Jump to content

Curatarea Turbinei - Motoare Tdi


WRC
 Share

Postare recomandată

:lol:

Dragilor,

Am discutat astazi cu un amic care are un Audi A4 1,9 TDI, 116 CP, si care mi-a spus ca si-a curatat turbina cu nustiu ce solutie din Statele Unite, care se introduce prin admisie dupa demontarea EGR-ului. Cica in prezent parca are alt motor, ca trage altfel.....vreau sa va spun ca era maxim de entuziasmat.

Stie cineva de pe forum mai multe?, Care ar fi metodele de curatare ale turbinei? Exista un nr. concret de km-i la care ar trebui efectuata aceasta operatie?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, metoda nu e prea ortodoxa. Eu am demontat turbosuflanta si am curatat-o manual, cu ajutorul unui mecanic bineinteles :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Inginere si dupa aia daca nu nimeresti pe cineva priceput sa regleze.....imi scapa acum denumirea....dar cred ca stiti despre ce e vb. ........ce faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai. se pricepea tipu ca doar lucreaza la vw. :lol: Are diverse admisii de aer, clapete si alte de-alea cu deschideri variabile comandate de BC. Nu cred c-a reglat nimic dupa, cel putin n-am vazut eu. E drept ca am pus-o dupaia pe vag com sa vedem ce zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa si pe mee acea solutie...daca este buna... cik si metabond curata turbo ...ma km mira dar infine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca solutia aia ar face minuni. Vreau sa va spun ca pe interior era niste depuneri destul de greu de curatat chiar si cu mana. Ma indoiesc ca solutia aia ar avea puterea sa le dizolve si daca le dizolva ajung in cilindri ??? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci... cine a umblat acolo stie clar ca vanele freaca de sacunul pe care stau.. acuma cauza este uzura lor ceea ce le face sa se incline un pic ajungand astfel in scaunul pe care stau, prin refacerea planeitatii se ia 0,2mm din ele astfel incat ele nu mai ating acel scaun, o astfel de solutia am folosit si eu, este un remediu care nu tine mult, max 1 luna, dar unul eficient pe moment daca vrei sa vinzi masina :)

91 wrc... cunosc si eu pe cineva care a facut aceasta operatiune recent.... si culmea ca are aceeasi masina si motorizarea cu ce ai descris u mai sus, daca din pura coincidenta e aceeasi persoana trebuia sa mai spui ca si mecanicul care ia facut operatiunea a afirmat ca nu il va tine mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa mai deschid alt topic dar Stiti pe cineva din Brasov sau vreo firma care face "curatenie" in admisie + turbo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a fost curatat turbo de catre un prieten. intr-adevar, trage acum mult mai ca lumea. mai ales ca pe la 120/h intra intr-un limp mode de mai mare frumusetea. acum pe la 130 dac ao calc, o simt cum pleaca de sub mine. deci a meritat curatarea turbinei, insa nu stiu cu ce solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa mai deschid alt topic dar Stiti pe cineva din Brasov sau vreo firma care face "curatenie" in admisie + turbo?

daca nu gasesti, eu zic ca pt asa o chestie importanta mai bine bati un drum pana la Buc. la intors, vei merge in alt fel :ceuameni:

cand am citit topicul, chiar voriam sa recomand pe cipos sau miguel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa mai deschid alt topic dar Stiti pe cineva din Brasov sau vreo firma care face "curatenie" in admisie + turbo?

Vezi ca inginerul e din Brasov si el zicea ca a curatat turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a fost curatat turbo de catre un prieten. intr-adevar, trage acum mult mai ca lumea. mai ales ca pe la 120/h intra intr-un limp mode de mai mare frumusetea. acum pe la 130 dac ao calc, o simt cum pleaca de sub mine. deci a meritat curatarea turbinei, insa nu stiu cu ce solutie.

Mihaic pai care a fost modalitatea curatarii?, solutie sau demontarea turbinei?...asta este interesant de aflat, ce este mai facil, eficient, durabil, costuri....etc.

Modificat de 91WRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu am curatat turbosuflanta de nevoie ca nu mai tragea si nu stiam de la ce este defactiunea. Am urcat-o pe elevator si se vedea ca nu functioneaza cum trebuie- adica mergea in trepte. Am fost la service si am dat-o jos si am curatat-o. Operatiunea a durat 1/2 zi si nu m-a costat foarte mult dar nu mai stiu sigur cat ca am mai cumparat si alte piese pe langa ca in concluzie dupa ce au curatot-o au constatat ca nu era de la turbina.

Eu va sfatuiesc sa folositi metoda aceasta- sa o dati jos si sa o curatati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mai am probleme cu Turbina, am facut un test cu ESItronic...e blocata o clapeta...sau ceva de genu...Imi intra in limp mode, ce-i drept destul de rar. As vrea sa stiu ce riscuti exista la curatare? As vrea sa ii fac curatare(la service), dar decat sa stric alte.. mai bine asa. Masina are 128.000 km si nu a mai fost curatata. Cat mai rezista dupa curatare, in medie, pana se umple iar de depuneri? De ce solutii de curatare am nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nick exact astea sunt si intrebarile mele vis-a vis de aceasta operatiune.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa mai deschid alt topic dar Stiti pe cineva din Brasov sau vreo firma care face "curatenie" in admisie + turbo?

Am mai spus si in alt topic - Adciel service Zarnesti face operatiunea asta.

Pe 24.02 sunt programat pentru asa ceva - dupa diagnoza mi-au spus ca turbina e gripata si necesita o degripare.

Costul - dupa cum mi-a spus mecanicul este de 240 RON.

O sa revin cu feed-back dupa curatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,sunt din Bucuresti si m-ar interesa cine executa treaba asta ! Zicea cineva mai sus de Cipos !?Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai peobleme cu ea? de unde stii ca trebuie curatata? da-mi un tel si vb mai multe..... nr e in profil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa curatarea turbinei, reglajul se face manual("dupa ureche") sau pe calculator dupa anumiti parametri? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se regleaza nimic dupa curatarea turbinei, doar eventual daca se schimba actuatorul trebuie reglat a.i. sa faca cursa completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) :P

:P

Dragilor,

Am discutat astazi cu un amic care are un Audi A4 1,9 TDI, 116 CP, si care mi-a spus ca si-a curatat turbina cu nustiu ce solutie din Statele Unite, care se introduce prin admisie dupa demontarea EGR-ului. Cica in prezent parca are alt motor, ca trage altfel.....vreau sa va spun ca era maxim de entuziasmat.

Stie cineva de pe forum mai multe?, Care ar fi metodele de curatare ale turbinei? Exista un nr. concret de km-i la care ar trebui efectuata aceasta operatie?

Merci

eu curat cam 4-5 turbine pe saptamina.Curatirea se face prin SABLARE (suflare cu jet de nisip),si rectificarea plan al variatorului.Eventual schimbare supapei variator(in general la golf)Operatiunea(pe cord deschis!)costa 400-600 RON si garantez 18 LUNI!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ok, am promis ca revin cu feed-back dupa curatarea turbinei pentru Brasov.

Am fost la Zarnesti si am curatat-o si se simte diferenta - nu extrem de mult pentru ca nici inainte de curatare nu era la limita puterilor turbina mea.

Operatiunea a durat jumatate de zi - au schimbat si lichidul de frana intre timp, si curatarea a fost efectuata cu nu stiu ce solutie minune - nu ca as fi vazut eu insa era pe factura solutia minune. Acum, ramane de vazut cat o sa tina pentru ca inginerul mi-a povestit ca aceasta modalitate de curatare nu este foarte longeviva. Oricum, de mai am nevoie o sa merg si eu la cipos - aud numai cuvinte de lauda la adresa lui :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat te-a costat curatatul turbinei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

240 de RON plus ceva maruntis dat pe lichidul de curatare - 20 de ron sau ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, turbina nu se curata si ai garantie 100%.

In general vanele ating in planul de vane, fac sant si se impileaza + mai este o piesa care primeste comanda de la Actuator si ea comanda toate vanele, e aceasta piesa cu timpul se uzeaza si se poate sa blocheze numai o vana si este de ajuns sa intre masina in Limp Mode. Aceasta piese face comanda in serie la toate vanele.

Eu am dat turbina jos, am avut o solutie care daca turnai pe admisie ( cei care au desfacut stiu ce mizerie se aduna acolo ) si stratul de mizerie era de 1 mm dupa ce curgea raminea metalul curat.

Nu am putut sa desfac suruburile de la turbo, si atunci am zis s-o curat. Am curatat-o, arata ca scoasa din cutie, dar se simtea ca agata.

Am montat-o la loc, si bineinteles Limp Mode, am luat legatura cu Cipos, am venit la Bucuresti, s-a facut planeitatea la vane, s-a schimbat piesa aia cara face comanda la vane, si uite ca merge bine de 5 luni, cred ( nu mai tin minte )

Cipos mi-a zis ca, dupa cum arata axul, vanele, planul de vane, si dupa discutia cu el, vazind ca stiu sa merg cu un TDI, mi-a zis ca ma poate tine de voie 100.000 km.

Mentionez ca masina am luat-o cu Limp Mode.

Deci cu solutii nu faci mare lucru.

Da, daca vrei intr-adevar lucrare de nota 10, cumpara un Spray aerosol Metabond, curata turbina, faci planul de vane, si pe urma tratezi materialul + plus ca face un strat microscopic de protectie care rezista cu brio la temperaturile colosale din turbina, si atunci n-o sa mai aveti probleme mult timp.

Daca axul are joc mare, nasol, in scurt timp trebuie alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!