Jump to content

T3 - Adaptari specifice


B20JGG
 Share

Postare recomandată

salut

In primul daca ti-au ros instalatia electrica,normal sa nu mai ai semnal la ceasul de temperatura,posibil si la combustibil,s.am.d.Doar ai motorul pe spate si daca au sectionat instalatia,atunci au intrerupt si traseele.Multe Vw T3 stau si au stat in soare si totusi bordul le functioneaza.Vitezometrul vine de la roata stanga fata,vezi poate a iesit cablul din bord,sau vezi jos la roata,la butuc.Toba de diesel de T3 am eu,modelul mare,dar nu stiu de unde esti,ca nu ai trecut locatia la profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Problema vitezometrului se trage de la cablul de kilometraj nu de la ceasul din bord; iar problema indicatorului de apa si combustibil se datoreaza unui stabilizator de tensiune ars din bord pentru ca cablurile de la sonda din rezervor nu pot fi roase pentru ca sunt inaccesibile cainilor sa le roada :) , la sonda de apa e mai posibil sa le roada dar atunci n-ar trebui sa-ti mai mearga nici triplele pe spate.

Vezi urmatoarea chestie: daca cand pui contactul limbile de la indicatoare dau sa se miste foarte putin atunci ai probleme la fire, iar daca cand pui contactul nu se m isca deloc atunci 100% ai ars stabilizatorul de tensiune;stabilizatorul de tensiune se mai gaseste la borduri de golf 2 si passat2 (mai multe detalii despre stabilizatorul de tensiune http://vwforum.ro/index.php?showtopic=12808).

Cam asa arata stabilizatorul de tensiune:

TO-220.gif

Referitor la joja poti sa o schimbi cu una originala de pe la dezmembrari sau daca nu scoate joja ta si pune niste silicon pe acolo si las-o sa se intareasca iar cu toba numai sa gasesti un traseu complet de schimb.

Toate cele bune!

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toba de T3 am facuto din bucati de coturi tot de tobe luate de la dezmembrari .Apoi un sudor bun face toata treaba , numai ca tre sa-i duci masina sa o faca pe pozitie . Bord complet de T3 stiu eu un demembrari in Iasi care are !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu ceva nelamuriri pe care poate mi le reduce la tacere vreun forumist..! La motorul pe care abia l-am montat am schimbat semeringul de palier , am pus silicon de temperatura peste garnitura si capacul pe care sta semeringul, si totusi plange ...cu ulei . Am cutie in 5 trepte , si simt ca uneori "agata " cand trebuie sa intre intr-o viteza .Daca fac schimbarea mai lent, adica astept un pic nu sant probleme . Oare tre sa schimb uleiul din cutie...?! Sau poate nu mai am sufucient..? Cum pot sa-l schimb eu ...am inteles ca e o pozitie destul de naspa , plus ca uleiul asta e gros al naibii. Cum fac sa nu-mi mai zangane haionul...?! Am cumparat din dezmembrari un alt dispozitiv de inchidere , dar oare trebuie schimbat si cuiul de prindere haion aflat pe caroserie ? Masina mea e de marfa , si as vrea sa renunt la tabla despartitoare dintre cabina si compartimentul din spate . Ma ingrijoreaza faptul ca s-ar putea sa se faca galagia mult mai mare (haion vobrator , motor) , vine ceva miros de motor incalzit si s-ar putea sa fie mai frig . Oare fac bine sa dau tabla aia jos? Cei care aveti dube de persoane , cum e zgomotul si altele care deriva din astea...?! Apoi vreau sa transform duba intr-o masina de transport persoane (familia) , sa-i montez scaune , si ceva capace din placaj pe pereti . Vreau sa-i montez si o podea din ceva lemn mai tare , ...si am auzit ca tego e cel mai bun ...!A mai facut cineva asa ceva? Un portbagaj deasupra , confectionat acasa ...sau se poate cumpara gata facut? Va multumesc pt orice sfat..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce duba ai dar eu am un t4 de persoane.La cutie am avut aceleasi probleme dar am schimbat uleiul si nu mai am probleme.Am pus 2,5 litri ulei si se schimba usor pe la un buson aflat sub cutie si se umple pe la busonul lateral- fata. Daca vrei sa-l faci ptr persoane te sfatuiesc sa-l izolezi cu polietilena expandata lipita cu antifon si astfel rezolvi problema zgomot-temperatura.Asa am facut si eu.Polietilena asta o pui si pe podea si apoi mocheta peste.La fel si peretii, lipesti mocheta. Cuiul de la haion se poate regla dar daca e foarte uzat schimba-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce duba ai dar eu am un t4 de persoane.La cutie am avut aceleasi probleme dar am schimbat uleiul si nu mai am probleme.Am pus 2,5 litri ulei si se schimba usor pe la un buson aflat sub cutie si se umple pe la busonul lateral- fata. Daca vrei sa-l faci ptr persoane te sfatuiesc sa-l izolezi cu polietilena expandata lipita cu antifon si astfel rezolvi problema zgomot-temperatura.Asa am facut si eu.Polietilena asta o pui si pe podea si apoi mocheta peste.La fel si peretii, lipesti mocheta. Cuiul de la haion se poate regla dar daca e foarte uzat schimba-l.

Polietilena expandata = chestii din alea de se izoleaza blocurile pe dinafara...?!Eu as vrea sa pun tego la podea si pe motor...dar ce sa pun sub el sa suprim zgomotul..?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lucru ma deranjeaza : patineaza ambreiajul ! Dar daca-l iau usor , treptat , merge, ...un mecanic mi-a spus ca trebuia un ambreiaj mai ....dur .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din polietilena expandata se fac garnituri in industria auto ptr ca sant impermeabile, izolator termic si fonic, antisoc, antivibratii si nu le dizolva mottorina/benzina/diluanti.Este ca un fel de cauciuc si e f elastica, temp lucru -60+ 100C. Nu stiu sa se izoleze blocuri in RO ptr ca e destul de scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut rost de polietilena expandata si m-am gandit sa pun chiar in fata sub grila radiator .Am dat radiatorul jos , si vreau sa lipesc polietilena , cuprenandez ..oare tine? Sau sa o lipesc cu antifon ? Ma gandesc la curentii de aer care ar putea smulge polietilena . Mai am inca o nedumerire ...! In usi ..as putea pune ceva sa izolez mai bine ? Am vazut ca usile comunica cu partea din spate si chiar permit circulatia aerului ...deciu eu as putea sa blochez aceasta circulatie..!

In spate pe pereti si sus pe cupola as vrea sa pun ceva vata minerala apoi sa ascund totul sub placi din placaj , carton presat tapitate in piele artificiala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine tine cu antifon si eu am lipit si in interiorul usilor si pe plafon. cat te-a costat polietilena si de unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai , am gasit la DEDEMAN , si e folosit la punerea parchetului (sub el) ...dar cred ca gasesti si la Metro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La T3-ul meu din 1987, la rotile din fata, cam acolo unde bate apa, in ambele parti am doua bidoane cu furtune ce comunica se pare cu rezervorul. Stie cineva ce rol au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervorul de sub masina are o forma curioasa si ca tu sa-l poti umple complet cu motorina aerul din el iese in "bidoanele" alea de care zici tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am umblat un pic acolo si ereau furtunele cam coapte, am vrut sa renunt la ele dar pina la urma am facut o mica renovare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la forumul vw al vecinilor din Ungaria transporterele impartite pe categorii, T3, T4, T5 si chiar si la noi la golfuri aceiasi departajare. Oare sunt prea putine transportere la noi? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt putine transportere la noi, putini sunt forumistii cu asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca da, poate.......Am intrat la "masina mea", sa scriu despre babuta, ma uit, Golf 5, Bora, Pasat, Octavia, dau search, caut transportere........doar doua T5, renunt. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt putine transportere la noi, putini sunt forumistii cu asa ceva...

corect,

eu vad destul de multe Transporter pe drumuri, le fac semne cu farurile, salut cu mana, ei se uita mirati...

dar daca ma uit la volan, nu sunt multi soferi tineri.

si pentru ei, e mai greu cu internetul.

tineretul, in general, isi ia masini rapide....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezmembrez doua VW Transporter din 1987, unul de persoane si unul de marfa: motor diesel 1600, tip CS, 60.000km , cutie de viteze 4

trepte , caroserie (impecabila de la cel pentru persoane) seturi complete de faruri/stopuri/semnalizatoare etc.8anvelope in stare

foarte buna (sub 10.000km rulate), planetare, rezervoare de combustibil. Ambele sunt inmatriculate si in stare de functionare. Pret

total 1500 euro ( pentru doritorii care iau totul), preturi negociabile pe componente.Masinile pot fi vazute in Constanta.Tel:

0744507709 e-mail: razvan44@hotmail.com

post-57388-1259319948_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna. Sunt mai nou in zona - am achizitionat un Caravelle model 89' 1.6TD cutie in 5 trepte - merge binisor dar am intimpinat o problema care inca nu am gasit-o pe forum - Probleme la cutie - totul normal pana cand am ramas blocat in marsarier - dupa mai multe incercari pare a fi iesit timoneria din marsarier dar nu si cutia. ambreiaj apasat - nu se simte cum ca ar schimba ceva in cutie , totul e putin deviat fata de traseul clasic de schimbare si mult mai moale / ambreiaj neapasat se opreste in cate o viteza dar nu se simte cuplajul la cutie - tot moale. Presupun ca e timoneria care a cedat - inca nu am facut analiza exacta de aceea sper sa mai fi avut cineva o problema asemanatoare sa stiu la ce sa ma astept .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema o am si eu,masina ramane blocata in marsarier,asta se intampla din cauza uzurii timoneriei(partea de la cutie)Din cauza jocului in nuca de la timonerie cautatorul de la viteze sare din locasul lui si masina ramane blocata in marsarier. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar pare sa fie "nuca" ce e foarte uzata si orice ai face trebuie sa o inlocuiesti - ramane blocata in momentul in care o fortezi - si gata a ramas intr-o viteza . Acum trebuie sa caut daca mai exista piese noi si sa o gasesc in cataloagele de piese , sper sa am noroc doar cu aceasta piesa sa fie problema. A avut cineva probleme la cutia in 5 viteze- am auzit pareri mai bune de cele in 4 viteze - sunt mai rezistente, dar asta in 5 pare a fi mult mai econoama.

Modificat de klement
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E clar! S-a dus vaselina de pe nuca (S-a spalat, pt.ca nu mai ai protectia de cauciuc). Umple din nou nuca (si sus si jos) si vei vedea cum merge ca noua. Fa la fel si cu partea din fata (de sub schimbator), si vei fi multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Pentru cei interesati s-au nevoie de mobilier camping pt Vw Transporter T2 si/sau T3(provenienta dezmembrari)cunosc personal peun detinator de mobilier (frigider+ aragaz+chiuveta,mobiler suspendat,e.t.c.)

Cam de mult, intreb si eu acum, mai este ceva mobilier pe undeva? Masina mea in carte este 8+1, daca merg la itp cu mobilier in loc de o bancheta trebuie omologare? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca pui mobilier si modifici numarul de locuri din masina automat trebuie sa mergi la RAR; eu la camper am 4 locuri si masina e trecuta in carte de RAR ca autospeciala si platesc taxe de duba de marfa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!