Jump to content

Distantiere roti :: pro sau contra?


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Nu mai da cu capu la perete ( :) ) ca o sa te doara.... :)

Ideea e ca e un fier dar nu unul oarecare. Nu cred ca ai vrea sa se intample ceva cu fierul ala pe la 120-180 km/h.... n-ar fi deloc distractiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Distantierele astea nu se pot face undeva ... ?

M-ar tenta si pe mine, dar cand am vazut preturile mi se par enorme pentru niste bucati de fier. Distantiere de 21mm 60E+TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... dar pentru masini cu cuplu mare si la grosime mare ...

Tip B 15mm/ roata costa 130 EURO :lol:

La ce cuplu se recomanda schimbarea cu sistem B? Spune in catalog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
La ce cuplu se recomanda schimbarea cu sistem B? Spune in catalog?

Nu este precizat in catalog. Eu consider ca la masini de peste 180CP si eventual diesel (cuplul peste 300Nm) obligatoriu cumperi tip B.

Pentru dimensiuni =< 20mm/roata si motor nu puterninc e ok varianta tip A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Sal,

Am un Vw Passat din 2007 cu motorizarea 2.0 Tdi/140 cp si as avea o intrebare?

Am montat arcuri sport K&W de 35mm si Stau rotile mai inauntru!

As vrea sa va intreb daca are vre-un rost sau efect daca cumpat niste distantiere de roti de la H&R?

Este indicata montarea lor?

Astept raspunsurile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile tale sport sunt de -(minus)35mm! Rostul distantierelor este de a scoate roata mai in afara, iar efectul este o stabilitate marita a masinii pe viraje. Daca este indicat sa montezi sau nu, nu stiu, daca ar fi indicat ar fi rotile mai inafara din fabrica, in orice caz vei fi mai multumit ulterior.

Mi-am pus si eu recent niste distantiere FK typB de 20mm dar numai pe spate, motivul este aspectul masinii cu jantele de 17inch, cele din fata stau perfect in linie cu aripa pe cand cele din spate stateau in interior si aratau mai putin bine, acum s-a rezolvat si aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distantierele sunt un Must-Have pentru a nu-ti sparge baia cel putin asa gandesc eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au nici o treaba distantierele de roti cu baia de ulei,deoarece nu creste garda la sol a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distantierele sunt un Must-Have pentru a nu-ti sparge baia cel putin asa gandesc eu...

poti da mai multe detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gandea probabil la chiflele alea de cauciuc ce vin sub arcuri la unele pachete de drum greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai alea nu sunt distantiere roti. ...astea sunt:

http://www.midland-ferrari.co.uk/edit/files/type1spacer.jpg

si se folosesc pt a scoate roata mai mult in afara.

plus ca si asa, nu neaparat trebuie sa ai inaltatoarele alea pt a nu sparge baia. doar nu toti mergem cu masinile in teren accidentat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

din moment ce au TUV pe ele nu consider ca ar fi ceva daunator, dar parca am o retinere vis-a-vi de distantiere.

Problema lor se paote rezolva prin ET-ul jantei, asta in cazul inca care se gaseste et respectiv pe prinderea masinii si nu e nevoie de jante custom made pentru asa ceva.

Totusi consider ca acel sistem B cu prindere dubla adica prinderea flansei in butuc si a jante in flansa e mai sigur si reduce cu mult fortele ce apar pe axa respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si eu ma gandesc la distantiere dar vreau sa stiu daca pt roti de 195 pe 50 r15 ii mult 15 mm.M-am uitat pe net si ca forma nu sunt greu de realizat daca ai material si scule.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa tu masuratoarea daca e mult sau putin 15 mm. Poti scoate roata inafara, dar nu mai mult decat este aripa. De obicei pe spate mai mult decat pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de vreo 2 luni distantiere la masina dinsemnatura, pe spate de 2 cm de tip system B, sunt foarte incantat de cum sta masina in viraje cu suspensie sport si anvelope de 225........MERITA!

nu atinge niciunde nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut distantiere de 20 pe alta masina - tot pe spate. Diferenta de stabilittate la a mea (cu distantiere pe spate) a fost mai mult placebo.

Riscurile pt spate sunt minime, pe fata riscurile apar in special cand suruburile rotii nu sunt stranse suficient. Atunci, riscul de a rupe unul sau mai multe suruburi cresc semnificativ. De asemenea, in caz de accident sau groapa/soc lateral, suruburile sunt solicitate mai puternic, deci rezistenta la soc scade... cu cat depinde de fiecare configuratie, dar de scazut scade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar asta doar in cazul in care se folosesc distantiere de tip A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Motivele pentru care se folosesc distantiere:

- jante cu alt ET decat cele stock - se compenseaza cu un distantier de grosime potrivita pentru a mentine ecartamentul

- jante cu alt model al prezoanelor decat stock - se folosesc distantiere tip B pentru a le monta

- largirea ecartamentului in scopul cresterii stabilitatii masinii.

Pentru ultimul scop trebuie luata in calcul diferenta de ecartament fata/spate, si retinut ca in cazul unui vehicul cu tractiune fata si motor in fata, al carui comportament rutier este in mod natural subvirator, ecartamentul fata este in avantaj fata de spate pentru a compensa (aderenta mai buna a puntii fata). Spre exemplu, Seat Leon 1M are o diferenta de 20mm intre fata si spate (1506mm/1486mm cu janta de 17", pana la 1511/1491mm daca se folosesc alte jante)

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

stie cineva unde pot sa gasesc eu distantiere?

sau de care sa imi iau de tip A sau B

eu vreau pt look in primul rand ....:D

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pagina fk din germania gasesti toate modelele, sunt trei. A, B si B+. Le cumperi in functie de dimensiunea(latimea lor, daca treci de 1cm se recomanda deja tipul B sau B+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pot deforma cauciucurile (225/45/17) de la distantierele de la roti? eu am distantiere pe un Seat Leon TopSport, nu pot sa fac diferentza daca este mai bine cu sau fara deoarece asa am cumparat masina din germania. Acum mi s-a spus de la service ca am cauciucurile deformate. Se poate sa fie de la distantiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand explica te rog ce inseamna deformat? In principiu distantierele nu fac decat sa scoata roata mai inafara, nu prea au ce sa faca sa deformeze(cred ca te referi la uzura asimetrica pe anvelope) o anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deformat ma refer la uzura inegala cum ai spus si tu, ma gandesc k apasa masina pe anvelope aiurea si de aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite uomul care mi-a furat avatarul.... ;) Deci, care cauciucuri sunt uzate la tine, de pe fata sau de pe spate? Sau toate 4? Daca sunt uzate doar cele de pe fata, posibil sa fie de la geometrie! Dimensiunea de 17 e cea stock?

Modificat de Alex-F1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stie careva de unde se pot comanda suruburile pt distantiere ? Astea stock nu prind decat vreo 3 fileturi ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!