Jump to content

Golf IV - Ulei servodirectie


misufha
 Share

Postare recomandată

De la un magazin Augsburg, pe bidon sint doar marcile grupului VAG, si bidonul are capac verde.

Costa cam 50 ron bidonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci, am aflat de unde si pretul..acu' astept doritori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma este G 002 000 cu echivalentul mai nou G 004 000 M12 in rest...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal deci eu atata pot sa iti zic ca daca pui ulei rosu la servo o sa ai probleme cu garniturile si cu directia deci sfatul meu sa nu puneti ulei rosu poate ca este mai ieftin dar dupaia dai mai mult pe reparatii. Folositi doar ulei servo verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde trebuie sa ma uit la uleiul de servo am un golf 1.4 16 V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca langa "borcanul" de antigel este un rezervor mic negru cu capac verde cu un fel de "sant" in partea de sus. Cu ajutorul unei surubelnite pusa in acel sant, paralel cu solul invarti in sensul invers acelor de ceasornic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa mai aiba si altceva vreo joja sa stiu nivelul sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce NU se citeste deloc topicul in desfasurare INAINTE de a pune intrebari???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatia de schimbare a lichidului servo se efectueaza doar in service?

Daca nu rog pe cei care au facut-o singuri sa-mi spuna cum deoarece mi-am cumparat lichidul si sincer am o retinere sa mai dau 98ron la sevice pentru manopera.

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

klau& ... va rog a avea incredere in search, am descris si eu si altii modul de inlocuire. Hai sa nu reluam cele spuse...

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se masoara nivelul uleiului ? Cu capacul infiletat sau desfiletat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

????? chiar NU aveti manuale de utilizare? Acolo scrie clar: se scoate capacul (de care e atasata joja), se sterge joja, apoi se infileteaza complet si se desfileteaza observind nivelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am manual. Imi imprumuti si mie manualul tau sa il trag la xerox ? In ce limba e ?

P.S Mersi pt. raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici poate iti faci o idee,

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=2330 poate @reed a fost putin cam aspru dar poti incerca cu search inainte de a posta. Sunt multe raspunsuri la intrebarile pe care le poti pune iar daca au mai fost puse ti se va raspunde cu: "da-i search si vei afla" Si eu care sunt nou si foarte multi dintre veterani folosim search.

:) @reed nu mi-a mers search-ul si cand a mers nu mi-au mers link-urile catre probleme. Am vazut o pompita la tine cu care te-ai ajutat la schimbul uleiului, o poti imprumuta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In mod normal lichidul la sevo nu are nici un motiv sa scada, decat daca scapa pe undeva, nu?

Modificat de cataboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ cataboss

Exact !

Verificarea nivelului din borcan : cu motorul rece nivelul de ulei , pe joja trebuie sa fie la minim .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am verificat si eu uleiul si era la minim si la mine. am fost la repr sa intreb ce ulei e necesar si tipul de acolo mi-a spus sa bag masina in curte k il completeaza el. mi-a pus ulei verde g004000 m2 . l-am intrebat de g002000 dar a spus k g004 ce a pus el e original. tin sa precizez k uleiul meu are o tenta spre negru dar nu face spuma si nu miroase de loc . ce credeti ar fi necesara schimbarea lui cat mai rapid sau mai merge? a... nu am platit nimic pt completare B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m2 este codul mai nou ce inlocuieste g002 dar ar fi de preferat sa inlocuiesti TOT uleiul din cutie cu noua norma si nu doar sa completezi.. oricum e vorba doar de 2l si nu e o avere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
m2 este codul mai nou ce inlocuieste g002 dar ar fi de preferat sa inlocuiesti TOT uleiul din cutie cu noua norma si nu doar sa completezi.. oricum e vorba doar de 2l si nu e o avere.
da, ai dreptate si eu am inlocuit lichidul servo cu G004 M2, recomandat de dealer si a costat 45 RON litrul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la Augsburg si am cumparat ulei pentru servodirectie, este sub minim de de vreun an de zile si am zis ca ar fi cazul sa-l completez.Probabil ca lipsesc vreo 50-70ml.

Uleiul cumparat este G004 000 M2, este putin verde si are un miros care aduce putin cu lichidul de frana.

Uleiul original aste transparent, putin galben, si este chiar uleios, unsuros, in comparatie cu cel cumparat care este mai uscat, chiar scartaie la pipait.

Si la miros sunt cumva diferite, asta nou aduce cumva cu lichidul de frana, cel vechi parca este mai altfel.

Directia imi merge super frumos, usor, fara zgomote, uleiul nu face spuma si este foarte curat.

Imi este cam teama sa-l pun, nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar putea intampla daca cele doua uleiuri daca nu sunt compatibile.

A mai completat cineva cu ulei d-asta?

Bidonul are cate doua etichete lipite una peste alta, scrie ca aste pentru VW Audi cu codul de mai sus, dar nu stiu ce sa mai cred.

Vizual, pipait, miros, nu par la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Popa Iulian

din ceea ce am citi mai sus (nu sunt expert in mecanica) de preferat este sa il schimbi .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!