Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

nu-mi merg becurile (de fapt nu au mers de la inceput) de la bricheta si cele de la fantele(cele 3 din bord unde indica daca este sau nu deschisa fanta respectiva) pe unde vine aerul.

1. La modelul din semnatura ar trebui sa am becuri in fantele de aer???sau aceste becuri din fante au fost montate dupa 2002????

2. Daca exista o siguranta care se ocupa de toate acestea???sau sunt separate?? bricheta si fante(in cazul in care am becuri)????

Intreb ca sa stiu de unde as putea sa incep--sa ma uit la becuri sa le verific, sau la sigurante???

Multam!!!

post-8000-1170508187_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista siguranta separat pentru becurile acelea, doar s-au ars. Am observat ca si aceasta este o problema comuna mai ales cu becurile de la gurile de aerisire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, am becuri in fantele de aer?????

m-am gandit ca este vreo siguranta, nemergand toate.

atunci am sa incp sa scot capacele de plastic de la fantele de aer ca sa vad in ce stare se afla becurile ...

apropo stiti cum se scot???au vreun schepsis????nu de alta, dar nu vreau sa trag ca nebunu' de ele sa le fac varza :D

ca sa scot becul de la bricheta am citit pe forum, trebuie sa scot plasticul din jurul schimbatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bricheta te avertizez, e belea... S-au chinuit unii de la service VW sa mi-l schimbe de le-au sarit mucii :RO flag:! Si cele de la fantele de aer - deci da, exista, si ai si tu - se scot destul de imputzit. DAr se scot toate, si vei avea lumina in masina dupa ce le inlocuiesti. Bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, uita-te aici cum se scot becurile de la ventilatie http://www.passatworld.com/forums/showthread.php?t=182167

Vezi k e k draq, eu m-am chinuit o vreo 3 ore numai pt. un singur bec (se potrivesc si cele de la bordul de Dacie)

Multa rabdare si succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super!!!

am sa incerc sa le inlocuiesc, daca vad ca am sa fac prostii ma las bagubas....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am avut-o si eu.. am rezolvat-o doar 50% am reusit sa il schimb pe cel de la bricheta... m-am chinuit cam o ora.. cat despre cele de la fante;e de aer m-am chinuit sa scot gurile si nu am reusit si mi-a si fost frika sa nu stric ceva. Mare grija la plastice!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema definitiv. Am scos si becurile cu tot cu ghidurile de lumina si am montat in locul lor LED-uri rosii "cu lupa". Este o lumina MULT mai puternica, nivelul acesteia putand fi reglat oricum din rezistentele inseriate cu LED-urile. Si becul de la bricheta m-a tinut cam 45 de minute. Important e sa stii unde tre' sa pui mana. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate passaturile au becuri la ventilatie sau doar anumite modele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat sa le scot singur, dar nu am avut uneltele necesare si am lasat-o balta.

mi-a fost frica sa nu rup ceva pacolo.

am sa mai incerc......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile la gurile de aerisire le au doar passaturile care au fost fabricate pana in 2003

Sunt sigur de asta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine un singur bec de la gurile de aerisire nu se aprindea.

Am folosit metoda stramoseasca aplicata la dacie... doua lovituri "bine plasate" care probabil ca au refacut contactul acolo.

Acum merg toate.

mi s-a intamplat si in spate, la butonul pentru geamuri.

De data aceasta "bobarnacul" a rezolvat problema.

Contacte proaste ce vreti;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu e din 2003, nu aveam nici un bec la gurile de aerisire functional.

Am demontat astazi grila centrala (e cea care se demonteaza cel mai usor) si am constatat ca nu are din fabrica instalatia ptr iluminare a grilelor.

Tibi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu e din 2003, nu aveam nici un bec la gurile de aerisire functional.

Am demontat astazi grila centrala (e cea care se demonteaza cel mai usor) si am constatat ca nu are din fabrica instalatia ptr iluminare a grilelor.

Tibi

Curios, si eu am AVF, 2003 si am instalatie + lumini in bord, in schimb si la mine se mai aprind cand mai dau in gropi. Am sa incerc sa le refac contactele, numai sa am la momentul potrivit la indemana unealta potrivita pentru a desface grilele, ca de obicei uit de existenta acelor lumini. Ce m-a deranjat cel mai tare si m-a facut sa nu uit a fost lumina din portbagaj pe care am si rezolvat-o. :)

PS- Apropos, cu ce ai desfacut grila, ca l-a portbagaj mi-a luat ceva timp pana mi-am dat seama cum se ajunge la comutator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aceeasi problema o am si eu, dar la mine au mers la inceput cele laterale caci pe mijloc nu mergeau de cand am luat masina(adusa in octombrie di Germania) dar la mine nu merg nici luminile de la directionarea aerului si reglarea temperaturii si a vitezei de circulare a aerului.Partea asta se poate desface sa vad daca sunt cumva arse becurile de acolo?Poate sa ma ajute cineva cu informatii?Trebuie oare sa desfac tot bordul?Si in plus se aude un ticait ca si cum as semnaliza asa din senin si nu stiu de ce ca ma disperacum suna, siin plus la diagnoza(care am facut-o de curand) nu mi-a iesit nimic(ca am crezut ca ar putea fi un scurt circuit dar trebuia sa iasa la diagnoza nu?)

Modificat de misu_v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misule, lumina de la butoanele de reglare a temperaturii e data de 1 singur bec. Se schimba foarte usor. Dai jos capacul negru din fata, se prinde in cleme, iar apoi vezi becul pe mijloc, in plasticul transparent. Si eu am schimbat unul la un prieten. La gurile de aerisire trebuie sa bagi o surubelnita pe langa ele si cu alta sa tragi de lateral. Uite unde are cleme si cum arata becurile. Da vezi ca sant cam scumpe din cate stiu eu.

post-8441-1172727954_thumb.jpg

post-8441-1172727971_thumb.jpg

post-8441-1172727977_thumb.jpg

post-8441-1172728060_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@misu_v: Daca ai AC simplu incearca sa scoti butonul din mijloc cel cu turatia ventilatorului. Daca nu reuseste cu mana libera incearca cu un patent pe care matisezi putina banda, asta k sa nu sgarii butonul. Sub buton este becul cu pricina, bagi un pai sau un varnis pe el k altfel nu il poti scoate. Becul este 0.5ron atat am dat eu pe el!

Bafta!

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putetzi sa postati o poza cu instrumentele care se folosesc la scoaterea fantelor de aerisire?? chei ceva???

fara ca sa jupuim marginiile bordului????

am incercat cu o cheie de plastic si mi-a cam unflat marginiile bordului...se vede ca draqu...si bineinteles ca m-am lasat pagubas....

si o metoda ceva????

Modificat de barbut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu simple surubelnitze, numai sa fie mai tari. Nu-ti fa probleme, bordul isi revine la loc. Asa e facut materialul. Nu ramane nici o urma. O surubelnitza o bagi pe rand in dreptul fiecarei cleme si o alta o bagi lateral si fortezi fanta sa iasa. Pe asta o tii tot asa, tragand fanta in afara cu ea, iar pe cealalta o plimbi pe la cele 6 cleme(sau 4 la cele de pe margine). Eu am scos mai usor, rasucind surubelnita in momentul cand ajungea in capat, langa clema si in felul asta nu nenorocesti nici bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

e descrisa undeva procedura de demontare a brichetei din partea din fata , de la sofer ?

ma poate ajuta cineva ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru demontarea brichetei se da jos toata consola de pe mijlocul masinii eu am comandat bricheta in germannia ff ieftin vreo 30 euro cu capac cu tot (crem)mai am o scrumiera dar fara scrumiera:)) adica fara suportul de scrum ala care se scutura cine o vrea sa ma caute(moca!!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o bricheta in plus ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor am mai vazut la cineva ca vb de becuri la gurile de aerisire :angry:

eu nu am vazut asa ceva pe masina mea!!!!!!!!!unde se vad luminitele alea?banuiesc ca ies din butoane sau cum?sa mor daca am vazut asa ceva, doamne masina asta este plina de surpize :somnmare:

sa fie la mine arse becurile?????????

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oarecum :lol: dar ..

daca e vorba de masina din semnatura , la tine nu sunt :lol: ( adica 90 % )

la modelul din 2003 spre sfarsit nu s-au mai pus ... dar se pot pune ulterior ,

dar le si poti avea doar ca sa fie arse toate ( slabe sanse sa fie toate , dar fiind o problema comuna la passat

e posibil ) poti verifica daca le dai jos !

e vorba de luminitele de la gurile de aerisire , ai rotita cu care reglezi

lamelele de directionare , ei bine sus ai un " 1 " si jos un " 0"

1 si 0 lumineaza rosu ! ca tot bordul

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!