Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

man eu am facut o mica modificare. nu am cumparat becurile ca mi se pareau f scumpe asa ca m-am apucat de treaba.

am dezlipit becurile alea arse din suporturile alea de plastic si am pus altele noi de 2.3W care sunt 2 lei bucata.m-am chinuit cateva ore dar am scapat mult mai ieftin si rapid caci becurile alea veneau pe comanda intr-o saptamana.

Am sa pun poze cu toata treaba asta, sper maine.

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c o s m i n, observ ca ai B5. Zi-mi, te rog, ai schimbat gurile de aerisire cu cele de Superb ? Daca nu, ai schimbat becurile gurilor cu LED-uri ? Mi s-a ars un bec de la o gura de aerisire si ma gandeam sa pun LED-uri la toate. Imi poti spune de ce tip am nevoie ? Merci

Sigur :Driver: . Nu sant schimbate, sant tot cele originale. Doar ca le-am scos pe toate afara, am demontat becurile, am scos si ghidurile de lumina, alea rosii ce duc fascicolul de lumina pana la suprafata, si am montat LED-uri in locul lor. LED-urile sant prinse cu poxipol, cate unul la fiecare pictograma dinaia, in asa fel incat lumina sa aiba intensitatea maxima in mijlocul fiecareia. Deci 4 la gura din mijloc si cate 2 la cele din margine.

LED-urile le gasesti la orice magazin de piese electronice. Sant din acelea cu "lupa", cu fascicol concentrat. Mai ai de pus cate o rezistenta de 500-1000 de ohmi la fiecare, dupa cat de tare vrei sa-ti lumineze. Si gata! :P

PS: am folosit si eu metoda lui ygor, dar nu se compara cu lumina data de LED-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu 2 becuri arse la gurile de aerisire. Imi poate spune cineva cum se pot inlocui; mai exact cum se demonteaza aceste guri de aerisire. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Am sa pun poze cu toata treaba asta, sper maine.

Ygor,

Ne-ai promis "neste" poze cu montajul...

LE: Uite aici Ciprian. Poate te ajuta.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau uite AICI pentru Passat :icon_cheesygrin: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare sincer rau ca nu am pus pozele.momentan nu le am in cal.

oricum cea mai grea treaba este la dat jos gurile de aerisire, se dau jos greu tare;adica de dat le dai jos dar sa nu le strici aceasta este problema.ce pot eu sa va spun este ca eu le-am dat jos cu ajutorul unei surubelnite subtire si lunga. :icon_thumright:

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am pus pozele in ordinea efectuarii operatiilor dar va descurcati voi, sper sa va ajute cumva.nu sunt asa de explicite ca nu am avut timp sa fac pas cu pas fiecare operatiune

hpim0989eg3.th.jpg hpim0990vc8.th.jpg

hpim0991oc3.th.jpg

hpim0992eh0.th.jpg

hpim0993qi5.th.jpg

hpim0994ft0.th.jpg

hpim0998kx9.th.jpg

hpim1001xr7.th.jpg

hpim1002zf2.th.jpg

hpim0997op2.th.jpg :icon_thumright:

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si totusi de unde se pot procura asemenea becuri ? gasim la noi in tara ? Acuma le-am scos si eu..ca nu-mi mergeau..dar acuma nu stiu daca o sa gasesc asa ceva prin Arad.. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc de cumparat la orice magazin de piese auto.eu am pus de 2.3 W.am inteles ca se pot pune si leduri si au o durata de viata mai mare.

oricum e cam dificil de scos becul din suportul ala, ai vazut pozele nu??????

de scos gurele de aerisire se scot greu, cu ajutorul unei surubelnite subtire subtire si lunga.ai grija ca le poti strica.bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50rio becul singur sau becul prins in suportul ala de plastic negru?eu stiu ca m-am interesat si eu si am gasit la 8 euro bucata (becu+suport).am zis sa incerc eu sa le fac, daca le stricam dadeam banii pe unele noi ca nu aveam ce face dar vada ca mi-a reusit.oricum daca se arde unul si-l mai dezlipesc de acolo nu mai am ce face cu chestia aia neagra ca s-a cam dus.

eu zic ca merita sa te bagi sa le schimbi, cui ii place si are rabdare.........daca nu, dai 30-40 euro pe 4 becuri (mie personal mi se pare prea mult pt niste simple becuri) si ai scapat de buba.imi pare rau ca nu am pus si eu leduri, abia dupa ce le-am montat mi-au venit in minte. :icon_thumright:

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai..eu la reprezentanta la volkswagen am intrebat cat costa si mi-au spus ca 14 RON bucata..asa ca mi-am comandat 2 :icon_thumright: Da ! Becul este cu tot..cu "soclul" ala din plastic. Cum l-or vazut or stiut pentru ce e :eek:

De ce nu vreau sa pun leduri sau sa fac alte operatiuni (desi mi-ar placea mai mult) ? pentru simplul motiv ca la noi drumurile sunt cum sunt..si nu am de gand ca la prima denivelare/groapa..sa nu-mi mai mearga. Adica sa nu mai faca contact sau mai stiu eu ce..si iar sa dau gura de aerisire jos..si iar tambalau..Asa stiu ca am cumparat original..si ca sta exact in locul lui fix..si nu am probleme la unele eventuale denivelari/gropi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ygor, tu de unde ai luat ledurile? sunt ceva leduri speciale ? ori doar niste leduri rosii simple ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ygor, tu de unde ai luat ledurile? sunt ceva leduri speciale ? ori doar niste leduri rosii simple ?

in pozele pe care le-am pus si ai sa vezi ca sunt niste becuri albe, mici ca cele de la instalatai de pom.leduri am auzit ca s-ar putea pune, cred ca tot albe nu?eu le-am luat de la un magazin de piese auto, 2 lei bucata.iti trebuie albe ca ele lumineaza spre ceva rosu, un plastic rosu vin in capul lor.daca ai desfacut gurile de aer ai sa vezi acolo sistemul. :emthup:

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda..eu mi le-am pus deja pe alea originale :lol: 29 RON ambele :-S Cam mult..dar doar la VW am gasit :(..asta e..si volksman imi dadea 20 RON unu + transport..deci eu zic ca a fost totusi o afacere buna. Becurile merg perfect..nici o problema pana acuma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

oarecum legat de topic: b5.5-ul meu are led-uri la aeratoare de culoare rosie. Am auzit colegi de pe forum care au led-urile la aeratoare de culoare albastra. Am vazut si b5.5-uri care nu au deloc led-uri la aeratoare. Exista vreo legatura cu versiunea de dotare?

Si poate stie cineva cum se schimba aceste leduri de la aeratoare? Mie mi s-au ars doua dar mi-e cam teama sa incerc sa scot aeratoarele. Sis sa merg la service doar pentru 2 leduri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gurile de aerisire sunt de pe Skoda Superb

are cineva idee daca se potrivesc doar rotitele din gurile de aerisire de la superb la gurile de aerisire de la passat , teoretic ar trebuii sa fie identice ...practic asa avea nevoie de o poza cu una de la skoda desfacuta ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc si iata motivul :

bel_mod-2.jpg

Se vede ca rotita de la Superb nu e o roata completa, pe cand la Passat e (se roteste de mai multe ori de la minim la maxim).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect ! nu se potriveste ... pacat ...

si nici tot ansamblul ( ambele rotite) nu intra in cadranul de la passat caci sunt mai scurte .. din cauza ca la skoda intre gurile de aerisire se afla butonul de avarii ..

ma gandeam ca putem sa punem la passat doar rotita cu gradatii de la superb ... sa ai si gradatiile si si semnele de "0" si 1 " aprinse rosii ..dar in acelasi timp sa pastrezi cadranele de la gurile de aerisire originale .. cred ca ar arata frumos ...

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare fratilor.am desfacut azi bricheta pt ca nu mergea becul respectiv si care era ars inlocuindu-l si totul fiind ok,dupa care ce zic hai sa desfac si gurile de aerisire sa schimb si acolo becurile ,cand desfac stupoare :icon_cool: constat ca nu am nici un fir tras si nici acel fascicol de lumina de pe acea gura de aerisire.chiar nu credeaam sa nu aiba asa ceva dar acum vreau sa ma apuc sa ii pun eu pt ca imi plac ff mult cum se vad.ca probleme ar fi urmatoarele.

1. de unde sa ma leg cu alimentarea.eu m-am gandit sa ma leg de pe alimentarea beculetului de la bricheta pe care as pune o siguranta ,ce ziceti daca nu dati-mi alta ideea de unde sa ma leg?

2. daca as face asa in momentul in care as vrea sa setez intensitatea luminior din acel buton de langa volan s-ar modifica si intensitatea lumini de la gurile de aerisire ?

3. nu vreau sa mai montez acel fascicol pt ca eu nu il am intentonez sa montez direct leduri de 5mm pe care le fixez cu un pistol cu silicon electric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1, Este buna ideea ta cu legarea la becul de la bricheta, dar renunta la siguranta. Nu e cazul, oricum ai deja o siguranta pe alimentarea respectiva.

2. Normal ca se modifica si intensitaeta lumnii de la LED-urile pe care vrei sa le pui :icon_cool:

3. Nici nu e nevoie de fascicolele alea. Si eu le-am scos afara si am lipit cu poxipol, cate un LED la fiecare simbol dinala de la fanta de aer. Lumina este MUUUULT superioara fata de cand aveam becuri. Se vede si din imaginile ce le-am postat.

Pui cate un rezistor de 510 ohmi - 1kohm in serie cu fiecare LED, depinde de intensitatea luminii lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.nuj ce s-a intamplat ca nu am putut sa mai intru pana acum pe forum,dar acum am reusit D).

C O S M I N am sa ma leg cu alimentarea de la acel beculet si am sa renunt la sigurata cum ai spus tu.tinand cont ca pun leduri de 5mm ma gandesc ca poate lumineza prea tare iar intrebarea mea e cum limitez aceasta lumina marind rezistenta nu? de cat imi sugerezi sa o pun pt ca nu as vrea sa se vada mai tare ca restul luminilor din bord?am sa imi cumar cele necesare si luni sper sa ma apuc de treaba.toate bune salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spuneam si mai sus, 510Ω - 1kΩ. O sa te convingi si singur ca LED-urile alea nu lumineaza chiar asa tare acolo, plasticul de la fante, prin care trebuie sa treaca lumina nefiind prea permisiv in acest sens. Eu am pus de 510 Ω si lumina este exact ca restul luminitelor de prin bord, poate o idee mai slaba. Dar asta depinde in mare masura si de lumina pe care o dau LED-urile. Ce am pus eu, erau de-alea cu "lupa", si totusi nu luminau destul de tare acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles C O S M I N ms mult pt explicatii, am sa revin cu niste poza dupa ce voi termina treaba.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut baieti! postez cateva poze din timpul montarii ledurilor la fantele de aer plus cablarea lor:

imag0021eb9.th.jpg imag0031qt8.th.jpg imag0041xi5.th.jpg imag0051nu2.th.jpg imag0051nu2.d12824291f.jpg imag102wr6.th.jpg imag103mo0.th.jpg imag000ct7.th.jpg imag001nn5.th.jpg imag002bv6.th.jpg imag003cw7.th.jpg imag004qo5.th.jpg imag005bj7.th.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!