Sign in to follow this  
Followers 0
Guest

Tractare Masina Neinmatriculata

44 posts in this topic

cine poate sa imi spuna daca se poate tracta o masina fara numere(neinscrisa) pe drumurile publice cu stanga de catre alta masina :rolleyes:

Edited by istef
Te rog pune un titlu sugestiv cand creezi topicuri noi
0

Platforma cred ca e singura solutie, din pacate.

0

De tractat cred ca poate fi tractata, dar acum depinde si cat ai de gand sa-l tractezi. Un 30-50 km cred ca merge, nu se leaga nimeni de tine, dar daca ai de gand sa tragi masina asa mult ar fi bine sa-i mearga macar luminile(ma refer aici la avarii).

l.e. imi cer scuze daca am scris aici prostii.

Succes

Edited by TitvsCaivs
0

nu merge

0

Autoturismele nenmatriculate NU au voie sa circule pe drumurile publice autonom sau tractate.

0

O poti duce pe platforma.Nu ai voie sa o tractezi

0

Dosar penal.....

0

nu am informatii exacte dar cred ca ar fi o varianta de ocolire si anume: numere provizorii.

Nu stiu exact care e legislatia la noi, dar ar trebui sa poti obtine niste numere provizorii (rosii) pentru 2 saptamani - 1 luna...

Acum depinde de ce e mai comod pentru tine: numere rosii sau platforma...

0

cred ca cel mai bine ar fi cu platforma .. acum depinde si de buget

0

cine poate sa imi spuna daca se poate tracta o masina fara numere(neinscrisa) pe drumurile publice cu stanga de catre alta masina :rolleyes:

aceasta este intrebarea:

DACA SE POATE TRACTA O MASINA FARA NUMERE, NEINMATRICULATA?

0

Sigur iti spun, nu se poate tracta, risti un dosar penal.

Daca nu gasesti o platforma, in cel mai rau caz masina poate fi tractata cu rotile motoare suspendate, adica urcata partea din fata pe un carucior cu doua roti si rotile spate ale masinii pe sosea; insa asta nu ti-o recomand, daca tii cat de cat la masina respectiva.

0

nu am informatii exacte dar cred ca ar fi o varianta de ocolire si anume: numere provizorii.

Nu stiu exact care e legislatia la noi, dar ar trebui sa poti obtine niste numere provizorii (rosii) pentru 2 saptamani - 1 luna...

Nu stiu daca mai poti obtine numere rosii incepand cu 1 decembrie...

0

Cod :

Inmatricularea, Inregistrarea si radierea vehiculelor

Art. 11. - (1) Proprietarii de vehicule sau mandatarii acestora sunt obligati sa le Inmatriculeze sau sa le Inregistreze, dupa caz, Inainte de a le pune In circulatie, conform prevederilor legale.

Art. 12. - (1) Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu exceptia celor trase sau Impinse cu mana si a bicicletelor, trebuie sa fie Inmatriculate ori Inregistrate, dupa caz, si sa poarte placute cu numarul de Inmatriculare sau de Inregistrare, cu forme, dimensiuni si continut prevazute de standardele In vigoare.

(2) Vehiculele care nu sunt supuse Inmatricularii sau Inregistrarii pot circula pe drumurile publice numai In conditiile prevazute prin regulament.

Art. 13. - (1) Autovehiculele si remorcile se Inmatriculeaza permanent sau temporar la autoritatea competenta In a carei raza teritoriala proprietarii Isi au domiciliul, resedinta ori sediul, In conditiile stabilite prin reglementarile In vigoare.

(3) Pana la Inmatriculare, vehiculele prevazute la alin. (1) pot circula cu numere provizorii, pe baza unei autorizatii speciale eliberate de autoritatea competenta.

Art. 14. - (2) Categoriile de vehicule care nu sunt supuse Inmatricularii sau Inregistrarii, precum si cele care nu se supun inspectiei tehnice periodice se stabilesc prin ordin comun al ministrului transporturilor, constructiilor si turismului si al ministrului administratiei si internelor, care se publica In Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

(5) Este interzisa punerea In circulatie a unui vehicul, Inmatriculat sau Inregistrat, care nu are montate placute cu numarul de Inmatriculare sau de Inregistrare atribuite de autoritatea competenta ori daca acestea nu sunt conforme cu standardele In vigoare, precum si In cazul In care certificatul de Inmatriculare sau de Inregistrare este retinut, iar dovada Inlocuitoare a acestuia este eliberata fara drept de circulatie sau termenul de valabilitate a expirat.

(3) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor radiate din evidenta.

Art. 19. - Procedura Inmatricularii, Inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor se stabilesc prin ordin al ministrului administratiei si internelor, care se publica In Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Regulament :

Art. 23

(1)La

0

Este interzisa tractarea unei masini neinmatriculate.

0

Sigur iti spun, nu se poate tracta, risti un dosar penal.

Daca nu gasesti o platforma, in cel mai rau caz masina poate fi tractata cu rotile motoare suspendate, adica urcata partea din fata pe un carucior cu doua roti si rotile spate ale masinii pe sosea; insa asta nu ti-o recomand, daca tii cat de cat la masina respectiva.

stiu ca e off topic insa omul s-a lamurit ca nu poate tracta o masina neinmatriculata iar pt ca nu merita deschis un topic separat te rog detaileaza de ce nu recomanzi tractarea cu rotile din fata suspendate in mod sigur mai multa lume este interesaa de nerecomandarea ta

0

va multumesc furmos la toti .M-am lamurit .Doar platforma ramane valabila deaoarece msina este radiata in germania nu are numere...

0

va multumesc furmos la toti .M-am lamurit .Doar platforma ramane valabila deaoarece msina este radiata in germania nu are numere...

:screwy: Sa-nteleg ca tu ai vrut s-o aduci tractata din Germania ? De ce nu-i iei din Gemania numere pe 2 saptamani ? Sau masina e deja aici ? :salut:

0

Cum e insa cu o masina inmatriculata in Romania dar cu talonul suspendat pentru lipsa ITP. Poti sa o remorchezi la un service sau la o statie ITP ?

0

ai dovada ca talonul e la politie

0

stiu ca e off topic insa omul s-a lamurit ca nu poate tracta o masina neinmatriculata iar pt ca nu merita deschis un topic separat te rog detaileaza de ce nu recomanzi tractarea cu rotile din fata suspendate in mod sigur mai multa lume este interesaa de nerecomandarea ta

O mare parte din greutatea masinii va fi sustinuta de suspensia spate, astfel ca rularea in cazul unui drum mai lung si eventual cu gropi sau denivelari va face ca amortizoarele si tot ce tine de bucsaraia spate sa fie foarte muncite.

In acelasi timp, depinde si de inaltimea acelei mini remorci(carucior), s-ar putea ca unghiul de inclinare sa fie destul de mare si la o denivelare mai mare sa risti lovirea barii spate sau chiar mai rau.

0

ok am inteles argumentele tale

din pacate in romania nu ne mai lasa habar nam ce lege sa tractam cu sistemul asta masinile ca cica nu se poate omologa utilajul respectiv. insa iti spun ca este cel mai rapid si comod sistem de tractare. am dus multe masini asa si nu au absolut nimic,fii linistit insa dupa cum iti ziceam nu se mai poate din alte motive. singurul motiv justificat pe care il vad eu este faptul ca franarea o face doar masina din fata deci suprasolicitarea franelor din cauza masei duble si de aici riscurile ce apar.in rest io zic ca restul cu suspensie suprasolicitata si altele sunt copilarii

sa auzim de bine si sa nu aveti nevoie de tractare....

0

ai dovada ca talonul e la politie

Talonul nu e la politie. Nu m-a prins nimeni cu ea fara ITP. E vorba de masina lui taica-meu Renault 10 de 41 ani, in stare de functionare care sta de un an in garaj, si pe care am neglijat sa o duc la ITP. AM primit anunt de la politie prin posta ca am inmatricularea suspendata. O tin de colectie. Dar as vrea sa o pun iarasi in regula.

0

atunci mai mult ca sigur ca organu nu o sa iti zica nimic cind vei fi pe drum sa faci itp, mai ales daca ii arati somatia respectiva :blink:

dar mai stii? intreaba unu pe strada sa vezi ce zice...

0

Hai dom'ne nu mai fiti asa fricosi- uite chiar aici langa U.C. am teancul de 6 (shase) plicuri gri de la MI- azi am mai primit unul, alb, cum ca ma paste suspendarea inmatricularii la IJ ca n-am RCA- firesc ca n-am, e iarna, prin aprilie imi fac, la... mine :P, pe 6 luni, ca am polite de la ABC....

Totusi am si eu o neclaritare: ar fi interesant de stiut ce inseamna de fapt "punere in circulatie"??? Ca tractezi o masina se cheama ca o pui in circulatie? Oricum eu am placa pregatita de fiecare data cand comit aceasta contraventie?/infractiune? (ff des, ultima data maine :lol: ca tocmai am mai luat un Trabi ultima generatie, din '90, radiat dar inca purtator de numere de VN, si il trag 5 km pana la un co-forumist, dupa care chiar nu pot spune ce fac cu el ca e prea gogonata! :blink: ): "Nene, o duc la Remat!!!" :D: Desigur, sa zici asta cand tragi un Passat de 2-3 ani neinmatriculat e chiar trasa de par! :P

0

Cum se traduce 'suspendarea inmatricularii'? Doar nu vine sa-mi fure numerele de pe masina sau talonul din casa... (e vorba de un Oltcit). Vreau sa o duc intr-un garaj sa o "pregatesc" de ITP (expirat de 1 an), ce fac daca dau peste un politist si asta imi opreste talonul? Cum ii dovedesc ca nu umblu cu shushanele (nu mai am rabdare sa ma mai complic).

0