare interesant. Daca am s o gasesc am sa scriu aici despre ea.

Salut,

scuze ca inviu un topic mai vechi, dar locul cu apa termala in grote si pestera se numeste miskolc, statiunea tapolca. :)

aici sunt si niste poze, sper ca nu se considera reclama:

http://www.barlangfurdo.hu/index.php?page_id=163

Iar cu cazarea..cel mai simplu, si ieftin dupa parerea mea e sa`ti cauti singur cazare pe internet, si sa`ti faci rezervare. nu strica sa stii si putina maghiara..

ar mai fi o posibilitate, sa iti faci rost de cazare la fata locului(de obicei gasesti multe oferte), dar eu consider ca e mult mai sigur sa`ti faci rezervarea din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

acum 3-4 ani auzeai numai pe maghiara,poloneza,germana etc.,acum prim plan maghiara si romana,s-a dus vestea pe la noi despre hajduszoboszlo si au prins romanii gustul,de la zalau aproximativ 160km,recomand cu caldura "hungarospa"asa se numeste strandul,care este pentru toate varstele,preturi mai mici ca si la noi,si te poti descurca si pe romana. apropo din decembrie se deschide si aquaticum-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
acum 3-4 ani auzeai numai pe maghiara,poloneza,germana etc.,acum prim plan maghiara si romana,s-a dus vestea pe la noi despre hajduszoboszlo si au prins romanii gustul,de la zalau aproximativ 160km,recomand cu caldura "hungarospa"asa se numeste strandul,care este pentru toate varstele,preturi mai mici ca si la noi,si te poti descurca si pe romana. apropo din decembrie se deschide si aquaticum-ul.

Am fost saptamana trecuta la Oroshaza,pt noi cei din Arad si Timisoara e mai aproape cu mult decat Debrecen sau hayduszobloslo -doar 60 km prin vama turnu.

AQUA_park-ul de acolo e super.,curat,bazine de toate felurile (de inot ,de joaca pt copii,termal,cu jacuzii,jeturi de apa,etc.recomand cu caldura ,o sa fiti multumiti ...apropo ,intrarea pt 3 persoane,(2 adulti+1 copil)6000ft =90 lei http://www.vacanteungaria.com/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Salut,

scuze ca inviu un topic mai vechi, dar locul cu apa termala in grote si pestera se numeste miskolc, statiunea tapolca. :vaidecapulmeu:

aici sunt si niste poze, sper ca nu se considera reclama:

http://www.barlangfurdo.hu/index.php?page_id=163

Iar cu cazarea..cel mai simplu, si ieftin dupa parerea mea e sa`ti cauti singur cazare pe internet, si sa`ti faci rezervare. nu strica sa stii si putina maghiara..

ar mai fi o posibilitate, sa iti faci rost de cazare la fata locului(de obicei gasesti multe oferte), dar eu consider ca e mult mai sigur sa`ti faci rezervarea din timp.

Preturi pt baile de la Barlang.(.numite si baile din pestera)si harta cum sa ajungi in zona..

http://www.vacanteungaria.com/details/66

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

A mai fost cineva la barlangfurdo?

Vreau sa merg eu saptamana viitoare si vroiam sa mai aflu niste pareri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand cu drag Hajduszoboszlo. Am fost acum 2 ani, am fost anul asta in iulie si o sa mai merg. De fiecare data m-am distrat de minune. Am si numar de telefon de cazare cu 2500 HUF/pers (40 lei) pe noapte acolo la o tanti daca e cineva interesat sa mearga. Din Cluj pana acolo sunt fix 220 km. Anul asta toata distractia (benzina, cazare, mancare, intrare, bani de cheltuiala + vizitat Gradina Zoo de la Niyregzaza-70km in N) a fost 550 lei/pers/4 nopti. Am fost 4 persoane cu masina.

La Mateszalka e un bazin frumos acoperit. Am fost acum 2 ani. E cam la 40 km de Carei, SM. Aici se poate merge si iarna oricand. Au bazin mare, bazin de copii, bazin termal inchis si deschis si 2 saune. Treaba cu Mateszalka e faina daca ai un amic in Carei (cum am avut eu) si stai la el intr-un weekend si mergi de 2 ori dupamiaza de la ora 3 la 7 seara.

Din cate stiu la 2 km de Gradina Zoo de care ziceam mai este un strand/compex numit Sostofurdo.

Calitatea serviciilor, curatenia, mancarea, raportul pret/calitate ce i-l ofera ungurii nu se compara cu ce avem noi. E net superior. Am ramas impresionat de fiecare data cand am fost la ei. La Hajduszoboszlo mi-am lasat la starnd pe patura in ghionzan de nu stiu cate ori cate 1-2 ore telefonul, aparatul foto si portmoneul si nimeni nu s-a atins de ele.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit si eu de Hajdu ca e foarte fain doar ca in weekend cel putin e inghesuiala mare...

Eu vreau sa merg saptamana viitoare aici : http://www.barlangfurdo.hu/ (bai in pestera).

O sa revin cu feedback dupa ce ma intorc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Tocmai m-am intors de la baile din pestera http://www.barlangfurdo.hu/ ( de la Miskoltapoca) si am ramas foarte impresionat.

Baile arata impecabil, este foarte curat si e o foarte buna organizare.

M-am cazat 4 nopti la pensiunea hungaria panzio http://www.hungariapanzio.hu/ cu 42000 de forinti avand 2 mese incluse(mancarea foarte buna). Distanta de la pensiune la bai era cam de 500 m, asa ca m-am deplasat pe jos...daca vroiai sa parchezi aproape de bai te costa cam 1400 de ft/ zi...dar gaseai si locuri unde sa parchezi si gratis...

Intrarea la bai costa 3200 ft/zi de persoana , 2300 ft/4h , 1500 ft/pers dupa ora 17:00 daca se cumparau bilete de la casa.

Noi am avut bilete cumparate direct de la pensiune cu 1900 de ft/5h/pers.

Inauntru se putea face baie atat in bazinele de afara cat si in cele din pestera (apa calda si apa rece)iar din ora in ora aveau curenti de aer, masaj cu jet de apa si jacuzii.

Era foarte liniste, nu se inghesuia lumea, si ce mi-a placut e ca la intrare iti dadea un "ceas" magnetic cu ajutorul caruia puteai sa iti iei un vestiar in care sa iti pui lucrurile de valoare.(tot cu ajutorul lui ti se contoriza cat ai stat in bai)

Seara orasul era foarte linistit, erau cateva terase unde se servea la greu "langos" si "palacsinta":)...Chiar langa bai este un parc unde te puteai da cu barca 300ft/30min/pers ...sau cu bobul 450 ft o tura...

Inainte de a sosi in Romania m-am oprit si la hajdu insa aici sincer nu mi-a placut(avand si termenul de comparatie baile din pestera)...e foarte multa lume si in plus nici nu prea aveai unde sa te asezi (era plin de praf)...in bazinul cu valuri stateam ca sarmalele...mi s-a parut un fel de costinesti ...

Intrarea e 1500 de ft /persoana ...daca vrei un vestiar unde sa iti lasi hainele e 1000 de ft sau 400 de ft daca vroiai "un box" pt acte.

Parcarea am platit 1500 de ft pentru toata ziua, iar inchierea unui sezlong costa 500 ft.

Probabil cel mai indicat e sa mergi in timpul saptamanii pe la inceput...poate atunci nu este asa multa lume...

Si o chestie general valabila e ca ungurii nu prea stiu engleza dar reusesti sa te intelegi cu ei:)

Cam atat cu excursia mea prin Ungaria...

post-29452-0-90912100-1314792429_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur la Hajduszoboszlo ai prins taman de ziua HU.

Dar la Aqua Palace ai fost la Hajdu?

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Aqua Palace nu am fost ,dar din ce am vazut arata foarte bine...se putea face si surf da probabil era cu mult mai scump...sincer nu m-am uitat la preturi...era lume da sincer erau fff multi romani:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!