Jump to content

Cum Indepartez Prenadezul De Pe Bord?


xgabriel
 Share

Postare recomandată

Pe bordul masinii am 2 pete de prelandez de la un suport de ochelari.

Cum le pot scoate fara sa deteriorez bordul?

post-10067-1170257372_thumb.jpg

Modificat de xgabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca Valix citeste :) Ele e "maniac" cu interiorul masinii si a gasit solutie pentru orice... I se zice "omul fara pata" (pe masina :P :P :P ) In caz ca nu iti da o varianta, exista produse speciale de indepartat diverse pete sau compusi gen bitum, prenadez (nu prelandez :P ), etc. Poti verifica si pe site-ul MA*FRA (www.mafra.ro) si exista si pe forum un topic despre produsele lor. De obicei, prenadezul se indeparta folosind un solvent (gen tiner) ca cele folosite la diluarea vopselurilor. Nu stiu insa ce efect are acesta asupra materialului bordului si nu ti-as recomanda sa il folosesti fara sa faci o proba pe o zona care nu este vizibila (ceva pe sub bord, undeva)

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa zic ca il scoti cu cutitul, dar m-am abtinut :). Nu cred ca ai ce face, sincer, dar poti intreba la un cizmar (nu glumesc), ca ei lucreaza cu preNandez, si poate cunosc vreo solutie............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu TINER ... e posibil sa ramana o "pata alba" dar daca vei spala locul respectiv, o sa dispara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzumesc pentru sfaturi!

Cat despre inlaturarea acestui "prelandez vs perlandez vs prenadez vs prenandez"..... voi cere sfatul cizmarului. :) Poate are el vreo solutzie miraculoasa. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, inceraca cu Deca Flash de la mafra e foarte bun pt adezivi si alte probleme de genu asta.Sper sa iti fie de folos. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

incearca cu benzina si tifon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca cu acetona(ce folosesc femeile ptr. indepartarea lacului de unghii),dar binenteles nu inainte de a face o proba undeva ptr. ca nu stiu daca ataca materialul din care e confectionat bordul.Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e dezastruos de gros lipiciul. sunt sigur ca nu are rost sa incerci o gramada de solventi cu mai mult succes decat scrijeleala sau APA! apa e inamicul nr 1 la asa ceva. cu o carpa cu apa prin presare laterala vei reusi sa desprinzi progresiv bucatele mai mici sau mai mari din lipici. Prenadezul e un lipici pe baza de cauciuc cu ceva rasini. Pana e moale poti folosi multe, insa odata ce e intarit e mult mai complicat de dizolvat. Ai putea cu solventi organici teoretic. Din experienta mea iti spun ca odata ce e tare te chinui. Insa fiind o PELICULA, aia se crapa. Bordul e flexibil. Cu un plastic MOALE sa nu zgarii bordul vei reusi sa il rupi. SUNT SIGUR. trebuie doar sa ai rabdare. Daca lasi o carpa uda pe el cateva zile ca sa patrunda putin si il presezi se va desprinde sigur in bucatele mici incepand de la MARGINE. Foarte important sa incepi de la margine cu presiune laterala.

si iti mai zic o chestie: pe masura ce incerci sa gasesti solventi care sa dizolve lipici INTARIT, ei devin tot mai toxici si cancerigeni (benzen, etc).

O LUPA UN BETIGAS DE PLASTIC MOALE DI O CARPA UMEDA zic eu ca e tot ce ai nevoie sa reusesti.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA NU FOLOSESTI ACETONA..O SA FACI MAI RAU..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la modul cel mai serios...o solutie reala cred ca e sa reinstalezi suportul de ochelari sau alt"suport",car-kit,ceva..

la o adik..mai bine maschezi decat sa extinzi buba pe tot bordul cu tot felul de experimente.

p.s. acetona e periculoasa..pe locurile care sunt fine si sunt din plastic/cauciuc nu iti recomand.in mod sigur da un efect de mat.ai grija!

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca prelandezul in forma aia 'elastica' se duce frecand cu degetul. Un dezavantaj ar fi ca daca freci continuu vreo 2 minunte ar putea sa se inroseasca degetul.

Deci freci un min apoi mai faci pauza si tot asa. Desi pare o solutie cam rudimentara e de efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc ca sunt 10 degete la maini (in caz ca se inroseste unul se poate trece la urmatorul).Serios vorbind sunt de acord cu sergio, adica daca nu iese la frecarea cu degetu( mai bine lasi solventii la o parte, plasticul bordului nu e atat de dur si se va scamosa urat la suprafata, plus ca se va matui) mai bine pui alt suport care sa acopere acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traiasca PRELANDEZUL CARE E FRATE CU PRENANDEZUL...... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:somnmare:

Care de fapt e PRENADEZ :lol: - nu m-am putut abtine :offtopic:

:somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e dezastruos de gros lipiciul. sunt sigur ca nu are rost sa incerci o gramada de solventi cu mai mult succes decat scrijeleala sau APA! apa e inamicul nr 1 la asa ceva. cu o carpa cu apa prin presare laterala vei reusi sa desprinzi progresiv bucatele mai mici sau mai mari din lipici. Prenadezul e un lipici pe baza de cauciuc cu ceva rasini. Pana e moale poti folosi multe, insa odata ce e intarit e mult mai complicat de dizolvat. Ai putea cu solventi organici teoretic. Din experienta mea iti spun ca odata ce e tare te chinui. Insa fiind o PELICULA, aia se crapa. Bordul e flexibil. Cu un plastic MOALE sa nu zgarii bordul vei reusi sa il rupi. SUNT SIGUR. trebuie doar sa ai rabdare. Daca lasi o carpa uda pe el cateva zile ca sa patrunda putin si il presezi se va desprinde sigur in bucatele mici incepand de la MARGINE. Foarte important sa incepi de la margine cu presiune laterala.

si iti mai zic o chestie: pe masura ce incerci sa gasesti solventi care sa dizolve lipici INTARIT, ei devin tot mai toxici si cancerigeni (benzen, etc).

O LUPA UN BETIGAS DE PLASTIC MOALE DI O CARPA UMEDA zic eu ca e tot ce ai nevoie sa reusesti.

Observ ca metoda asta da rezultate! Deja s-a desprins o bucatzica de prenadez!

Tks!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

salut baieti..am si eu o problema..cu cateva zile in urma am indepartat de pe plafon ornamentul "coada de rechin"...in urma indepartarii a ramas adezivul acela pe masina si nu stiu cum sa-l indepartez,,va rog eu HELP!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu putina banzina,daca nu reusesti cu putin diluant(nu acrilic in nici un caz)DILUANT NITRO sau DILUANT 506.REPET NU FOLOSII DILUANT ACRILIC....

sper sa reusesti cu banzina,daca nu merge dai o fuga la magazin auto cumperi o sticla de DILUANT NITRO SAU DILUANT 506.Cu una din astea reusesti sigur te costa maxim 9 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult...am sa incerc zilele astea..si iti spun.bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

Cu WD40 ai incercat?Tot la magazinul de piese gasesti...si se spune ca indeparteaza cam orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!