Jump to content

Curatarea Turbinei - Motoare Tdi


WRC
 Share

Postare recomandată

Acea piesa pe care freaca vanele cat si locul unde sta e foarte important sa fie curatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub acel ring galeria rugineste ,rugina impinge ringul in vanele geometriei si in multe cazuri curatarea turbinei nu tine mult timp

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, am o skoda octavia 1.9TDI ALH, masina intra mai mereu in limp mode, am fost la un mecanic si mi-a spus ca e turbina blocata, imi puteti recomanda pe cineva care sa imi faca un log in mers? (in Bucuresti) 

va multumesc.

 

as vrea sa sterg postarea de aici pentru ca am mai postat si in alt topic, dar nu stiu cum...

Modificat de alexirimia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Dan Manastur
On 2/8/2007 at 11:24 PM, gabryell_08 said:

Salut

Eu am curatat turbosuflanta de nevoie ca nu mai tragea si nu stiam de la ce este defactiunea. Am urcat-o pe elevator si se vedea ca nu functioneaza cum trebuie- adica mergea in trepte. Am fost la service si am dat-o jos si am curatat-o. Operatiunea a durat 1/2 zi si nu m-a costat foarte mult dar nu mai stiu sigur cat ca am mai cumparat si alte piese pe langa ca in concluzie dupa ce au curatot-o au constatat ca nu era de la turbina.

Eu va sfatuiesc sa folositi metoda aceasta- sa o dati jos si sa o curatati.

"....mai oameni buni mai...."vorba clujeanului nostru Nelson Mondialul..daca tot postati,eu cred,cum ar fi si normal,sa ne DEZVALUITI metoda clara cum s-a curatat acea turbina,ca sint zeci de metode,nu generalitati de genul"am curatat turbina,PUNCT.?! Se baga toata in motorina si se lasa citeva zile ? cu otet ? cu sapun de casa ?cu cif ?cu domestos ?cu decarburol ?cu spirt sanitar ?cu diluant ?cu solutie din America ?Sau se desface piesa cu piesa ?Se poate strica ceva la ea daca se folosesc diverse substante(ma refer la garnituri,plasticuri arcuri si valve ?!daca e greu sau nu va lasa inima sa ne spuneti secretul mai bine nu postati deloc.A ajuns acest dispozitiv mai secret ca o racheta de la Nasa.Dar nu-i nimic,iau una defecta si o desfac bucati SA VEDEM CE ARE INAUNTRU racheta spatiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe youtube, sunt tutoriale cu demontare bucata cu bucata, curatare, si montare la loc.

Gasesti chiar si pentru reglare actuator, folosind pompa de vaacum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan Manastur

Va multumesc si scuze pt.limbaj.Din pacate la schimbarea turbinei(tot cu una second)mecanicul nu a curatat galeria de admisie(am observat ca e plina de ulei)nici inercoolerul care la rindul lui era cu ulei plus ca era imbicsit (in exterior)de praf si noroi.Nu fusese desfacut si curatat de cind s-a produs masina(de 27 ani).Cel de la spalatorie si-a facut cruce.cit nisip a iesit din intercooler.O singura intrebare :este important sa cureti turbina,admisia,intercoolerul si furtunurile aferente ?Unii mecanici sustin ca o cantitate mica de ulei prin aceast dispozitiv(turbo)nu ar dauna,cica uleiul(in cantitate mica)provine de la vaporii de ulei,rezultati din capacul axului cu came,aici intervine o alta minue,Separatorul de vapori ulei(asa zis puc de hochei).P.S.1.Complicata e tehnica si greu gasesti documentatie.Am cumparat si Manualul Tehnic Auto dar numai generalitati.

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul turbo nu se curata din cauza uleiului ci din cauza depunerilor de funingine care pot bloca geometria variabila. In anumite cazuri pot apare si corpuri straine in interiorul traseului care pot duce la defectarea turbinei. Prezenta uleiului este oarecum normala (intr-o limita rezonabil) in traseul turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan Manastur
On 4/2/2016 at 7:16 PM, tarox said:

Revin cu detalii , am rezolvat problema datorita  acestui forum si a tuturor baietilor(de nota 10)   turbina data jos  , avea geometria semiblocata , am curatat geometria cat si celalalte parti ale turbinei, am facut planeitatea vanelor si a platoului unde calca, schimbat toate garniturile pe original ,toata tubulatura de la intercoler curatata /verificata , intercooler curatat , galeria cu valvola egr curatate(schimbat garnituri -oringuri)    am avut noroc cu miezul turbinei era ca la o turbina noua (asta si datorita uleiului ,schimburi facute la 8000 km , credeti-ma se cunoaste)  acum este o alta masina , nu o mai recunosc   multe multe salutari pentru toti  daca aveti o problema de genul , si trebuie sa curatati geometria si sa faceti planeitatea vanelor si a platoului, nu ezitati sa o faceti , trebuie sa va inarmati cu scule si tot ce trebui( dar si multa rabdare)lucrarea trebuie facuta foarte bine pentru a ds randamentul dorit 

O sa revin cu poze 

CUM ATI CURATAT-O ?Daca nu e un secret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te ajuta cu ceva.. eu am trimis turbina la Bucuresti pentru curatare, acolo s-a constatat ca trebuie reconditionata complet si geometria inlocuita (2-3 vane erau deteriorate).

Din ce am citit, curatarea efectuata "in garaj" fara cunostintele si echipamentul necesar, nu va tine foarte mult.

 

 

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manual cu hartie abraziva granulatie 400....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,la o Jetta 1.9 BLS am o mica problema.La a 1-a turbina intra cam la 2800-3000 rpm,zic eu cam sus,in rest in toate celelalte viteze se simte de pe la 2000.
Ce ma ingrijoreaza mai mult este faptul ca se aude un tiuit inainte sa intre turbina ,dupa se opreste,asta la a1-a si a 2-a, tiuie subtire nu suiera.
Ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Log in mers,constatare fizica la cineva priceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Neata, m-am apucat de treaba dar nu merge asa de bine. Am reusit sa stramb teava de la ulei. Credeti ca mai merge asa sau trebuie alta?

Si care ar fi procedeul de desfacere? Trebuie sau nu tinut contra de a doua piulita?

https://ibb.co/g85B8Q

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu e rupta. Poate sa mearga asa? Daca o salvez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e jale la tine in compartimentul motor,trebuia spalat motorul inainte sa te apuci de treaba

schimba turul de ulei,poate o salvezi dar risti sa omori turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa fac rost de alta dar macar pana luni daca as purea sa o tin. 

Pana la urma cum sa fac? Tin contra jos sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ajuta cu nimic daca tii contra pe piulita mica...piulita mare tre sa se invarta pe teava de retur....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teava respectiva este rasucita si fluxul de ulei este redus catre turbina, se schimba obligatoriu, lasa masina pe dreapta pana faci asta.

Ca sa nu mai spun ca prin torsionare este posibil sa se fi delipit de pe peretii ei si eventuale depuneri care acum au trecut in circuitul de ungere al turbinei blocand lubrifierea acesteia.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar fi cea mai simpla metoda de a desface turbina? 

Simt ca sunt neputincios in fata ei. Si mie frica sa o lovesc cu ciocanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagi degripant ,o pui in menghina si o lovesti usor cu ciocanul,nu prea tare ca se poate sparge fonta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filetele helicoil vin intr-o trusa cu tot ce e necesar (burghiu si tarod)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune vaselina pe inelul de ghidaj al vanelor? Sau se intareste de la caldura si se blocheaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Poate să-mi spună cineva o firma buna ,pentru recondiționarea turbinei?În Iași este lăudată sermecom,si-a mai recondiționat cineva turbina la ei?

Multumesc

Just now, uratzelul_flo said:

 

 

Modificat de uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut la AVD turbo in Bucuresti si sunt multumit. Am trimis colet si in 2 zile am primit-o inapoi intr-o stare excelenta. Primesti si raport cu echilibrarea dinamica. Dupa 10k km nu sunt probleme, insa pe langa turbo am schimbat intercooler-ul, am curatat temeinic galeria de admisie si toata tubulatura aferenta. 

De sermecom nu stiu ce sa-ti zic, dar nu cred ca sunt chiar atat de profi...

 

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!