Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

eu am scos aproximativ usor gura de aerisire(na..aveam si eu un bec ars) si anume:am folosit doua rigle si o surubelnita.cele doua rigle le-am bagat una sus si una jos,pe mijloc si am impins ferm din spatele gurii(am bagat mana prin lateralul bordului pe la sigurante) pana a iesit putin apoi am facut parghie cu surubelnita pe lateralul gurii.nu stiu daca am fost destul de explicit:(...oricum becul e destul de scump....15 ron(vine cu tot cu soclu...nu se gaseste numai becul).succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum becul e destul de scump....15 ron(vine cu tot cu soclu...nu se gaseste numai becul).succes

se zicea pe aici pe forum ca becul respectiv se potriveste de la bordul de dacie ?!!!!!!!! adevarat !????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu, nu merge becul de Dacie. Merge bec fara soclu, sa tai jos becul vechi, sa-l lipesti pe asta, dar e foarte mult de lucru. O vreme am facut asa, pe urma, le-am dat jos pe toate si am pus LED-uri.

hpim5684a.th.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am lumini la fantele de aerisire de cand am luat masina din germania

e passat produs in dec 2002, motor avx echipare confort line

cum imi dau seama daca sunt arse becurile sau pur si simplu nu am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pai cred ca numai daca scoti o fanta din aia afara si te uiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa "studiez' sa vad desi inclin sa cred ca nu sunt becuri caci nu mergea nici macar unul cand am luat masina... e posibil sa se strice asa toate deodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu stiu ce sa zic... Pana acuma, in afara de a mea, n-am vazut la nici un Passat lumini la fantele de aer. Nu spun ca nu sant, doar ca nu s-a nimerit sa vad. Eu zic ca ori erau "duse", ori nu erau deloc. Ramane de vazut in care situatie te afli tu... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut toata lumea. Forumul e super si ii felicit pe toti cei care si-au dat silinta pana acum la treaba asta. :lol:

Daca se poate va rog pe cei care le-ati demontat sa specificati care este tipul becurilor, pentru a sti ce sa cumparam inainte de a ne apuca. Intereseaza in special cel de la butoanele de reglaj ventilatie si fanta, dar si alte becuri pe care le-ati schimbat (portbagaj), etc.

Multumesc anticipat. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa le desfaci si sa vezi care sunt bune si care trebuie inlocuite, ca nu are rost sa le cumperi pe toate pana nu stii care trebuie inlocuite, mai ales ca cica ar costa 15ron bucata, poate sa fie doar contactele imperfecte. La mine se mai aprind din cand in cand sau daca mai dau cate un pumn in bord deasupra lor :)) , incearca poate da rezultate dar vezi sa nu rupi bordul :)), eu am invatat de la cipos :lol: :)) .

La portbagaj, ia si verifica becul mai intai e cel mai usor de scos si verificat, e foarte probabil sa fie de la switch-ul care se afla in incuietoare. Eu l-am reparat pe al meu dar vad ca iar s-a stricat, e o lamela acolo care isi modifica in timp pozitia si nu isi mai face treaba. Pentru a ajunge la switch trebuie dat jos capitonajul. Da un search ca ai sa gasesti sigur mai multe info ca e o problema des intalnita la Passat B5.

Spor la treaba si bine ai venit printre noi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa scot pana la urma o fanta de aer si am constatat ca nu am asa ceva, cred ca nici nu e pune problema sa-mi pune..sau??

passat2004 trendline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu merge becul de Dacie. Merge bec fara soclu, sa tai jos becul vechi, sa-l lipesti pe asta, dar e foarte mult de lucru. O vreme am facut asa, pe urma, le-am dat jos pe toate si am pus LED-uri.

Poti sa pui o poza cu LED-urile pe care le-ai pus? Ce fel de LED ai folosit si cate? Poti da mai multe detaltii, te rog? Nu e mai frumoasa lumina facuta de LED-uri?

Bricheta din spate are si ea lumina? Eu nu am vazut niciodata luminata, nici bricheta nici scrumiera.

Mi-sa stricat iar switch-ul de la lumina din portbagaj, a reusit careva sa il inlocuiasca sau sa il faca tot pe cel vechi mai durabil?

LE: Daca tot se vorbeste de luminite aici, poate au loc si astea. Ati vazut pe la noi asa ceva? Aici ca idee de pret!

post-3988-1178872204_thumb.jpg

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Oaaaaau ceeee faaaain! :offtopic:

Si nu mi se pare mult 50 de dolari cu tot cu transport. Oare cum am putea comanda?

Referitor la LED-uri, am folosit leduri transparente cu lumina rosie, ca alea au lumina mai intensa, cate 2 la fantele laterale si 4 la fanta centrala. Practic trebuie sa vina cate un led la fiecare semn iluminat. Orientezi fiecare led sa lumineze spre semnul ce trebuie sa-l lumineze si il prinzi cu poxipol de carcasa. Daca nu ai deloc, se poate eventual trage fire de la dimmerul luminilor de bord. Normal ca e mai frumoasa lumina facuta de leduri, mai clara, mai puternica. Poze o sa pun cand o sa mai umblu pe-acolo, ca e tare greu de scos afara(prietenii stiu de ce).

Despre care bricheta din spate vorbesti?

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu luminile de interior, nu facem o comanda de grup?

Mai pot fi reglate in intensitate ledurile o data cu tot restul luminilor din bord?

La B5.5 pe consola centrala cea cu cotiera pentru locurile din fata, se gasete o bricheta retractabila si o scrumiera ce deserveste locurilor din spate. Si intrebam daca si ele sunt luminate precum cele din fata, ca eu nu le-am vazut luminate niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Aaaa, da, la B5.5 asa e. Nu stiam la ce te referi. M-as baga si eu la o comanda daca ar fi mai multi colegi interesati.

LED-urile normal ca pot fi reglate in intensitate. Odata cu restul luminilor de prin bord. Pacat ca nu stai mai aproape, sa vezi "live" ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti da mai multe detalii te rog? Cum ai legat ledurile? Le-ai pus in serie direct pe firele care alimentau becurile din fanta? Nu mai trebuie un stabilizator ceva pt. leduri? Scuza-mi lipsa de cunostinte, detin doar indemanare si rabdare :icon_thumright:. Maine poate imi fac un pic de timp sa desfac si eu grilele sa vad ce e pe acolo si daca sunt arse becurile asi vrea sa le inlocuiesc si eu cu LED-uri, dar daca e sa fie becurile bune am sa refac doar contactele.

In legatura cu "xenonul" pentru interior nu am avea sanse sa gasim si in Romania? Parca era un coleg care isi pusele leduri la numar si arata la fel, daca gasesc postul pun link-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cred ca colegul ala cu lumina alba la numar eram eu. :icon_thumright: Iti pun eu link-ul:

http://vwforum.ro/index.php?showto...=60#entry675742

Sant LED-uri albe.

LED-urile de la fantele de aer le legi in locul becurilor. Si le legi in paralel, nu in serie. Si fiecare LED are o rezistenta de 1Kohm in serie cu el.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la schimbatul becului de la bricheta e destul de usor. Se da jos scrumiera si apoi suportul ei care include si bricheta fara a se demonta altceva - se rabateaza spre fata si are niste picioruse. Se demonteaza bricheta - destul de simplu, prin scoaterea partii metalice din plasticul transparent. Becul e ca si la climatizare (adica la butonul rotativ de ventilator) de tip "bec de bord fara soclu" - il gasiti la magazine sub aceasta denumire si are 1,2W. :icon_thumright:

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
C o s m i n

:D Asa ceva te intereseaza? Desigur ca e rosul arhicunoscut, nu portocaliu, cum a iesit in poze.

post-8441-1179913252_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Banuiesc ca fantele de aer sant doar la W8 asa, cu rotitele luminate in intregime, gen Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut si eu gurile alea siam vazut ca am becuri.sunt toate arse.am fost la cateva magazine si am intrebat si mi-au zis ca ar fi cam 8 euro bucata :icon_thumright:

mi se par enorm de mult.ar fi sa dau cam 40 euro pe 5 becuri.

voi de unde le-ati luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gurile de aerisire sunt de pe Skoda Superb cu ledurile schimbate (cele originale sunt de culoare verde). Mi se pare ca e mai practic butonul de la avarii plasat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Intr-adevar, mai superb la Superb, decat la Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga LED-uri nene! Cu 8 euro le iei pe toate 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c o s m i n, observ ca ai B5. Zi-mi, te rog, ai schimbat gurile de aerisire cu cele de Superb ? Daca nu, ai schimbat becurile gurilor cu LED-uri ? Mi s-a ars un bec de la o gura de aerisire si ma gandeam sa pun LED-uri la toate. Imi poti spune de ce tip am nevoie ? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!