Jump to content

Lumini de bord Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

e in functie de echiparea masinii

la mine cand pun cheia se aprind EPC, servo, frana de mana, martorul motor si cel de la centralizata, centura, temperatura apa, bateria, rezervorul, lichid parbriz, ulei... si cred ca astea-s toate, sper sa nu fii uitat vreo unul

nu se aprinde ABS si inca un martor de pe langa pt ca nu am aceste dotari desi becuri are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna dimineata.

Intentionez sa montez anumite leduri la picioare si am anumite intrebari:

1.Sub bord la care fir gasesc comanda de minus a plafonierei.

2. tot sub bord la care fir gasesc gasesc comanda de plus care o da blocul de lumini bordului. Adica imi trebui un fir de la reostat care atunci cand aprind pozitiile odata cu bordul sa imi aprinda si lumini de la picioare si normal ca daca e pe reostat le voi putea regla si intensitatea din butonul de la langa blocul de lumini.

3. am montat cineva la fabia 2 leduri stil plafoniera passat w8 sau skoda superb? eu m-am gandit sa montez dar e nasol de lucru si la mine la fabia mi se pare ca ba bate aiurea adica pe frana de mana si nu pe schimbator/bord.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Nu stie nimeni cum e cu plafoniera w8/superb? am montat cineva pe fabia plafoniera de genu sau leduri in plafoniera cum sunt la acele plafoniere?

2. Cum se poate elimina curentul rezidual? Eu la luminile din usi unde comanda e pe minus am incercat si cu 2 diode pe firul de minus in serie si cu o dioda tot in serie pe firul de plus si cu bec de 5w si dioda pe firul de minus si nu mia iesit.. aveti careva habarn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat plafoniera de superb w8 pe octavia mea. C ete inmtreseaza la ea? Se mai trage un fir in plus sa aprinda ledurile alea rosii cand ai pozitia aprinsa.

Ce problema ai cu curentul rezidual? Pune un anulator de eroare si ai scapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fabia plafoniera e mai spre spate putin iar daca pun leduri care bat direct in jos(NU?) ele vor lumina pe frana de mana ori eu vreau sa lumineze pe schimbator,scrumiera, bord zona aia cam asa.

In legatura cu curentul rezidual.

Am montat la usile din fata 2 benzi de leduri a cate 3 leduri pe fiecare banda, o bucata in spatele ochilor de pisica si inca una sub usa, asta pentru fiecare usa.

La usa din stanga nu am observat la inceput sa aibe curent rezidual dar am descoperit dupa cu usa inchisa are intre 4v si 6v parca. Nu e foarte deranjant ele nu se parind nici la sfert din puterea lor de iluminare.

La usa din dreapta avea curent rezidual mult mai mare(stateau aprinse de jumate) asa ca un electrician a pus un releu acolo. E in regula functioneaza perfect adica nu se aprind cu usa inchisa, problema e ca atunci cand e usa inchisa cred ca releul sta cuplat pentru ca caraie destul de tare(se aude destul de bine).

Exista vreo rezolvare? Cum e cu anulatoarele de erori? Mai vreau sa montez si alte leduri si de aia intreb.

Iti multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, daca montezi plafoniera de w8 - e pacat sa o modifici...

daca vrei sa bagi tu leduri in plafoniera normala, atunci le poti pune la un unghi, care sa avantajeze iluminarea zonei care vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa pun plafoniera de w8 ma gandeam eu sa pun 2 leduri in a mea dar cred ca o las moarta, cel putin moementan.

Intrebarea persista, cum se elemina curentul rezidual?

P.S: Eu mi-am montat proiectoarele de ceata(nu aveam) pe aceasi pozitie de la proiectoarele spate si asta ca sa nu mai fiu nevoit sa schimb blocul de lumini. Cand trag ceata se aprinde fata-spate dar in bord se aprinde doar martorul galben parca care e aferent cetii spate. Pentru a face martorul sa se aprinda trebuie sa trag fir pana in spatele clusterului in una din cele 2 mufe? sau ma pot lega si in ceva mufa de mai jos?

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la leduri, ai montat si rezistenta inainte de led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jagoman pentru ledurile din usi nu am montat nici o rezistenta. Trebuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da

si atunci dispar problemele mentionate de tine.

E discutie si aici pe vwforum in alta arie, daca o gasesc din nou, revin cu link. Teoretic o rezistenta de 5-600 Ohmi, pana in 1 kOhmi rezolva treaba.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PO rezistenta de 56 ohmi la 5W.

Si leaga totusi proiectoarele asa cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy trebui sa montez o rezistenta de 56 ohmi la 5 w si am scapat de probleme? Mia mai sugerat cineva treaba asta.

Proiectoarele sunt legate cum trebuie, cu releu si siguranta doar ca in loc sa le leg separat la un alt buton de actionare sau sa schimb blocul de lumini le-am pus pe aceeasi pozitie.

Imi zice si mie cineva unde mai trebuie sa ma leg si cum ca sa se aprinda si cealalta pictograma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T32a/19 mufa de la ceasurile de bord, duci un fir de la cel ce pleaca la proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Deci sa inteleg ca pentru aprinderea martorului ceata fata musai sa dau ceasurile de bord jos, nu exista alta varianta?

2.Cu curentul rezidual cum e: trebuie rezistenta de 56ohmi la 5 w sau anulator de eroare? Am pus lumini la picioare legate pe comanda plafonierei, am observat ca la cateva minute dupa ce inchizi masina raman aprinse la aproape jumate din puterea lor, chestia ciudata e ca dupa ce inchid usa se sting complet, abia la ceva timp se aprind la jumatate

Luni vreau sa asamblez totul la loc si de aceea vreau sa stiu ce trebuie sa montez inainte, sa fie okay.

3.Daca pun rezistenta cum e de preferat sa o izolez cu tub termocontractabil sau banda? deoarece stiu ca rezistentele se incalzesc.

Multumesc.

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. DA

2. rezistenta este un anulator de eroare si invers.

3. cu tub termocontractibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci probabil ca pentru martorul ceata voi abandona, chiar nu mai pot desface si ceasurile acuma...

Cu rezistenta is lamurit, multumesc frumos, la dimineata dau fuguta prin magazine sa cumpar si montez, revin cu feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare lucru, 2 suruburi in plus de desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,si cateva poze": pentru Crish.... :lol:

Eu totusi Bogdane....parca mi-as dori un album :lol:

Lumina asta la picioare....nu o prea inteleg, care ar fi rolul ei?

Cand conduci nu stai cu capul sub bord sa iti admiri picioarele....nu stiu........mai bine tac.... :icon_cheesygrin:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uite ce am facut la un nene, asa de plictiseala...

post-53989-0-00519600-1351025578_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina asta la picioare....nu o prea inteleg, care ar fi rolul ei?

Cand conduci nu stai cu capul sub bord sa iti admiri picioarele....nu stiu........mai bine tac.... :icon_cheesygrin:

asa vrea lumile.... mie imi pare normal, ca functionarea ei sa fie conditionata de deschiderea usii... dar am avut cereri, sa le activez pe terminalul de pozitie....

Pavy - acum, parca sunt mai frumoase pe alb cu rosu - ma rog, le faci asa cum vrea clientul, daca nu te intelegi cu el, cand incerci sa-i explici ce si cum.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nici nu incerc ca-i explic prea mult ce si cum, daca vrea lumina maro maro ii pun iar daca nu ii place macar nu are pe cine da vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca sa-i sfatuiesti.... sa nu fie vreo sorcova, in masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este frumos...apreciez munca ta pavy.

Pe vitezometru se vede ,,verigha" de la telecomanda sau chei? Asa este modelul? :lol: Bine....glumesc.

Felicitari....daca zici ca la plictiseala,,,,ma gandesc cum va iesi daca va dispare acea plictiseala? Mai fain?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se putea sa ma iau un pic de plasticul ala alb ca sa pot face albastru la toate cadranele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!