Jump to content

Curatarea Turbinei - Motoare Tdi


WRC
 Share

Postare recomandată

@cosmin.

Citeste ce am scris un post inaintea ta/valabil si pt.tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

din nou apelez la baietii care se pricep , am vazut ca sant  multi care chiar se pricep, ma pregatesc  sa curat geometria  turbo , impreuna cu refacerea planeitatii vanelor si planarea locului unde calca vanele , in mare parte am inteles cum tre sa decurga operatiunile , dupa cum descriau , cosmin , marius 1982.11 , swat cat , cipos,    care au reusit destul de bine ,  nu prea am inteles , dupa ce curat  geometria , pot curata  si celalalte componente fara sa le desfac ?   puteti sa spuneti pe ce componente  trebuie sa pun pasta antigripanta de inalta temperatura ?   aceasta pasta se pune si pe geometrie?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De preferat sa schimbi geometria cu alta noua, apar uzuri si va agata iar la cea mai mica depunere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am geometria blocata , cred ca agata , si motivul tind sa cred ca este de la vane  ,sau poate inelul care comanda vanele poate nu mai culiseaza cum trebuie ,se misca greu , din acest motiv am spus ca poate merita sa curat geometria si sa fac planeitatea vanelor , ce spuneti merita  sa curat geometria ,  sau trebuie sa schimb geometria (care pentru mine ar fi mai greu pentru ca sant plecat din tara)  astept si alte pareri  ,multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu desfaci sa vezi uzurile nu prea ai ce sa spui, daca iese la curatat cu atat mai bine, poate putin slefuita sa-i iei uzurile de obicei vanele nu se schimba doar geometria preia uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles , cand o sa desfac o sa vedem care este problema , o sa revin cu detalii , multumesc mult mult 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

deregula inelul de control al vanelor se blocheaza in contact cu carcasa de fonta, nu vanele in sine. Pe ala sa dai cu pasta pt temperaturi inalte.

Nu e nici un stres, poate s mearga mult si bine dupa curatare, cum este cazul meu, poate sa nu, cum stiu pe cineva(cert e ca nu stiu cum s-a efectuat curatarea la el).

La mine cand incepe sa nu mai fie ca unsa cursa geometriei o tura pe autostrada rezolva problema pentru cateva luni de mers in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius 1982.11  pasta antigripante (loctite 8009 ) se pune numai pe acel inel de control al vanelor, sau si pe alte componente ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin din nou , am dat actuatorul jos , am probat la mana sa vad daca este geometria blocata,geometria mergea foarte greu , deci am dat cu turbo jos, miezul turbinei este in conditii foarte bune ,joc al patetilor stanga dreapta sa zic 0,5mm ,  am desfacut geometria  ,am reusit sa rup 2 suruburi dar am gasit pe cineva care le-a scos si mi-a refacut filetele, am curatat bine toata geometria si celalalte parti ale turbinei , urmeaza sa fac planeitatea  vanelor cu smingher pus pe geam , dar nu stiu cum sa fac planeitatea platoului unde calca vanele, va rog cei care au mai facut  cum se face?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii , am rezolvat problema datorita  acestui forum si a tuturor baietilor(de nota 10)   turbina data jos  , avea geometria semiblocata , am curatat geometria cat si celalalte parti ale turbinei, am facut planeitatea vanelor si a platoului unde calca, schimbat toate garniturile pe original ,toata tubulatura de la intercoler curatata /verificata , intercooler curatat , galeria cu valvola egr curatate(schimbat garnituri -oringuri)    am avut noroc cu miezul turbinei era ca la o turbina noua (asta si datorita uleiului ,schimburi facute la 8000 km , credeti-ma se cunoaste)  acum este o alta masina , nu o mai recunosc   multe multe salutari pentru toti  daca aveti o problema de genul , si trebuie sa curatati geometria si sa faceti planeitatea vanelor si a platoului, nu ezitati sa o faceti , trebuie sa va inarmati cu scule si tot ce trebui( dar si multa rabdare)lucrarea trebuie facuta foarte bine pentru a ds randamentul dorit 

O sa revin cu poze 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata geometria cand am dat turbina jos

IMG-20160404-WA0019.jpg

IMG-20160404-WA0017.jpg

IMG-20160404-WA0012.jpg

Turbina curatata, geometria curatata si facut planeitate vane si platouIMG-20160404-WA0010.jpg

IMG-20160404-WA0009.jpg

IMG-20160404-WA0005.jpg

IMG-20160404-WA0002.jpg

IMG-20160404-WA0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun ,si ce ti a adus nou geometria curatata?luai limp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunde instantaneu, fara limp e ca in zilele bune, daca schimbi uleiul la 10k mai tine mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da luam limp mode ,problema care o aveam de ceva timp, acum nu mai recunosc masina  ,  trage  foarte bine , se cunoaste , acum poti sa faci ce vrei cu pedala de acceleratie , bineinteles dupa 2000 de rpm( nu i-mi place sa o iau tare de jos ) 

Schimb tot timpul la 8000 km

Uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa faci treaba buna, da jos tubulatura, anuleaza EGR-ul de tot, curata galeria de admisie si o sa ai o masina curata.

 

vinovat pentru ce vezi acolo este in mare parte Egr-ul. eu am de gand sa-l anulez in viitor.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai facut asa lucrare, ai curatat tubulatura, galeria si egr-ul sa fie tot traseul clean.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris intr-un post mai sus exact ce am facut , printre care : curatat egr ,colectorul, intercooler si toate tuburile ,schimbat garnituri si oringuri pe original , am facut totul exact cum spui tu calin,  

Turbina montata inclusiv actuuatorul curatat

20160328_181514.jpg

Deenman ai ajuns exact unde trebuia , este cum spui tu masina are de ani buni egr-ul anulat cu o garnitura plina confectionata din  cupru, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati sa vedeti dupa ce a-ti facut schimbul de ulei  , dupa 500 km parcursi    cum este uleiul intr-un motor cu egr-ul anulat si cum este intr-un motor care nu are egr-ul anulat?

Exact cum spune  deenman intr-un motor cu egr-ul anulat uleiul este mult mai curat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si pana la urma ai lasat egr-ul functional, sau tot anulat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte foarte bine, m-as apuca si eu de o asemenea lucrare, ca imi pare mult sa dau 350 ron pentru o curatare turbina la service. Cu ce ai curatat piesele? le-ai tinut in benzina sau doar cu spray de frana/perie? Arata mult prea bine, probabil ai avut ceva perie rotativa cu o masina cu acumulator, ca altfel e mult de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Egr-ul este anulat ,exact cum a fost de ani buni, stiu ca la modelele mai noi cu multa electronica nu se poate anula , sper sa nu ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 DeenmanAm stat cu masina desfacuta o saptamana , am avut ghinionul sa rup 2 suruburi de la geometrie, a trebuit sa merg sa le scot si sa refac filetele, nu stiam daca se poate scoate platoul din carcasa ,dar am rezolvat cu ajutorul lui radural ( eu locuiesc in italia si am vbit la telefon cu radural si cipos ,baieti de nota 10)   ? In rest totul facut la mana cu peria dr sarma , sprei de curatat wd40, deblocant suruburi svitol , smingher pe geam ,pentru planeitate vane si platou( la vane am inceput cu 600 am continuat cu 800 ,1000 si ultima data cu 1200  ud cu apa ,  pentru planeitate platou ,tot pe geam am inceput cu 400 ,600,800,1000 si ultima data cu 1200  ud, eu am avut timp nu m-am grabit am vrut da fac lucrare ca la carte , de curatat am curatat cu perie de sarma (daca aveam o scula din aceea cu perie rotativa era mult mai rapida treaba ) , am mai folosit si scotch brite din acela fin cu care am frecat geometria dupa ce am curatat cu wd 40 , si pasta antigripanta 1100 grade    cu care dai pe inelul ce comanda geometria , daca te stii un tip caruia i-i place perfectiunea  poti ajunge sa faci o lucrare cum mi-a iesit mie ,multa bafta

Daca te apuci dr lucrare , sa dai jos si sa cureti colectorul, egr-ul sa-l cureti si sa-l anulezi( daca este posibil in functie de model autoturism ) data jos toata tubulatura si intercoolerul pentru a le  curata si verifica , schimbat garnituri si oringuri pr original( cost 50 euro in italia ) poate in romania mai  putin? Daca tii cont de aceste lucruri si te inarmezi cu multa rabdare nu ai cum sa dai gres

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrare terminata , la drumuri lungi  cu golfuletul, multumesc inca o data la toti baietii  , multe multe salutari

20160329_093353.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma incumet sa le fac singur, doar daca apelez la un garaj sau cineva pasionat, sa-l platesc si sa-l asist, am si eu cheile necesare sa dau jos piesele, dar daca intampin dificultati (si sunt aproape sigur ca o sa fie) gen suruburi rupte, gripate, atunci mi se taie tot cheful, si nici nu am atatea relatii sa fie totul usor. Aici in Bucuresti daca ai nevoie de ceva, dureaza, orice ar fi, nimic nu se face pe loc, decat daca dai multi bani aruncati aiurea.

 

 

Egr off vreau sa fac cu asa ceva: 

http://www.ebay.com/itm/Profidiesel-1-9TDI-EGR-DELETE-VALVE-KIT-VW-AUDI-SEAT-SKODA-130-150-/262323574222?hash=item3d13b415ce:g:waYAAOSwbdpWaFkz&vxp=mtr

Cred ca-mi comand piesele, si vb cu MarioVest si poate ne facem timp candva sa dau jos turbina si sa facem egr-off.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!