Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

si eu am descoperit ca am o problema asemanatoare cu inchiderea din cheie: pot inchide cu cheia direct in incuietoare, insa nu pot sa o mai deschid decat din telecomanda de pe cheie. geamurile le ridica~lasa fara probleme. am incercat azi sa pun inchiderea pe alarma, adica atunci cand armez sa imi inchida si usile si nu s-a putut. de asemenea , din telecomanda de la cheie nu pot actiona portbagajul - butonul pt portbagaj de pe telecomanda masinii e inutil.

asa prost sa fie construita instalataia? (masina e Golf 5 1.9 TDI Trendline 2007)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

De ieri am si eu o problema la inchiderea centralizata.Usa de la sofer nu se mai deschide in telecomanda, dar celelalte functioneaza perfect doar ca usa de la sofer refuza sa se descuie.O deschid din cheie si intru in masina.De inchuiat se incuie din telecomanda in mod normal ca inainte.Ce poate sa fie defect la ea daca de incuiat merge din telecomanda,dar descuiat nu?Am observat ca atunci cand incuie masina usa din stg fata are un zgomot urat( se aude un barait).

Sper ca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

multumesc

Am patit si eu dar la usa din dreapta. Verifica circuitele electrice pe usa ta, vezi sa nu fie vreo fisa ceva sarita. Fix acelasi lucru l-am patit si era un cablu oxidat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am o problema cu inchiderea la usile din sparte in sensul ca nu se inchid din telecomanda. cand inchid masina din telecomanda usile din fata se inchid ia cele din spate nu se inchid deloc, singura modalitate este sa le inchid la la butonul de pe usea de la sofer doar ca in cazul acela la deschiderea masinii usile din spate nu se mai deschid si iar trebuie sa le deschid tot de la buton. stie cineva care ar fi problema?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci la mufele broastelor spate. Abia am reparat la un G5 o usa spate cu acelasi defect. Nu se incuia din remote, dar se descuia. Acum totul este OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti detalia un pic te rog ! si unde as putea face si io asa ceva!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am o problema cu inchiderea la usile din sparte in sensul ca nu se inchid din telecomanda. cand inchid masina din telecomanda usile din fata se inchid ia cele din spate nu se inchid deloc, singura modalitate este sa le inchid la la butonul de pe usea de la sofer doar ca in cazul acela la deschiderea masinii usile din spate nu se mai deschid si iar trebuie sa le deschid tot de la buton. stie cineva care ar fi problema?!

DAr pe bord arata daca usile din spate sunt deschise sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bord nu imi arata nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA inteleg ca ;la cele din fata arata, nu?

Atunci inseamna ca cineva s-a jucat prin codari la usile din fata sau la modulul de confort. Trebuie facuta o diagnoza si vazut ce e bifat sau debifat prin longcoding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevaru ii ca am avut activata optiunea de inchidere la peste 15 km/h da am scos optiunea ca ma incurca si de atunci am chestia asta...mi`ai putea spune ce trebuie sa bifeze/debifeze sa imi mearga usile ca inainte?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi si nu poti sa ne spui de la inceput chestia asta?

Cauta pe cineva care cunoaste si se rezolva treaba. Trebuie vazut in longcoding sa fie bifate usile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare,am si eu o problema la inchiderea centralizata,am doar o singura cheie,asa am cumparat masina (de vreo 3 saptamani), problema e ca ca nu pot deschide/inchide de la distanta,doar din apropierea masini 1-2m,am schimbat si bateria am crezut ca aia e cauza dar acelasi rezultat,sa fie din cauza cheii,sau trebuie ceva setat din comp.masini pt distanta de functionare?.Aaaa si inca ceva are ideie careva cat costa un duplicat de cheie?si unde se poate face? multumesc !!

Modificat de ionut20_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta cred ca te ajunge ceva peste 700 lei cheia cu telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar distanta de functionare a cheiei cum se mareste?se poate? sau e dusa cheia?

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Ultim Avertisment! Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema cu inchiderea centralizata in sensul ca dupa ce opresc motorul si scot cheia din contact cd-playerul nu se inchide instant ca pana acum.Dureaza cam 10-15 sec uneori chiar si minute iar masina nu se inchide din telecomanda decat dupa ce cd-playerul este oprit.Stie cineva cauza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a avut nimeni problema enuntata de mine mai sus?E destul de neplacut sa poti deschide/inchide masina doar de la 1m. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu o mica problema....nu mi se mai deschide masina din telecomanda decat de aproape...1 metru sa zic...si am comandat o telecomanda originala...am auzit k e universala...stie cineva care arfi problema...dc nu mai merge sa deschide masina de la distanta....10 m sa zic...telecomanda ce a noua kre am comandat otrebuie sincronizata ca sa mearga sau ce trebuie sa fac?...astept un raspuns...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o alta problema ciudata... Am activata optiunea de blocare automata a usilor la atingerea vitezei de 15 km/h si de deblocare automata la scoaterea cheii din contact. In ultimul timp, de multe ori atunci cand scot cheia din contact, usile se deblocheaza (si radioul se inchide) cu intarziere de 1-5 sec. Aveti idee de la ce poate fi? A mai patit cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme la partea electrica a contactului, fa o diagnoza si vezi adca ai vreo eroare la adresa 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut la mine alta buba deschid masina dar haionul nu se deschide,tre sa deschid o usa ca sa se deschida nu mereu face asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Eu am alta problema cu cheile mele. De cateva zile, cu cheia pe care o folosesc de 3 ani de zile, de cand am masina, am constatat ca ii deschid si Passat-ulu unui vecin din parcare. Reactioneaza ambele masini simultan la comanda din cheie (inchis/deschis). El a fost la un service VW si de acolo i s-a spus ca nu exista asa ceva, canu se poate. Ba uite ca se poate! Aseara am coborat si cu cheia a doua, pe care nu am folosit-o mai deloc. Surpriza! Cu asta nu umblu decat la masina mea! A vecinului nu reactioneaza! Intrebarea este: cum as putea re-sincroniza cele 2 chei, dupa cea mai putin folosita? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu e vina masinii tale.....ci a Passat-ului vecinului.

Exista cazuri - la masina unui prieten - care ii face asa. Invata si se deschide cu orice telecomanda. Acum, masina lui a invatat telecomanda ta.

Resincronizarea cu ajutorul altei chei

1. Se pune contactul cu cheia buna

2. Se inchid toate usile

3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de aprox. 10 sec

4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de aprox. 10 sec.

Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )

5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda. ATENTIE - cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

daca nu merge asa, trebuie facuta cu VagCom-ul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba faci resincronizarea atat la masina ta cat si a vecinului dcaa, inainte de asta nu stergi, la masina vecinului, toate cheile din memoria modulului de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rosso corse

Ce era asa greu la VW sa limiteze in modulul confort maxim 2 chei????? :vaidecapulmeu: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, tare asta........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Am schimbat modulul de control de la usa din stanga (nu mai mergea nimic pe usa) si totul merge perfect, mai putin faptul ca butonul cu lacat de pe usa folosit la inchiderea centralizata nu se mai aprinde (se face galben) atunci cand apas pe el sau cand usile se autoblocheaza la peste 15km/h. In schimb, ambele butoane lumineaza impreuna cu luminile ambientale atunci cand farurile sunt aprinse. Aveti idee ce poate fi?

Modificat de Laurix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!