Sign in to follow this  
Followers 0
ADU 33

Preschimbare Permis

67 posts in this topic

Fratilor, nu radeti de mine ;) , dar se pare ca sunt o raritate daca nu chiar unicat in materie de nesimtire.Nici pana in ziua de azi nu am avut timp si chef(deh, lenea e cucoana mare)sa imi schimb vechiul permis de conducere(spre norocul sau nenorocul meu nu mi-a fost retinut pana acum).

In consecinta, acum 2 zile m-am hotarat, il schimb;am sunat un amic, iar acest mi-a spus ca daca am modelul vechi cu anexa pt. vizele medicale, este suficienta o stampila si parafa a unui medic(nu mai trebuie sa fac fisa cu analize), platesc taxa la CEC si ma duc in Udriste cu actele.

Am cateva intrebari, acum:

trebuie sau nu sa fac fisa cu analize?(intre timp am fost la medic si mi-a aplicat stampila si parafa pe anexa si am achitat si taxa la CEC)

oare ma amendeaza cand vor vedea caricatura mea de permis?

In speranta unor raspunsuri documentate si pertinente, va multumesc anticipat ;)

Si acum, spre deliciul membrilor forumului, o fotografie cu minunatul meu permis(nu am pozat si interiorul ca altfel va cracanati de ras) :) ;) ;)

post-6004-1170415465_thumb.jpg

0

Eu mi-am schimbat permisul saptamana asta (in urma unui furt), dar aveam varianta noua de permis. Cei de la permise au spus ca daca permisul e in perioada de valabilitate NU e nevoie de fisa medicala. Acum nu stiu daca la tine e diferit sau nu.

0

s-ar putea sa te puna sa dai examenul auto din nou ! Asa ca..iti recomand sa il pastrezi in continuare.. =))

0

Nu, de dat examen, in nici un caz, nu e prevazut pe niciunde :) Oricum, dau examen anual cu cei de la circulatie, pt.masina de serviciu(faza tare e ca nu mi-au cerut permisul sa il vada pana acum-lucrez la o institutie de stat si se presupune ca toti avem permisele OK).Cred ca sapt.viitoare imi iau inima in dinti si merg pana la Udriste, aseara pe PRO Tv, arata ca sunt cozi mari la preschimbari.Cu siguranta rapciuga mea nu este valabil, dar asta nu inseamna sa dau alte examene, ca doar m-am saturat de chestionare.

0

Il dai pierdut :)

0

O fi asa usor daca il dau pierdut?vreau mai multe detalii va rog.

PS-nevasta-mea e si mai tare, a luat examenul acum 14 ani si nici pana in ziua de azi nu s-a dus sa isi ridice permisul de la politie :) (e adevarat ca nu prea conduce, totusi)

Edited by ADU 33
0

Cum????? Inteleg ca "nu prea conduce", dar chiar conduce???? Dupa cate stiu eu, nu e suficient sa iei examenul pentru a conduce pe drumurile publice, TREBUIE sa si ridici permisul.

Ai mare grija pentru ca, teoretic, nu cred ca are permis, si daca o prinde la volan... cum ar fi sa-i zici politistului ca ai dat examen acum 14 ani??? Cum ii demonstrezi?

Edited by Kristhi
0

Pai au tot sunat-o cam 2 ani de zile sa vina sa si-l ridice, un baiat, fost coleg de facultate cu ea lucra la permise, pe urma au renuntat....(ea oricum renuntase la idee din start).Problema nu e cu ea, la mine e problema :)

Eu mi-am schimbat permisul saptamana asta (in urma unui furt), dar aveam varianta noua de permis. Cei de la permise au spus ca daca permisul e in perioada de valabilitate NU e nevoie de fisa medicala. Acum nu stiu daca la tine e diferit sau nu.

S-au uitat cumva in calculator sa vada cand aveai permisul eliberat si daca era expirat sau nu?daca nu, il dau si eu pierdut.

0

Lu' taicamio ii expirase permisul in 2001 (era cel nou pe vremea aia) dar s-a dat legea aia ca se prelungeste cu inca 5 ani. Anu trecut in decembrie urmau sa se face cei 10 ani. Asa ca a facut fisa medicala, a platit taxa si s-a dus la pozat din nou. Cand a ajuns la oficiu au inceput aia sa faca gargara ca nu e fisa buna, nu e facuta unde trebuie (era facuta la Institutul de Aeronautica). Pana la urma s-a dus la comandantul lor si s-a rezolvat treaba. Ideea e ca am auzit ca s-a dat o lege acum care spune clar ca daca nu ti-a expirat permisul poti sa il preschimbi fara fisa medicala, daca a expirat faci fisa, dar atentie si unde o faci. In rest numai de bine :) si daca nu merge asa il dai ori pierdut ori furat

0

iata ce am gasit pe pagina politiei romane, vezi pct.1, trebuie fisa medicala, numai daca viza medicala din anexa lipseste sau e expirata(eu am 4 vize pe anexa iar ultima e din data de 01.02.2007)

post-6004-1170419685_thumb.jpg

0

eu mi-am schimbat permisul in 3 ianuarie si nu am avut nevoie de analize. permisul vechi nu era expirat dar avea mai mult de un an.

0

Gata, s-a rezolvat, azi de dimineata, dupa 45 de minute de stat la coada la Udriste.M-am speriat degeaba, pentru cei in situatia mea, nu trebuie fisa medicala, decat viza medicului de familie pe anexa la permis.

Deci,acte necesare:chitanta la CEC, 45 RON

permis vechi + copie

carte identitate + copie

fisa tip completata la Udriste

fisa medicala pentru cei cu permis expirat, sau pt cei cu permis ca al meu, viza medicului de familie pe anexa.

Nu mi-au spus absolut nimic, nu m-a amendat nimeni, termen livrare 10 zile.

Multumesc pt.pareri, topicul se poate inchide :)

0

O fi asa usor daca il dau pierdut?vreau mai multe detalii va rog.

PS-nevasta-mea e si mai tare, a luat examenul acum 14 ani si nici pana in ziua de azi nu s-a dus sa isi ridice permisul de la politie :D (e adevarat ca nu prea conduce, totusi)

:Driver: ce thare!!!!!!

0

Daca topicul a fost reinviat hai sa va dau noutati despre aventura sotiei mele.

Asta toamna nu am avut ce face si i-am cumparat si ei o masinuta(peugeotul din semnatura), doar doar se apuca de condus ca sa mai impartim din responsabilitati, a luat si ore de conducere... .Buuun, dar ce facem deoarece asa cum ati citit mai sus ea nu si-a ridicat permisul?Am apelat la o cunostinta si am depus o cerere la politie in care am solicitat eliberarea permisului obtinut in urma examenului sustinut in 1993 :offtopic: .Va dati seama ce fete au facut cei care au primit cererea(au spus ca e unicat, ei nu au auzit asa ceva niciodata).Aventura abia acum a inceput deoarece pe vremea aceea nevasta-mea avea domiciliul pe Targoviste, acum il are pe Bucuresti, asa ca au solicitat dosarul de la Targoviste si...culmea, l-au gasit,inclusiv permisul, dar fara fotografii(pentru ca nu le dusese).

De atunci si pana acum au trecut 4 luni in care am tot intrebat care e situatia si iata ca saptamana trecuta am primit un telefon care ne-a informat ca poate sa vina cu fisa medicala si cu taxa platita pentru eliberarea permisului :rolleyes: .

Deci, iata ca se poate, e adevarat s-au chinuit un pic dar a dat rezultate, mai avea putin si cred ca intra in Cartea Recordurilor precum ca "s-a dus sa-si ridice permisul dupa 16 ani", sau chiar poate intra in Carte? :censur: .

Edited by ADU 33
0

Incearca sa le scrii celor de la Cartea Recordurilor (auzisem ca au un reprezentant si in Romania) - s-ar putea sa ai succes cu sotia ta... :rolleyes: Intrebarea este de ce acum 16 ani a cheltuit banii pe scoala, pe intocmirea dosarului, a pierdut o gramada de timp si sa nu si-l ridice? Mai bine mai tarziu decat niciodata...

0

Eh, eu am glumit, nu stiu daca e de acord nevasta-mea.Intamplarea a facut sa fie ocupata cu facultatea in acea perioada la Bucuresti, dupa care soacra-mea a vandut masina pe care o aveau si nu a mai pasionat-o subiectul.Chiar deloc, avand in vedere ca au trecut 16 ani de atunci :icon_thumright: .

0

Stampila de la medicul de familie pe anexa. Care anexa ? :D

Eu l-am luat in 99, si urmeaza sa expire anul asta in august. Mai trebuie sa fac analize sau nu ? :Driver:

0

Daca expira in august nu ai nevoie de analizele medicale.Taxa la CEC, permisul vechi si fisa pt noul permis cu poza.

0

faci analize medicale doar daca il schimbi dupa ce a expirat.daca il schimbi in termen nu ai nevoie de fisa medicala

0

dar poza pentru ce iti trebuie?! nu te fotografiaza ei acolo pentru permis?!

0

Stampila de la medicul de familie pe anexa. Care anexa ? :rolleyes:

Eu l-am luat in 99, si urmeaza sa expire anul asta in august. Mai trebuie sa fac analize sau nu ? :rolleyes:

:blink: , eee, dragii mosului, cei mai batrani asa ca mine stiu ca permisul vechi precum cel pe care l-am avut eu(este o fotografie cu el in primul post), avea o anexa la fel cum are talonul masinii pentru ITP-uri.In anexa se puneau vizele medicale periodice.

Tu inginere nu mai ai nevoie de fisa medicala daca il preschimbi in termen. :icon_thumright:

0

Inteles sa traiti :) Ma duc repede sa-l preschimb in acest caz. Multumesc.

Oricum nu va mai sta mult in buzunar. In Brasov se vor instala 80 de radare fixe. La meteo se anunta o ploaie de puncte si amenzi care in final vor duce la suspendarea permisului.

Edited by Inginerul
0

Oricum pe cel vechi nu il vei vedea inapoi :) . Dar ca sa nu mai faci vizita medicala trebuie sa-l schimbi inainte de termen.

Pentru ADU 33, vezi ca nu esti unicat. Mai sunt si altii si ei il aveau pe cel cu coperti de carton :(

0

Eu spuneam ca sunt poate unicat in materie de nesimtire deoarece mi-a fost lene sa-l schimb.

0

Scuze. In nici un caz nu-mi permiteam sa spun asa, cred ca delasator era un cuvant mai potrivit. :banghead:

0