Jump to content

Curatarea Turbinei - Motoare Tdi


WRC
 Share

Postare recomandată

cam asa arata la mine, era blocata geometria la maxim

a pus un furtun si a tras aerul din acuator ca sa il verifce

post-140474-0-47286900-1435416577_thumb.

post-140474-0-04815000-1435416578_thumb.

post-140474-0-51478700-1435416578_thumb.

post-140474-0-01748100-1435416579_thumb.

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Arata foarte bine cand ai desfacut-o. de ex a mea, era toata funingine, dar si motorul fumega putin la blana.

Am curatat si un ALH stoc, arata ca a ta, insa problema nu apare de la funingine ci de la rugina acumulata intre acel inel de centrate a vanelor si corpul de fonta.

Trebuia sa o speli bine cu triumf sau spray de curatat carburatoare, ma rog, depunerile de carbon si dat cu permatex anti seize pe acel inel.

Din pacate teave de ulei se rupe si la mecanicii cu scule adecvate, cam nasol la passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.rugina intre acea coroana care tine vanele sicorpul turbinei nu era deloc eu am curatat doar cu un fel de solutie ca benzina si sa dus funinginea ca doar aia era.ieri am fost si am comandat teava de ulei costa 53 euro dar ce sfat imi dati pt ca am desfacut cateva suruburi de la turbo cu dalta si ciocanul pt ca scapa cheia si tubulara si normala.si cei de la wolksvagen au zis ca nu le vand acele suruburi si nici garnitura de la intercooler acum ce sa fac sa le pun alea vechi suruburile si tot cu dalta si ciocanul sau sa incerc sa la fac de 8 cu flexul pt ca alta solutie nu vad.cat despre garnitura pot folosi un silicon?sau sa o refac vechea cu un lipici tip silicon tinand cont ca cea din intercooler era cu vreo 5 cent mai mare decat trebuia,deci un destept a umblat acolo si a pus alta mai mare care cu timpul a iesit prin acele cleme de aluminiu si scapau presiune.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus tot la loc,tot nu merge,tot asa imi pica in nas,am rezolvat problema cu intercooler-ul nu se mai aude deloc acel fasait,tot asa merge,va rog datimi un indiciu ce as putea sa fac???am schimbat debimetru,senzor de presiune turbina curatat turbina rezolvat intercooler,ce as mai putea sa ii fac???

mersi la toti

 

sa schimb acuatorul poate nu deschide bine???acu am si un tub langa pompa secundara de apa care pierde apa,aia din spatele motorului e pompa secundara sau asa ceva?

Modificat de codrut19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Pai, fa un log in mers sa vedem ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebui sa schimbi actuatorul,ci trebuie sa faci cum a spus Marius un log in mers la care adaug si un BS sa vedem cum este reglat/alta cauza.

Fara astea doua lucruri o sa"bajbai mult".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
florintop2005

salutare. am nevoie de datele de contact ale unui mecanic priceput in diagnoza/curatarea turbinei in Bucuresti

am un golf 4, alh, si intra in limp mode la 130-140 km/h

multumesc,

 

P.S. am facut 2 diagnoze si rezulta ca problema este la turbina. dupa prima scanare au umblat la actuator pt a permite alimentarea optima cu aer.

mi s-a recomandat o curatare a turbinei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia legatura cu cipos de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florintop2005

mutumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, scuze de offtopic, dar nu am gasit pe forum nimic! Ce diferente sunt intre turbina de asz si cea de arl? Si cum as putea calcula sau unde pot gasii cu vdcs ce presiune reala face turbo? Pe canalul 11 imi apare 2346! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presiunea citita de senzorul de presiune, in 011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Real poata sa faca mai mult. Dar acolo pe grupul 11 la presiunea specificata e in functie de soft, adica de puterea pe care are softul/masina. De ex. avf-u are variante de soft cu 2346mbar si 2340 mbar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai una e cea ceruta, alta e cea realizata.... si e in mbar.

Daca vrei sa stii daca e reala sau nu, iti iei un boost gauge analog.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, scuze de offtopic, dar nu am gasit pe forum ! Am un passat din 2003 AVB 101 CP  iar cand urc o panta in treapta a-3-a si o turez peste 3000 ture in momentul in care vreau sa schimb sa dau a-4-a se tureaza singura pana in 5000 de ture pentru 2-3 secunde !! Am schimbat ambreiajul dar problema persista !! Va rog daca ma poate ajuta cineva sau daca a mai patit cineva ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sare la 5000 cand e la liber sau in viteza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se tureaza in viteza  in momentul in care schimb din treapta a-3-a si vreau sa ii dau a-4-a !!Si doar cand o turez peste 3000 de ture ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti se blocheaza pedala de acceleratie... sau o problema electronica la ECU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pedala nu se blocheaza... si am pus-o si pe tester iar de la service mi-au zis ca ar fi de la turbina ca pierde ulei pe la turbina si ca acel ulei se aprinde cand masina e turata mai tare si de aici se si tureaza singura !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se aprinde uleiul pierdut/acumulat atunci...nu mai poti opri motorul si..pa, pa turbina(in cel mai fericit caz numai turbina).

Merg pe varianta lui @andrei/ambreiaj.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa fie tot de la ambreiaj ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e simplu, daca e ulei, desfa intercoolerul si vezi ce iese. Dupa ii dai iara in freza, daca tot face, e ambreiajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Am VW Golf 5 de 1,9 si 103 kW si a inceput de ceva vreme sa se comporte cam ciudat...mai exact, primii 10 km trage ca nebuna si apoi nu mai trage aproape deloc.

Am fost cu ea la tester si da o eroare P0234 legata de presiunea de supraalimentare, pe drum are consemn la 2,2bari  si ea face 2,6 bari!Poate sa fie geometria turbinei blocata?se poate curata eficient?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in topicul despre loguri/problema turbina pt.ca o sa gasesti toate informatiile de care ai nevoie.

Da se curata daca totul e ok in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut.dupa ce am observat ca de la un timp a devenit mai lenesa,fara limp,am hotarat sa merg la un mecanic.a pus tester-ul si mi-a zis ca turbina face presiune mai mare decat cea normala si ca rezolvare ar fi curatirea turbinei.poate fi cumva si vina actuatorului?sau operatiunea de demontare si curatire a turbinei e inevitabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!