Jump to content

Aparatoare noroi roti


rviorel
 Share

Postare recomandată

adevarul este ca nu orrice aparator isi face treaba...si eu am mers in spatele cuiva si era o vreme uarta rau, ningea ...ploua,etc iar parbrizul meu ""plangea"...alte dati era ok...

e posibil totusi sa fi pus invers aparatorii...alea mai lungi sa le fi pus pe fata si alea scurte pe spatepost-18-1154460138.gif

anyway....o sa caut o varianta sa mi le pun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbogdanmircea

    16

  • andvav86

    8

  • Clodius

    5

  • Ch33sus

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aparatorile OEM nu se pot pune altcumva decat fiecare la locul ei pentru ca sunt facute exact sa se muleze in locul respectiv.

Din experienta va pot spune ca ajuta putin si la protejarea masinii proprii, nu numai la cei din spate. Problema cea mai deranjanta este la coborarea bordurilor. Nefiind flexibile ca cele din cauciuc se julesc si fac o galagie cat se freaca cu bordura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu renuntat la ideea de a-mi monta pentru ca o parchez cu spatele si o bag in parcare pana atinge cu rotile din spate bordura. Am intrat o data si cu fata, e mai joasa si nu trece deasupra bordurii, spatele mi-a ramas afara din sirul de masini si mi-a rezolvat o dunga pe portbagaj unu cu o bitza. De atunci o imping cat pot de in interior. Daca i-as pune aparatori, sigur as lovi cu ele in bordura sau ar trebui sa-i las botul afara din sirul de masini. Am un vecin cu Golf4 caruia i-au ramas prin parcare.

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Eu am de cauciuc universale pe fata si de fiecare data masina urca si coboara o bordura destul de mare pentru ca acolo sta parcata. Deja am vreo 6 luni de cand sunt montate si nu au nici o probleme sunt foarte solide. Pentru spate am luat niste distantiere de cauciuc pentru mobila did DEDEMAN si o sa caut tot asa ca cele de pe fata (poloneze - scrie pe ele) si o sa le montez.

Pe spate este mult mai inalta decat pe fata si chiar daca dai pana ajunge cu rotile in bordura eu nu cred ca o sa atinga dar de curiozitate o sa fac o poza cu masina parcata langa bordura ca sa vad daca ar atinge sau nu.

Cand trec acasa saptamana asta o sa intru pe la Cumparatura prin piata sa mai cumpar un set sper sa gasesc si sa le montez tot pe spate.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bbogdanmircea

Dupa ce am achizitionat acu 2 sapt de la Cumparatura si pe spate aparatorile poloneze weekendul asta am reusit sa le si montez.

Normal ca nu se aseaza la fel de perfect ca alea originale dar este ok.

Le-am prins in 5 suruburi, 2 lungi pe distantiere inlocuindu-le pe alea originale si inca 3 bagate direct in aparatoare.

O sa fac niste poze dupa ce o sa spal masina ca sa vedeti cam cum arata.

Aseara am prins si o ploaie si pot spune ca se cunoaste destul de tare, nu mai arunc in spate acel jet la viteza in parbrizul celor din spate, si parca si cantitatea de noroi de pe luneta si bara spate s-a mai redus.

So far so good recomand tuturor mai ales ca e investitie doar de vreo 60 ron daca optati pentru cele poloneze! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am desfacut carenajele rotilor din fata si am gasit dupa ele,la capatul pragurilor 5 kg de pamant si nisip.Aparusera cateva puncte de rugina in partea de jos a pragului si am vrut sa vad care e cauza,in plus se mai adunasera si o gramada de frunze acolo.Oare niste aparatori ar mai proteja sa nu mai intre asa mult pamant acolo...sincer m-am speriat de ce am gasit,asa te trezesti cu pragul ruginit si nu stii de unde.

post-20522-0-07911400-1303401903_thumb.j

post-20522-0-81125600-1303401910_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sugerat de mult sa faceti macar operatiunea asta ca o sa va speriati de ce gasiti pe acolo.

Pamantul nisipul si frunzele de acolo sunt de la apa care se scurge de pe parbriz.

Trebuie sa ai grija sa mai desfaci din cand in cand si sa cureti ca sa nu se colmateze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mie la octavia niste caini mi-au rost pe fiecare parte aparatorile fata si un timp am mers fara, dar dupa ce a trecut iarna am vazut tot felul de zgarieturi si zgomote ciudate de la pietricelele ce se loveau de tabla si asa ca m-am dus si am cumparat originale!

Fara nu mai stau ca nu am chef sa revopsesc pragul sau mai rau sa curat rugina! Poate fara ele arata bine, dar ce rau e fara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

eu la fabia am incercat sa pun unele universale,ieftine. din pacate erau cam largi si se cutau cand le fortam sa stea drept. baietii au refuzat sa le monteze, au zis ca ramane apa si noroi intre aparatoare si tabla, am insistat sa incercam macar, nu au vrut deloc sa se complice. de unde gasesc originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca ajuta pe cineva am gasit eu aici pt Vw Touran originale la pretul de aprox 200 lei.Sau aici cu 140 lei si aici cu 100 lei dar acestea nu sunt sigur daca sunt originale si sunt compatibile si cu unele modele Skoda, Toyota, Nissan, etc.

Modificat de andrei.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A comandat cineva alea pe model de masina la 140 ron de la tipul din timisoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am cumparat setul de aparatori pentru masina din semnatura.Dar ma gandesc daca sunt bune de ceva.Adica ma gandesc sa nu faca mai mult rau decat bine sa nu tina noroi in spatele lor si sa rugineasca???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fac nici un rau.Pe masina din semnatura sunt aparatori din 2004 si nici o problema la prag din cauza pietricelelor.Le-am troznit in inspe mii de borduri si nu au nici macar o zgarietura pe ele.Sunt cele originale.Nu cred ca arata urat deloc.

post-95513-0-35151300-1376296113_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine sunt la fel originale.Cumparate de la skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
RadulescuRomulus

caut si eu un set din aceste aparatori. mi s-a spus ca sunt numite "bavete".

As vrea originale, nu ma intereseaza de unde provin - dezmembrari sau alte surse - aveti idee cine vinde? cam cat ar fi un pret?

 

[pt masina din semnatura]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

am gasit doar la 255ron fata si 255ron spate. cam mult, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cam, din pacate cele AM nu se prea aliniaza cum trebuie si arata ca si cum ar fi de acolo, presupun ca nici elasticitatea nu e aceeasi, astea oem rezista bine bine la frecusuri de bordura (din auzite de la prieteni care au)

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am curatat si eu mizeria din spatele carenajului de la roti si ce am gasit acolo........Partea nasoala e ca am gasit si urma de rugina, merge sa curat cu o perie rugina de acolo si sa aplic un inhibator de rugina ca am gasit unul wurth la kaufland. Si unde as putea sa gasesc suruburi si chestia in care se infileteaza suruburile de vin prinse de aripa si prag?Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, suruburi poti incerca pe la Dedeman sau Praktiker (unde gasesti si un inhibitor de rugina foarte bun NIGRIN la 40 de lei), iti recomand ca peste acesta sa aplici un strat de Teroson (sau orice alt antifon), apoi un strat considerabil de ceara (NIGRIN preferabil in jur de 30 de lei spray-ul de 500ml), dupa care poti sta linistit, rugina nu se va mai atinge de masina ta mult si bine.

Modificat de Dragosh_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit suruburi si protectiile acelea in care se infileteaza la magazin de piese auto, au fost 16 lei parca toate 4, urmeaza acum sa mai prind o 2-3 zile mai calduroase sa ma apuc de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
sandor gherghely

sorturi noroi OEM sant bune are cineva se potrivesc bine ,am gasit la un mag piese auto la 180 lei fata si 180 spate vanzatorul zice ca sant oem dar nu stie daca se potrivesc bine de aceia va rog ceva pareri pana sa le iau;Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai care sunt ? Asta daca vrei sa ne dam cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!