Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor.

Daca cumva s-a mai discutat acest subiect imi cer scuze.

La inceputul acestui weekend am intrat in sfarsit in posesia unei Jetta mult asteptata. Toate bune si frumoase, insa am o mica problema. Fie este vorba de prostie din partea mea fie este un defect, inca nu am reusit sa ma lamuresc si de aceea am decis sa cer ajutorul vostru.

Problema este legata de inchiderea centralizata a usilor de la butonul din interior, cel de langa cleanta usii soferului. Odata intrat in masina, dupa actionarea butonului pe pozitia inchis usile se inchid, insa la apasarea in directia de deschidere nu se intampla nimic. Nici una din usi nu se deschide. Au fost cateva cazuri in care usile s-au deschis de la butoin insa nu pot spune ca am observat un pattern dupa care sa ma iau.

Masina este dotata cu sistemul de alarma din fabrica SAFE si intrebarea mea este daca nu cumva este o problema la buton sau la mecanimul de deschidere, sau e un feature al alarmei si daca da, cum se procedeaza la deschiderea usilor dupa ce au fost inchise ?

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun mod de lamurire este sa citesti manualul masinii.

Eu cred 99% ca este o problema cu acel buton. Este normal ca atunci cand apesi butonul de deblocare usi, usile sa se deschida, indiferent daca masina este in mers, in stationare, cu cheia in contact sau fara cheie in contact. In orice moment acel buton ar trebui sa functioneaze (inchidere / deschidere usi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul...ata ete....daca ai c.b plus..ai putea sa setezi deschiderea si inchiderea in asa fel incat sa nu mai trebuiasca sa actionezi butonul ala.

Mergi la un service sa iti verifice butonul pentru ca se pot vizualiza pozitiile lui pe tester si ar trebui sa fie destul de simplu.

Ca sa dramatizam problema ar mai putea fi din calculatorul de portiera sofer sau din calc de confort...dar sper ca :angry: nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auch.

Tnks de sfaturi. Am sa programez un drum la dealer cu prima ocazie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu programa nici o vizita la dealer. Inchiderea functioneaza foarte bine si explic si de ce: prima data cand tragi de clapeta se deblocheaza sistemul de blocare al usilor iar daca vei trage o a doua oara tot de aceeasi clapeta vei constata cu surprindere ca se deschide foarte usor usa (la fel trebuie procedat la toate usile). Asa e programata inchiderea centralizata, se poate si dezactiva functia asta insa atunci trebuie sa intri in meniu ...caz in care poate vei avea nevoie sa mergi la dealer. Info sumplimentara (just in case... si fara sa vreau sa jignesc pe nimeni, nu am pretentia ca le stiu eu pe toate ci doar incerc sa dau o informatie utila pt cine nu a aflat eventual) ai vazut ca si pt deschiderea masinii din telecomanda trebuie sa apesi de doua ori pe buton...daca apesi o singura data se deschide doar usa de la sofer. In plus, daca timp de 10-12 secunde nu ai deschis usa se blocheaza din nou.

off topic: asteptam si poze :D

la cati mai multi km si sa auzim de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce spui tu ar elogica in sensul ca daca ai usile inchise, le poti deschide cum o faci normal, dar numai dupa ce tragi de 2 ori. inchiderea automanata tine de programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu cele spuse mai sus. Daca ai usile inchise, trebuie sa tragi de doua ori de clapeta pt a deschide orice usa. Daca scoti cheia din contact (cand ajungi la destinatie de ex.) e suficient sa tragi o singura data.

PS. Mi s-a intamplat sa ajung undeva si sa scot cheia din contact si desi auzeam ca se deschid usile, la sofer era inchisa si am tras de doua ori de clapeta, asta e. S-ar putea sa fi tras prima data de clapeta aproape simultan cu momentul in care am scos cheia din contact...

PPS. Don't worry. By design. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin_lille Tu ai perfecta dreptate numai ca gordonFreeman are alta problema. Problema lui este ca atunci cand apasa pe butonul de deschidere a usilor, usile nu se descuie, ceea ce e foarte probabil sa fie defect switchul. Evident ca o rezolvare alternativa este sa traga de 2 ori de manerul interior de deschidere a usilor. Dar, daca masina este noua, ar fi normal ca toate instrumentele sa functioneze, inclusiv switchul de blocare/deblocare usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istef si c6t9, nu pot la randul meu decat sa va dau dreptate. Intr-adevar problema era legata de inchiderea centralizata care ar trebui sa functioneze apasand pe cele doua pozitii ale butonului in cauza, am citit pe repezeala si la fel am si gandit cand am postat raspunsul. Nu-mi ramane decat sa-i lui gordonFreeman rezolvare grabnica a acestei probleme si nenumarati km tuturor.

amicalement, Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Sal tuturor, redeschid acest topic cu o problema care mi-a aparut azi, deschide-am usile pasagerilor din cheie , apasand de 2 ori pe DESCHIS, dar din ce in ce mergea mai greu procedura , trebuia sa apas de vreo 4-5 ori, iar azi, cand am apasat pe DESCHIS nu a mai mers deloc, am descuiat celelalte usi de pe butonul usii sofer, am apasat pe INCHIS, bineinteles ca nu s-a mai inchis masina (noroc cu alarma care comanda inchiderea, mergeau simultan), becul pe cheie se aprinde dar comanda NU. Am incercat cu cea de-a 2 cheie si functioneaza normal inchiderea masinii, deci problema ar fi din cheie. Ce sa fie??? Daca ma poate sfatui cineva sau daca cineva a patit asa ceva, rog HELP. Ms anticipat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil bateria din cheie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar becul de control de pe cheie se aprinde, daca era bateria consumata se mai aprindea led-ul ?? Bateria se schimba "pur si simplu" sau trebuie indeplinite niste conditii ??

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior. Foloseste Add Reply sau Fast Reply. Citeste Regulamentul. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cu o cheie merge perfect si cu alta nu, ce poate fi in afara de baterie sau cheie, pt inceput ii pui baterie noua( doar o pui repede si gata) si vezi atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baterii se gasesc pe la centrele foto si se schimba f usor, dezlipesti emblema VW de pe cheie si acolo ai unul sau doua suruburi pe care le desfaci sa ajungi la baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WVWZZZ: K, mii de scz, am editat dupa tel. mobil si m-am incurcat in butonase. Nu se poate schimba bateria prin desfacerea cheii??? Am desfacut ieri cheia , de curiozitate , sa vad unde este bateria, nu m-am uitat atent sa vad cum se schimba bateria , dar nu se poate schimba si prin interior??? Cat timp am la dispozitie sa o schimb?? Stiu ca exista un anumit timp sa schimb bateria , dar nu stiu cat. Astept sfaturi, ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rata, uite un DIY cu schimbarea bateriei aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms f mult de ajutor. Intre timp am gasit manualul de utilizare pe net si asta m-a bagat in ceata......... acolo scrie ceva de o desincronizare a cheii, e posibil asa ceva in cazul meu??? Mentionez ca am apasat pe butonul DESCHIS in timp ce aveam cheia in contact (asa procedam la vechea masina Opel Astra G) si cred ca am desincronizato, credeti ca e posibil???? Si ce e de facut ( in afara de reprezentanta VW) ???? Si inca ceva: in carte spune ca daca ai bateria slaba la cheie, ledul rosu NU se mai aprinde..........ceea ce la mine se aprinde. Oricum voi schimba bateria sa ma lamuresc daca e bateria.

post-31419-1278334844_thumb.jpg

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema cu inchiderea centralizata. Inainte, acum 2 luni de exemplu, daca descuiam doar haionul la G V-ul din semnatura, cand il inchideam la loc, sistemul il incuia automat. Acum, nu stiu din ce cauza, daca deschui din cheie doar haionul, cand il inchid, nu il mai incuie. Se inuie doar dupa vreo 20 de secunde automat, fie ca e inchis sau nu.

Aveti vreo idee despre ce e vb?

Multumesc si scuze daca sunt off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca modulul de confort nu vede ca tu il deschizi, In bord arata ca e deschis ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am computer de bord de niciun fel, iar pictogramele pentru haion deschis sau capota compartiment motor nu au mers niciodata - e un golf trendline. Dar nu inteleg de ce a mers iar acum nu mai vrea... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, revin cu problema mea mai sus mentionata, am dat vina pe baterie dar , sigur, nu are nici o treaba, ptr ca : acum mg cu cea de-a 2-a cheie si din cheie incui masina dar de descuiat ,nu, nici geamurile nu se mai lasa cand tin apasat pe DESCHIS, asadar, cand apas pe INCHIS, se-ncuie, dar cand apas pe DESCHIS, nu reactioneaza in nici un fel.............care e treaba ca ma zapacit masina asta ???? :cool: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

De ieri am si eu o problema la inchiderea centralizata.Usa de la sofer nu se mai deschide in telecomanda, dar celelalte functioneaza perfect doar ca usa de la sofer refuza sa se descuie.O deschid din cheie si intru in masina.De inchuiat se incuie din telecomanda in mod normal ca inainte.Ce poate sa fie defect la ea daca de incuiat merge din telecomanda,dar descuiat nu?Am observat ca atunci cand incuie masina usa din stg fata are un zgomot urat( se aude un barait).

Sper ca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil motoras sau vre-un mecanism defect in broasca, toate parghiile sunt de plastic acolo si e posibil sa se fi rupt ceva.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La problema mea nu stie nimeni ce e de facut?? Nu a patit nimeni sa nu se mai deschida masina din cheie ??? Dar din cheie se incuie, curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara cand am ajuns acasa, am scos borna de la baterie, gandindu-ma ca asa rezolv problema cu incuierea haionului dupa ce il descui din cheie. Surpriza... acum nu il mai incuie nici dupa 20s asa cum se intampla inainte.

Idei? Sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!