Jump to content

Photo

Tractare Masina Neinmatriculata

• Please log in to reply
43 replies to this topic

#21 zep27

zep27
  • Oraş:(necompletat)
  • Model:vw lt 2dxoae avr

Posted 29.01.2007 @ 18:15

ok am inteles argumentele tale
din pacate in romania nu ne mai lasa habar nam ce lege sa tractam cu sistemul asta masinile ca cica nu se poate omologa utilajul respectiv. insa iti spun ca este cel mai rapid si comod sistem de tractare. am dus multe masini asa si nu au absolut nimic,fii linistit insa dupa cum iti ziceam nu se mai poate din alte motive. singurul motiv justificat pe care il vad eu este faptul ca franarea o face doar masina din fata deci suprasolicitarea franelor din cauza masei duble si de aici riscurile ce apar.in rest io zic ca restul cu suspensie suprasolicitata si altele sunt copilarii
sa auzim de bine si sa nu aveti nevoie de tractare....

Posted Image

#22 Paul_L

Paul_L
  • Oraş:Câmpina
  • Maşina:VW Passat variant
  • Model:B6 CL DSG
  • Motorizarea:2.0 TDI 170cp

Posted 29.01.2007 @ 18:46

ai dovada ca talonul e la politie

Talonul nu e la politie. Nu m-a prins nimeni cu ea fara ITP. E vorba de masina lui taica-meu Renault 10 de 41 ani, in stare de functionare care sta de un an in garaj, si pe care am neglijat sa o duc la ITP. AM primit anunt de la politie prin posta ca am inmatricularea suspendata. O tin de colectie. Dar as vrea sa o pun iarasi in regula.

#23 DragosR

DragosR
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW
  • Model:PASSAT
  • Motorizarea:TDI 140 CP

Posted 29.01.2007 @ 19:55

atunci mai mult ca sigur ca organu nu o sa iti zica nimic cind vei fi pe drum sa faci itp, mai ales daca ii arati somatia respectiva :blink:
dar mai stii? intreaba unu pe strada sa vezi ce zice...

#24 MishuL

MishuL
  • Maşina:Beetle Bus Golf 4 Trabi
  • Model:Ford Moskwich Mobra
  • Motorizarea:IJ56 MZ 250

Posted 29.01.2007 @ 20:07

Hai dom'ne nu mai fiti asa fricosi- uite chiar aici langa U.C. am teancul de 6 (shase) plicuri gri de la MI- azi am mai primit unul, alb, cum ca ma paste suspendarea inmatricularii la IJ ca n-am RCA- firesc ca n-am, e iarna, prin aprilie imi fac, la... mine :P, pe 6 luni, ca am polite de la ABC....
Totusi am si eu o neclaritare: ar fi interesant de stiut ce inseamna de fapt "punere in circulatie"??? Ca tractezi o masina se cheama ca o pui in circulatie? Oricum eu am placa pregatita de fiecare data cand comit aceasta contraventie?/infractiune? (ff des, ultima data maine :lol: ca tocmai am mai luat un Trabi ultima generatie, din '90, radiat dar inca purtator de numere de VN, si il trag 5 km pana la un co-forumist, dupa care chiar nu pot spune ce fac cu el ca e prea gogonata! :blink: ): "Nene, o duc la Remat!!!" :D: Desigur, sa zici asta cand tragi un Passat de 2-3 ani neinmatriculat e chiar trasa de par! :P

#25 hbogdan

hbogdan

Membru senior

• Oraş:Constanţa
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Bora 2002 [AJM]
  • Motorizarea:1.9TDI 115CP

Posted 05.05.2007 @ 10:35

Cum se traduce 'suspendarea inmatricularii'? Doar nu vine sa-mi fure numerele de pe masina sau talonul din casa... (e vorba de un Oltcit). Vreau sa o duc intr-un garaj sa o "pregatesc" de ITP (expirat de 1 an), ce fac daca dau peste un politist si asta imi opreste talonul? Cum ii dovedesc ca nu umblu cu shushanele (nu mai am rabdare sa ma mai complic).

Posted Image

#26 VincentVega

VincentVega
  • Maşina:VW Golf IV
  • Model:variant 6g 4motion
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 19.09.2007 @ 08:23

sunt off topic, dar nu stiu pe unde sa postez...
am cumparat masina SH din Bucuresti, inmatriculata.
ieri am depus actele la Udriste si azi imi iau talonul. Am pastrat numerele care erau pe masina.
intrebarea mea : ce risc daca circul azi cu masina pana imi iau talonul ??? contraventie, penal ???

#27 forceturbo

forceturbo

Moderator

• Oraş:Târgu Mureş
  • Model:Passat B5.5 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP+

Posted 19.09.2007 @ 08:30

Dupa ce stiu eu nu risti nimic. Si eu am circulat asa (2 zile).

#28 VincentVega

VincentVega

Posted 19.09.2007 @ 08:34

contraventie cel putin este, din cate stiu eu, daca ma opreste nu pot sa prezint talonul sau vreo dovada...
cum mi-o fi norocul acum :(
merci pt promtitudine !

#29 Red

Red
  • Oraş:Arad
  • Maşina:Audi A4
  • Model:B8 avant
  • Motorizarea:2.0 TDI 143 cp

Posted 19.09.2007 @ 10:14

nu ai voie sa iesi sub nici o forma cu o masina neinmatriculata pe drumuri publice !
cand spun sub nici o forma ma refer tractata sau in stare de functionare ... poti sa o duci pe platforma !
ce risti !? DOSAR PENAL !

ce se intampla daca fiind tractat intra unu in tine sau lovesti tu pe cineva ? !
bafta !

#30 horgarban

horgarban

Membru senior

• Maşina:Skoda
  • Model:Fabia Combi, 6Y - 2003
  • Motorizarea:1,9 SDI - ASY

Posted 19.09.2007 @ 10:23

Fratilor ... va jucati cu vietile voastre si .. ale altora.
Este de domeniul dreptului penal punerea in circulatie a unui autovehicul pe drumurile publice fara a fi iinmatriculat. Cum a spus si mai sus colegul Red, circulatie inseamna forte proprii sau tractat. O puteti transporta numai pe platforma.

#31 WNS

WNS

Moderator

• Oraş:Craiova
  • Maşina:Audi-A4-2007
  • Model:B7- Multitronic
  • Motorizarea:2.0TDI -140HP

Posted 19.09.2007 @ 10:25

ce risc daca circul azi cu masina pana imi iau talonul ??? contraventie, penal ???

Fapta este contraventie. Masina nu se mai radiaza din circulatie, se "transcrie" propietatea. Acesta este motivul pt care probabil ti-au lasat placutele cu nr de inmatriculare pe masina.

Edited by WNS, 19.09.2007 @ 10:30.

#32 forceturbo

forceturbo

Moderator

Posted 19.09.2007 @ 13:37

ieri am depus actele la Udriste si azi imi iau talonul. Am pastrat numerele care erau pe masina.

Fratilor, daca va uitati de curiozitate pe taloane, pe ele apare data cand ati DEPUS actele si nu cand le-ati RIDICAT. Deci, atata timp cat are numere de inmatriculare valabile (au fost pe masina si raman) perioada de timp dintre radiere si inmatriculare este de vreo 10 minute, cat opereaza cei de la inmatriculari actele (nu conteaza ca talonul este la Politie o zi intreaga).

Nu puneti in balanta alte cazuri. Eu vorbesc punctual de acesta. Cunoscand pe cineva la inmatriculari, am primit numerele definitive in momentul in care am depus actele. Tot respectivul mi-a spus ca pot circula linistit pe baza chitantei de plata a noilor numere. Asta inseamna ca masina este in evidenta lor.

#33 champion

champion
  • Model:Golf V 2008
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 19.09.2007 @ 13:44

Ma bag si eu :D . Daca masina nu este inmatriculata, ti se face dosar penal. Parca acum 2 saptamani am citit intr-un ziar ca i s-a facut unui fotbalist...nu mai stiu care..tot asa pt ca numerele rosii expirasera iar el continua sa circule.
Nu merita riscul.

Edited by champion, 19.09.2007 @ 13:45.

#34 Guest_somebody_*

Guest_somebody_*

Posted 19.09.2007 @ 14:54

am cumparat masina SH din Bucuresti, inmatriculata.

pt ca numerele rosii expirasera

Daca masina e INMATRICULATA, cum ar putea avea NUMERE ROSII care sa expire? :icon_thumright: Sau ai scris si tu asa, de amorul artei... :lol:

#35 aryes13

aryes13

Moderator Senior

• Maşina:Passat
  • Model:B6 Variant
  • Motorizarea:1.9 TDI 107 CP

Posted 19.09.2007 @ 15:31

:icon_thumright:
Unii ii raspund lui Vincent Varga ( forceturbo , WNS ) , altii ... posturilor din ianuarie ... :lol: :D

#36 hbogdan

hbogdan

Membru senior

• Model:Bora 2002 [AJM]
  • Motorizarea:1.9TDI 115CP

Posted 19.09.2007 @ 15:34

Iar mie, la postul din mai, nimeni...

#37 DragosR

DragosR
  • Maşina:VW
  • Model:PASSAT
  • Motorizarea:TDI 140 CP

Posted 19.09.2007 @ 16:48

daca esti singur, ii explici cu frumosul ca te duci la ITP daca ai un antemergator e bine iar intre voi sa fie o sufa de tractare, sau nu, dupa preferinta.
Important e sa ai RCA-ul.

#38 Executron

Executron
  • Model:Passat 2002 TipTronic
  • Motorizarea:1,9TDI 131CP

Posted 19.09.2007 @ 18:17

Mi-am trecut jantele noi si mi-am schimbat talonul. L-am intrebat pe respectivul de la ghiseu daca in ziua aia (pana imi elibereaza cel nou cu jantele trecute) merg asa cu masina, sunt pasibil de contraventie. Nu a zis nimic de dosal penal.

#39 VincentVega

VincentVega

Posted 19.09.2007 @ 18:44

acelasi raspuns ca Executron l-am primit si eu azi dupa ce mi-am ridicat talonul. Nu m-a oprit nimeni, asa ca totul e ok, am maina acum :beerchug: !!

Posted Image

#40 forceturbo

forceturbo

Moderator

Posted 19.09.2007 @ 19:07

Felicitari si sa ai parte de ea ! :beerchug:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users