Jump to content

Distantiere roti :: pro sau contra?


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Ce parere aveti despre distantierele pentru roti? 15-20mm...

Ma intereseaza in principal daca exista efecte secundare asupra comportamentului masinii.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efecte secundare: ecartament marit -> stabilitate mai buna (eu pusesem pe fosta masina jante cu ET mai mic cu 20 decat cele de fabrica si s-a simtit ceva; ET mai mic cu 20 = jantele erau cu 20mm iesite mai inafara)

E posibil ca bucsaraia+rulmenti sa fie putin mai solicitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru raspuns. Inca ma mai gandesc, dar probabil ca voi lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dincolo de bucsaraie si rulmentzi, grija si ca nu cumva sa ajunga sa frece gumele pe aripi... nu ca am cara saci de cartofi da' nu strica sa pui raul in fatza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 20mm nu cred ca e vreun risc sa atinga cu jantele actuale. Ce ET au ?

Alex: tu de ce vrei sa pui? pentru look sau stabilitate sporita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand pentru look (am roti de 195, 7J...). Daca voi simti o imbunatatire a stabilitatii, cu atat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru a fi sigur ca nu ating, incearca sa imprumuti un set de distantiere sau orice alta metoda de distantare experimentala a rotilor pe un stand (ma rog, cu rotile suspendate) si vireaza maxim si vezi daca atinge. Apoi comprima amortizoarele sa vezi daca atinge... s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si, si ??!

Ti-ai bagat? Daca da, cum e? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stabiliatea creste, aspectul se imbunatatzeste ( depinde de gust ).

Teoretic ( din fizica bratzul*fortza = ct) bucsele si rulmentzii vor fi solicitati mai mult in raport cu distantza adaugata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma bate un gand (vorba lu Huidu si Gainusa) sa-mi bag si eu un 20mm (alea care nu sunt cu filet ci doar cu prezoane carnoase lungi... cam cat costa ce vrei tu sa bagi Alex?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cat ajunge un set de distantiere si de unde le procur si eu

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' de 4x100 2cm nu ai? Eu am in 4 prezoane.. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe spate am cauciucuri de 255. Exista o varianta mai "subtire" a distantierelor pe care sa mi-o pot pune si eu fara ca anvelopa sa imi atinga aripa? Cat despre fata cauciucurile sunt de 215. Am avut si de 225 si imi mancau contraaripa la orice manevra mai stransa (in care bracam la maxim). Nu cred sa am probleme cu contraaripa daca imi pun distantier pe fata, poate chiar rezolva o serie de probleme. Voi ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

255 pe spate? :D Yaaaaa. D-asta te-am recunoscut eu. Am zis totusi ca ai un 235. Super. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lolz, sunt bridgestone s01/s02, nush exact de 255/40/17 Ca latime arata ca niste 245 normale dar le-am luat pe astea pentru ca protejeaza bine janta.(cred ca nu e cazul sa mai explic cum e cu stabilitatea in viraje :salut: ) Pe fata am 215 tot cu talon de 40 dar care arata mult mai mic. Este un cauciuc numit si "balon" care are o buza ranforsata la exterior, mai lata decat janta. Asta chiar m-a ferit de multe borduri. Mai are cineva asa ceva pe masina? ca tre sa le schimb pe astea de pe fata si as vrea sa ma orientez la o marca/model la care pot gasi aceasta "protectie"

Si ca sa revenim la topic: Credeti ca merita puse distantiere pe jante cu cauciucuri de 255? Daca nu, credeti ca merita puse numai pe fata?

ps: cand am mers recen la o echilibrare, un mecanic mi-a spus ca trebuie sa imi schimb neaparat prezoanele, ca ar fi prea scurte! Eu am jante OZ Antares de 17 cu prezoanele originale de la jantele de tabla de 16. Dupa ce am aflat ca aveau si ei prezoane la vanzare, am zis ca vor sa ma prosteasca sa le cumpar degeaba si am refuzat politicos. Daca se pricepe cineva: risc sa-mi sara rotile de pe masina sau ceva?

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 255 nu cred ca mai ai nevoie de distantiere, oricum nu cred ca ai unde sa le mai pui; ma mir ca nu iti ating si asa.

Talonul la cauciuc e procent din latime, d-aia pe fata e ma mic, dar sa stii ca vitezometrul nu iti indica bine cu 215/40R17, ai eroare de -4.45%

Cat despre prezoane .. cate ture poti sa le infiletezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vitezometrul arata mai mult sau mai putinnnnn?????

prezoanele intra 3-4 filete. De notat ca am mers cu masina cu jantele astea cam 6 luni fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea: distantiere nu iti trebuie, nici pe fata, nici pe spate, iar prezoanele ar trebui sa le schimbi. Acea buza de care zici tu este pentru protectie si apare la cauciucuri 205 si peste. "balon" este acelasi lucru cu "talon". Eu am vrut sa te intreb ce talon ai pentru ca se vedea frumos si eram sigur ca este mai mic... Mai ales pe fata, e bine sa respecti ce spune cartea in materie de jante si cauciucuri. Maxim admis este 225/45. Pe spate, poti sa te mai distrezi, dar observ ca ai facut-o deja. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Talonul e la fel pe fata si pe spate. Daca nu iti zic chestia asta si, uitandu-te la masina te intreb, ai sa raspunzi 45 pe spate si 35 pe fata! :salut: Nu stiu de ce, dar, intr-adevar pare foarte mic profilul si arata foarte frumos masina. Cat despre distrat, this is as far as I go. Am tot testat cauciucuri si am ajuns concluzia ca talonul de 40 arata foarte bine, ofera o anumita protectie la gropi si e la limita comfortului decent pe care ar trebui sa-l ofere un cauciuc la gropi, denivelari etc.

ooops- mai sus e cam off topic! sorry

Distantiere- cred ca nu ma mai tenteaza. Intr-adevar nu merita. Insa la dimensiuni mai mici ale cauciucurilor, nu as ezita. Exista un focus in bucuresti al unui tip cu care am avut ocazia sa vorbesc

Se numeste Claus iar masinal este albastra cu numar ZLR (Za Lo Rider :) ) , ultima data cand l-am avzut avea un spoler fata Rieger si niste distantiere, cred eu, extreme. Rotile erau iesite in afara mult. Cauciucurile, am inteles ca atingeau aripile la denivelari. Chiar daca rotile ieseau, cum am mai spus, foarte mult in afara aripilor, masina arata foarte bine. Cred eu ca e un caz foarte fericit. Am mai vazut experimente de acest gen la ursuleti si mi-au facut o impresie foarte proasta.

Se mai pune si problema pretabilitatii estetice a masinilor la distantiere. Golful, cred eu, nu se impaca prea bine cu acestea pe cand Bora, go baby go go :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja devenim off-topic, eu zic sa deschizi un topic nou la Jante si Anvelope si discutam, dar ca sa nu ramai in aer cu nelamuririle ..

- repet, talonul este procent de latimea cauciucului, deci 215*40%=86mm, iar 255*40%=102mm.

- eroarea vitezometrului (-4.45% cum am zis mai sus) => vitezometrul indica mai putin cu 4.45% (de unde si semnul "-"). So ... la 100km/h (pe bord) tie ar trebui sa-ti arate 95.55km/h :salut:

In functie de ET-ul pe care il ai la jante ai putea pune distantiere si pe fata, nu prea mari oricum, un 8-10mm, dar totul depinde de ET-ul jantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc. Sorry pentru off-topic.

explicatia ta ma lamureste in sfarsit (credeam ca talonul de 40, are aceeasi "inaltime" la toate cauciucurile , indiferent de latime 155-355)

Ce bine e sa mai ai din cand in cand conversatii cu persoane care chiar se pricep. (cred ca asta ar treui sa fie sloganul vwforum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distantierele astea nu se pot face undeva ... ?

M-ar tenta si pe mine, dar cand am vazut preturile mi se par enorme pentru niste bucati de fier. Distantiere de 21mm 60E+TVA :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!