Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

am incercat o gramada de variante de pe toate forumurile posibile. o sa incerc si asa diseara cand ajung langa masina si te anunt. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti.  Am o preoblema la masina din semnatura aparuta de ceva timp. Trebuie sa apas  de 2-3 ori pe telecomanda ptr a se inchide usile si nu ma avertizeaza luminos ca s-au inchis. La deschidere nu am nicio problema, ma avertizeaza luminos de 2 ori. De unde ar putea fi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai probleme cu switch-ul telecomenzii...iar avertizarea luminoasa-a umblat cineva in modulul confort? ..e o setare acolo ptr semnale luminoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido care este switc ul si cum se poate repara? N a umblat nimeni la modulul confort. La deschidere ma avertizeaza luminos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul din telecomanda...

In confort sunt setari diferite ptr semnale..la incuiere/descuiere..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ptr timpul acordat spido. Cu riscul de a te plictisi am schimbat bateria, am facut n probe butonul mi a facut o singura data probleme in rest s a închis din prima si m a avertizat luminos de vreo doua ori. O fi vreun contact imperfect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca dupa ce ai schimbat bateria telecomenzii a facut mai putin probleme? Atunci era bateria pe duca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar tot nu ma avertizează luminos pe închidere. A mers de 2 ori si gata nu mai functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In seamna ca ai o usa ca nu e pe safe, fa o diagnoza si vezi care usa nu e pe safe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy multumesc pentru sfat. Maine o pun la tester. Si daca nu e pe safe se rezolva din tester sau trebuie demontata yala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mresi @Spido, nu am stiut ca e acelasi lucru. Maine vedem si va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a ajunge sa o pun la tester avertizarea luminoasa a inceput sa functioneze(cred ca de frica). Meseriasul mi a spus ca eroarea nu ramane si de aceea nu stie care broasca imi face probleme. Trebuie sa o pun la tester atunci cand nu functioneaza. Asta e, 170km facuti degeaba. Multumesc baieti pentru timpul acordat #Spido si #Al Bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu aceeasi problema cu usa din dreapta spate. Am descoperit-o care este simplu pentru ca este singura care ramane descuiata atunci cand nu clipesc avariile. Motorasul se aude ca si cum ar vreaa sa incuie dar nu reuseste decat dupa cateva deschideri/inchideri ceva mai bruste ale usii.

Cum credeti ca se poate rezolva...? Multumesc!

Astazi am si scanat masina si am eroarea:

 Address 46: Central Conv.       Labels: 1K0-959-433-MIN.clb
Control Module Part Number: 1K0 959 433 AK
  Component and/or Version:    KSG              0401
           Software Coding: 18D802406D0085054A0F008011A0
            Work Shop Code: WSC 00046 412 15482
           Additional Info:               Sounder n.mounted                          NGS n.mounted        
           Additional Info:                  IRUE n.mounted        
2 Faults Found:

00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223) 
        012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent
00470 - Combination comfort Databus in Single Wire 
        011 - Open Circuit

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De demontat broasca si curatat motorasele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu inchiderea centralizata la golf 5.Problema este ca uneori in momentul deschiderii nu toate usile se deblocheaza.Probleme apar la usa pasagerului si la hayon.daca incerc sa inchid deschid poate merge a 2 a oara sau a 3 a oara,deci nu e permanenta problema,doar cand o apuca...ce pot face? Mentionez ca dinauntru pot deschide pasagerului in momentul cand ea ramane blocata pe "inchuiat"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 9/5/2016 at 9:28 AM, Al Bundy said:

De demontat broasca si curatat motorasele.

Cristi, acelasi sfat mi-l si pt. problema mea!? usa de la sofer nu se mai inchide din telecomanda, ci numai din cheie manual ... ar putea fi si problema ca am schimbat bateria la cheie!? ... 

 

Multumesc

 

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu are legatura cu inlocuirea bateriei - este din yala - trebuie data jos, curatat colectoarele la motorase, inlocuiesti si switch-ul daca tot o desfaci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

nu, nu are legatura cu inlocuirea bateriei - este din yala - trebuie data jos, curatat colectoarele la motorase, inlocuiesti si switch-ul daca tot o desfaci.

pfuai ... mult de dat jos! cred ca o las pana in primavara!

Multumesc Florin de raspuns.

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o lasa, sa nu ajungi sa o deschizi cu ..... flexul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Repara cineva broasca de la portiera stanga blocata,nu se mai deschide usa de ceva timp....

On ‎07‎/‎10‎/‎2016 at 0:40 PM, davides said:

Cristi, acelasi sfat mi-l si pt. problema mea!? usa de la sofer nu se mai inchide din telecomanda, ci numai din cheie manual ... ar putea fi si problema ca am schimbat bateria la cheie!? ... 

 

Multumesc

 

Aceeasi chestie am patit si eu,am schimbat bateria si dupa asta nu mai merge inchiderea din telecomanda,se aude dar nu declanseaza,asa ca o inkid cu cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor!

Ma pot lauda si eu cu eroarea asta:

1 Fault Found:

00097 - Front Passengers Central Locking (Safe) Motor (V162) 
            012 - Electrical Fault in Circuit

Ciudat este ca yala functioneaza perfect, se inchide si se deschide fara probleme si din interior si din exterior.

Care sunt riscurile daca o ignor si ce ar trebui sa fac ca s-o rezolv?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca eroare se sterge-las-o in pace.Daca mai apare trebuie curatate motorasele din broasca.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minute în urmă, spido a scris:

Daca eroare se sterge-las-o in pace.Daca mai apare trebuie curatate motorasele din broasca.

 

Multumesc pentru raspuns.

Nu se sterge, reapare la fiecare scanare.

Dupa cum spuneam, ciudat este ca yala functioneaza perfect.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza pana la un moment dat in care va ramane blocata, fie inchisa fie deschisa. DIn experienta iti spun ca de obice iramane blocata pe inchis si la G5 este foarte greu sa o mai deschizi. Sfatul meu este sa dai jos broasca, curata ambele motorase, verifica toate lipiturile, asta ca sa stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!