Sign in to follow this  
Followers 0
dany_cmd

Tractare Masina Neinmatriculata

44 posts in this topic

sunt off topic, dar nu stiu pe unde sa postez...

am cumparat masina SH din Bucuresti, inmatriculata.

ieri am depus actele la Udriste si azi imi iau talonul. Am pastrat numerele care erau pe masina.

intrebarea mea : ce risc daca circul azi cu masina pana imi iau talonul ??? contraventie, penal ???

0

Dupa ce stiu eu nu risti nimic. Si eu am circulat asa (2 zile).

0

contraventie cel putin este, din cate stiu eu, daca ma opreste nu pot sa prezint talonul sau vreo dovada...

cum mi-o fi norocul acum :(

merci pt promtitudine !

0

nu ai voie sa iesi sub nici o forma cu o masina neinmatriculata pe drumuri publice !

cand spun sub nici o forma ma refer tractata sau in stare de functionare ... poti sa o duci pe platforma !

ce risti !? DOSAR PENAL !

ce se intampla daca fiind tractat intra unu in tine sau lovesti tu pe cineva ? !

bafta !

0

Fratilor ... va jucati cu vietile voastre si .. ale altora.

Este de domeniul dreptului penal punerea in circulatie a unui autovehicul pe drumurile publice fara a fi iinmatriculat. Cum a spus si mai sus colegul Red, circulatie inseamna forte proprii sau tractat. O puteti transporta numai pe platforma.

0

ce risc daca circul azi cu masina pana imi iau talonul ??? contraventie, penal ???

Fapta este contraventie. Masina nu se mai radiaza din circulatie, se "transcrie" propietatea. Acesta este motivul pt care probabil ti-au lasat placutele cu nr de inmatriculare pe masina.

Edited by WNS
0

ieri am depus actele la Udriste si azi imi iau talonul. Am pastrat numerele care erau pe masina.

Fratilor, daca va uitati de curiozitate pe taloane, pe ele apare data cand ati DEPUS actele si nu cand le-ati RIDICAT. Deci, atata timp cat are numere de inmatriculare valabile (au fost pe masina si raman) perioada de timp dintre radiere si inmatriculare este de vreo 10 minute, cat opereaza cei de la inmatriculari actele (nu conteaza ca talonul este la Politie o zi intreaga).

Nu puneti in balanta alte cazuri. Eu vorbesc punctual de acesta. Cunoscand pe cineva la inmatriculari, am primit numerele definitive in momentul in care am depus actele. Tot respectivul mi-a spus ca pot circula linistit pe baza chitantei de plata a noilor numere. Asta inseamna ca masina este in evidenta lor.

0

Ma bag si eu :D . Daca masina nu este inmatriculata, ti se face dosar penal. Parca acum 2 saptamani am citit intr-un ziar ca i s-a facut unui fotbalist...nu mai stiu care..tot asa pt ca numerele rosii expirasera iar el continua sa circule.

Nu merita riscul.

Edited by champion
0

am cumparat masina SH din Bucuresti, inmatriculata.
pt ca numerele rosii expirasera

Daca masina e INMATRICULATA, cum ar putea avea NUMERE ROSII care sa expire? :icon_thumright: Sau ai scris si tu asa, de amorul artei... :lol:

0

:icon_thumright:

Unii ii raspund lui Vincent Varga ( forceturbo , WNS ) , altii ... posturilor din ianuarie ... :lol: :D

0

Iar mie, la postul din mai, nimeni...

0

daca esti singur, ii explici cu frumosul ca te duci la ITP daca ai un antemergator e bine iar intre voi sa fie o sufa de tractare, sau nu, dupa preferinta.

Important e sa ai RCA-ul.

0

Mi-am trecut jantele noi si mi-am schimbat talonul. L-am intrebat pe respectivul de la ghiseu daca in ziua aia (pana imi elibereaza cel nou cu jantele trecute) merg asa cu masina, sunt pasibil de contraventie. Nu a zis nimic de dosal penal.

0

acelasi raspuns ca Executron l-am primit si eu azi dupa ce mi-am ridicat talonul. Nu m-a oprit nimeni, asa ca totul e ok, am maina acum :beerchug: !!

0

Felicitari si sa ai parte de ea ! :beerchug:

0

Cum se traduce 'suspendarea inmatricularii'? Doar nu vine sa-mi fure numerele de pe masina sau talonul din casa... (e vorba de un Oltcit). Vreau sa o duc intr-un garaj sa o "pregatesc" de ITP (expirat de 1 an), ce fac daca dau peste un politist si asta imi opreste talonul? Cum ii dovedesc ca nu umblu cu shushanele (nu mai am rabdare sa ma mai complic).

Suspendarea inmatricularii este ceva asemanator cu suspendarea permisului, deci se suspenda dreptul de a mai circula pe drumurile publice, nu se radiaza din circulatie. Daca esti atat de "norocos" sa te opreasca chiar cand o duci la garajul respectiv, vei primi o amenda si se retine talonul + placutele de inmatriculare. E cale lunga pana la infractiune, trebuie sa te gaseasca circuland cu masina dupa o anumita perioada (nu mai retin exact cat este) de cand ti-a fost retinut talonul si placile cu nr. de inmatriculare.

In ceea ce priveste intelegerea este ceva foarte relativ si depinde de la om la om. Legal este clar, nu trebuie sa mai circule masina.

Sper sa nu fi asa "norocos".

Numai bine.

0

Una este a circula cu masina inmatriculata, fara a avea talonul la tine sau a fi talonul la preschimbat, retinut de organ si alta este a circula cu o masina radiata sau fara a fi inca inscrisa in circulatie. Sunt doua chestii total diferite.

0

Pentru cei care inca nu si-au dat seama, topicul a ramas din ianuarie cu acelasi titlu.

Incepand cu postul #26 al lui VincentVega problema in discutie s-a modificat. Discutiile se poarta (sau ar trebui) in jurul intrebarii din postul #26, si nu titlului topicului.

0

merci forceturbo pt urari !

imi pare rau ca am reusit sa fac varza topicul... :lol: poate un moderator sterge tot ce nu are legatura cu titlul.

am postat aici pt ca mi s-a parut ca la problema initiala s-a raspuns fara echivoc. Si cum topicul nu era inchis iar problema mea se apropia un pic de cea initiala, am considerat ca nu e necesar un nou topic... my bad :salut:

0