Jump to content

Chip Tuning


cico
 Share

Postare recomandată

Pot sa fie si din aceeasi luna,nu inseamna ca sunt identice...nici daca era golf 4 cu golf 4 nu era sansa 100% sa fie identince...o intrebare?prietenul tau a dat bani sa-si faca resoftarea care vrei sa o copiezi si tu?Sfatul meu e sa nu te zgarcesti si sa asculti ce spune domnul Voinea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt golf 4 amandoua...softul este ok! Chestia e ca nu pot citii ecul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te-am intrebat ceva de bun simt si anume daca prietenul tau a dat bani sa-si faca resoftare la masina si tu vrei doar sa o copiezi de la el nu e frumos.In primul rand ca toti stim cand alegi calea mai usoara de foarte putine ori iti si reuseste...Pentru ca depinde de ce interfata ai,poate sa umblat la km si mai sunt multe lucruri care sa duca la necitirea ecu.Poate al tau nu merge resoftat doar cu "copy-paste",poate la tine trebuie dat jos ecu sa faci resoftarea...Mai bine il intrebi pe el unde a facut resoftarea daca stie si te duci si tu sau daca nu a facuto el si nu stie intereseaza-te sa o faci si tu undeva profesional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar poate am avut noi o intelegere si l-am ajutat cu anumite chestii si eu...nu inteleg intrebarea ta, as fi vrut sa stiu de ce nu pot citii ecul meu...sa lasam softul la o parte, nu il "fur" sa nu fie ok ceea ce fac :l ! Vroiam sa invat pentru mine...cu riscul de a strica ceva, da!!! O sa ma mai documentez in alta parte...deja aici deviem prea mult! Ms frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa te superi,eu doar am zis un lucru normal si omenesc.Deci tu nu vrei sa dai 800-1000 Lei ca sa-ti faci si tu resoftarea la masina,ci ok am inteles te-ai inteles cu prietenul etc,dar tu totusi vrei sa incerci sa faci asta singur cu riscul de a strica si dupa de a plati niste bani aiurea sa-ti puna softul original al masinii(ca nu o sa-l puna pe altul chiar daca i spui tu) si dupa sa te gandesti sa faci resoftare mai profesionala si mai dai si atunci niste bani...Poate sunt niste modalitati ,niste lucruri prin care sa faci sa mearga sa citesti ECU,dar poate unii oameni nu vor sa-ti spuna deoarece daca faci vreo prostie ar fi din vina lor,un fel de "cine te-a invatat sa faci asta?" dupa ce strici ECU.Bafta cu documentatul si urez bafta si cu masina sa nu-i faci nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Se poate face resoftare cu creșterea puterii la TDI 105cp cod motor BLS, având in vedere ca are turbina KKK ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur. Eu am avut la BKC turbina KKK stage 1. Anul trecut am schimbat turbo cu una mai potenta și am trecut la stage 2. Cu stage 1 si turbina stock am mers cred din 2011 și până anul trecut, când am schimbat turbo nu că ar fi cedat, ci am dorit eu sa trec la stage 2. Daca turbina ta nu e obosită, o să ducă mult și bine stage 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afectează DPF- ul creșterea de putere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut , ce putere maxima ii poți da unui golf 5 1.6 FSI ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate modifica cantitatea injectata,în sensul scaderii ,  pana în 2000 rpm la un passat 101cp? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Probabil imi va sari cineva in cap ca nu scriu in topicul bun, am cautat, nu stiu in ce alta parte sa scriu.

Am nevoie, daca e cineva binevoitor, sa imi dea fisierul DAMOS pentru EDC17CP14 (Seat Leon FR 2.0 TDI CR din 2010).

Sau daca imi poate spune adresele tuturor hartilor pe care trebuie sa le modific ptr Stage1 (DRIVER’S WISH x6 buc, DRIVER’S WISH LIMITER, EGR x5, EGR Start Map,EGR in Working, Torque to IQ Conversion x2, Torque Limiter, Start of Injection x2, Duration Map, N75 x5,  BOOST PRESSURE x8, BOOST LIMITER, DPF / FAP x3, SMOKE MAP x2, SMOKE MAP FROM BOOST, REQUESTED RAIL PRESSURE OFFSET, REQUESTED RAIL PRESSURE x4, RAIL PRESSURE LIMITER OFFSET, RAIL PRESSURE LIMITER, START MAPx2). Din ce am reusit sa citesc pe net cam acestea ar fi.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emisb o sa iti sar eu in cap - sunt vreo 3-4 ore de la Sibiu pana la @voinea (in functie de cate TIR-uri se pocnesc pe Valea Oltului); fa-i o vizita. Nu o sa regreti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!