Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

Cam tarziu, dar bine ca ai reusit :Driver:. Te-ai bagat serios in munca. Felicitari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc c o s m i n . Toata treaba am facut-o la scurt timp dupa ce am discutat pe forum maxim 2-3 zile dar problema a fost alta,am stocat pozele pe calc dupa care la o zi sau 2 nuj din ce cauza nu mai imi vedea hardul respectiv ,fiind imposibil sa mai pun poze pt ca nu le mai aveam dar cu ajutorul unui prieten am resusit sa recuperez aproape tot ce a fost pe acel hard printre care si aceste poze.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cateva poze cu led-uri modificate ce dau bine in interior si pot inspira. Si link-ul aici !

as vrea sa schimb si eu luminile bord ventilatie cu niste leduri dar nu stiu efectiv cum se desfac acestea.. daca poate cineva sa imi explice..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am demontat aerisirile alea, am folosit niste tablite subtiri. Pe care le introduci cam in dreptul marcajelor din poza. Materialul bordului este elastic, dar sa ai grija sa nu il zgarii. Spor la treaba :).

post-3988-1216457220_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Xeo - poza ta nu e completa pentru ca lipsesc clemele din mijloc. Poza buna este ACEASTA si este luata de AICI

@EduardVVV - daca ai fi avut un pic de rabdare si ai fi citit tot topicul ai fi aflat rapunsul la intrebarea ta

Doar cu simple surubelnitze, numai sa fie mai tari. Nu-ti fa probleme, bordul isi revine la loc. Asa e facut materialul. Nu ramane nici o urma. O surubelnitza o bagi pe rand in dreptul fiecarei cleme si o alta o bagi lateral si fortezi fanta sa iasa. Pe asta o tii tot asa, tragand fanta in afara cu ea, iar pe cealalta o plimbi pe la cele 6 cleme(sau 4 la cele de pe margine). Eu am scos mai usor, rasucind surubelnita in momentul cand ajungea in capat, langa clema si in felul asta nu nenorocesti nici bordul.
Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Puteti sa imi ziceti si mie codul beculetelor sa imi cumpar altele de la reprezentanta? Eu am gasit asta pe net: 3B0-919-243-B, e bun codu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela este codul :D am cautat eu in etka si apare asa: 3B0919243B bulb holder with bulb .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca am desfacut gura de ventilatie din stanga de la sofer si nu am gasit nimic acolo gen becuri, fire, etc, inseamna ca exista Passsat-uri care nu au luminate fantele de aer? MAsina e descrisa in profil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact

Modelul tau nu are becuri la fantele de aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce daca n-are? Montezi LED-uri. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De fantele mele ce ziceti. Scuze de poza, deocamdata am facut doar fanta din dreapta. Culorile sunt un pic aprinse pentru ca poza e supraexpusa. Albastru da un pic in violet ptr ca am facut fara blitz. Eu am pus si leduri albastre la rotita orizontala. e ceva de munca pentru ca trebuie sa dai 2 gauri cu spiral de 3mm(ledurile sunt tot de 3mm). De asemenea pe leduri am pus rezistoare de 820ohmi si alimentarea am facut-o separat pentru ledurile albastre si pentru ledurile rosii. Tot separat pentru ledurile rosii si cele albastre am pus cate un potentiometru liniar de 10k pentru a putea regla individual intensitatea luminii la toate cele albastre si la toate cele rosii sa le aliniez cu intensitatea luminilor celelalte din bord. La toate fantele vor fi puse 8 leduri rosii si 8 leduri albastre. 16 rezistoare de 820ohmi la fiecare led(pe minus -). Apoi toate minusurile de la ledurile albastre vor pleca la minusul de la alimentare, iar in potentiometru vor pleca toate plusurile ledurilor albastre. Separat si identic pentru ledurile rosii. La final dupa potentiometre alimentez circuitele in mufa din bord de unde ar trebui sa se alimenteze in mod normal fantele luminate din fabrica. Toata instalatia am facut-o modulara. fiecare fanta va fi alimentata cu o mufa mama/tata la instalatia centrala (cea cu potentiemetre) pentru a putea pe viitor sa schimb un singur led sau un rezistor doar prin scoaterea unei singure fante. Eu nu am din fabrica asa ceva si nici instalatia electrica fiind astfel nevoit sa o fac si pe aia. Pentru a evita cazul in care conductorul folosit la cablaj sa devina el insisi un consumator si sa va dea diferente de intensitate a luminii(ma refer la diferenta dintre ledurile mai apropiate de sursa de curent si cele mai departate) folositi conductor de 1mm sectiune de cupru. E gros, dar esti sigur.

Postez :

1.schema electrica adoptat de mine(e pentru o singura fanta si doar pentru ledurile de o culoare) si poze cu ce a iesit

schemaleduriwp6.th.jpg

2. modul de montare leduri albastre :

img7810lt8.th.jpg

3. mufele folosite pentru ca instalatia sa fie modulara(care vor fi montate in locatiile unde se monteaza beculetele la masinile care au instalatia originala din fabrica). ca sa le puteti monta acolo aceste mufe trebuie taiat putin in jus gaura pentru bec. eu am folosit un traforaj din alea care le foloseam in scoala sa taiem forme in placaj. am folosit traforajul pentru a-mi da o forma perfecta de fixare a mufei mama.

img7808ax8.th.jpg

4. Rezultatul >>> img7807ly7.th.jpg

5. Rabdare cu plasticele. se pot zgaria oricand si oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ceva :D : Cand lipiti ledurile sa o faceti cart puteti de rapid. Aceste nu suporta o temperatura de lipire de 260 de grade celsius cat e temperatua de topire a cositorului ma mult de 5(cinci) secunde. Eu uitasem de asta si am ard un led asa. READ THIS http://www.ledshop.ro/index.php?page=shop....op&Itemid=1

vezi Temperatura de lipire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, pe cind gata lucrarea, asteptam ceva poze cu aeratoarele montate in bord. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicius_the_one, superba ideea. Ca om fascinat de astfel de lucrari si care apreciaza foarte mult detaliile, pot sa-ti spun ca meriti toate laudele. Cat de repede o sa-mi fac si eu asa ceva. Probabil la rotita de directionare pe verticala al aerului.

Felicitari! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat sunt de migalos si de tipicar(masor de 7 ori, tai o data, vorba romaneasca), o sa dureze ceva timp. Mai ales ca nu am timp mult la dispozitie. deocamdata am lucrat la o fanta, mai am 3. pentru cine vrea sa isi faca recomand adaptarea instalatiei cu potentiometre pentru leduri separat. 1 potentiometru pentru rosii si 1 potentiometru pentru albastre pentru ca la montare pot lumina unele mai tare si unele mai incet decat restul bodrului. mentionez ca rezistoarele folosite si potentiometrele au fost calculate special pentru aceasta operatiune. in loc de rezistoare de 820ohmi mergea si rezistoare de 510ohmi, dar asa esti mai sigur in protejarea ledului. in acest fel ledurile vor fi si dupa o saptamana de functionare tot reci. cand se incalzesc inseamna ca au tensiune sau amperaj mare. succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva, pentru cei mai comozi(a nu se intelege gresit) am cautat pe net si am gasit un asiatic care are trimite acasa fante luminate pentru skoda care se potrivesc perfect la passaturile b5 si b5,5. pret 110$ si transport ~40$. Am vorbit cu el (cu asiaticul) si inca are asa ceva de vanzare.

http://www.passatworld.com/forums/showthre...ese+passat+vent

De asemenea mai sunt si originale pe situl asta :

http://www.tmtuning.com. I-am contactat pe mail si au tot setul de 3 fante la pretul de 450euro

PS : Moderatorii stergeti postul daca se considera reclama(am postat in sprijinul tuturor) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea de pictograme am iluminat-o si eu la fel, doar rotitele ar mai ramane de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus prezervative pe ledurile rosii tocmai pentru nu lumina si rotita verticala. Am vrut sa lumineze doar figurinele. In schimb la rotita orizontala am vrut sa lumineze difuz rotita. Ideea mea a fost sa fac un contrast de lumina rosu/albastru asemanator cu bordul(ceasurile). Daca as fi luminat si rotita verticala, ar fi fost prea mult rosu pe acolo si ecplisa albastrul de jos. Asa ca daca vrei sa luminezisi rotita verticala, o poti face doar cu ledul care lumineaza figurina, dar cred ca o sa ai prea mult rosu pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa lucrarea, dar mai trebuie un led, pe *** alba, de la rotita verticala, cea cu leduri rosi.

Asta foloseste, ca sa vezi in ce pozitie sint fantele, noaptea. Si la original, aceasta e luminata alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha. as vrut si eu. dar nu merge ca puneam si la cea orizontala. Dar portiunea aceea nu e conductoare de lumina. Are o culoare gri mată sub cauciuc. Nu merge nici gaurita rotita sa pui acolo ceva ca se roteste mult(da peste cap cablurile). Asa ca facem cu ce avem. Alea la 450 de euro asa au rotitele, transparente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laudabila initiativa ta vicius_the_one , asteptam un DiY.Chiar ai avut muuuulta rabdare.Singurul lucru care mi se pare ne demn de o masina ca asta este culoarea de la rotita orizontala...e adevarat e in ton cu bordul dar tot imi seamana cu o masina adusa din Spania..sper sa nu te superi dar ar arata mult mai bine pe rosu complet.. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am gandit la un DIY. La rotitele orizontale am vrut sa pun albastru pentru ca fantele de aer sunt pe aceeasi linie cu clusterul din bord care e plin de rosu si albastru. Asa ar veni pe aceeasi linie cu bordul pastrand apartenenta de culori(rosu/albastru). Asa pare ca venturile fac corp comun cu tot bordul pe aceeasi linie. De asemenea contrastul e asemanator si cu partea centrala(casetofon, climatonic). Deh, defect profesional, fotograf....impatimit de culori, contraste si de frumos. :)

In plus, albastrul face diferenta de Audi :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o intrebare?

fiecare fanta de aer are cate un beculet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!