Jump to content

Consum Lupo!


doru LUPO
 Share

Postare recomandată

o sa verific in vcds zilele astea temperaturile. cea din bord in continuare nu imi dau seama cum se verifica. :)

nu, alte anomalii nu prezinta motorul. nici fum, nici trepidatii, nici fum, nimic.

merci mult de sfaturi, revin cu temperaturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    22

  • doru LUPO

    13

  • Polifem

    10

  • andreea22

    10

am verificat din nou consumul, pe 480km facuti doar in oras de sarbatori pana acum cand traficul a fost un pic mai liber decat in primul test de mai sus (cand a nins, a fost ff frig si am stat f mult in aglomeratie). Consumul pe bord 6.1, consumul la pompa 6.0. Deci e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Stie cineva cit mai poti merge dupa aprinderea becului de combustibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm, crede-ma ca nu foarte mult. Am ramas eu fara motorina la un moment dat. mie imi mai merge in oras vreo 20 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers vreo 80 dar nu m-am riscat mai mult si i-am turnat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

12-12, 5 in oras, 7-8 afara. Motor 1.4. Probabil va mananca mai putin dupa schimb ulei + filtre.

Modificat de Camorra666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare , recent mi-am achizitionat un Vw Lupo , motor 1.4 16v din 99' luna 12 si as dori sa stiu daca se poate sa-mi setez in bord-ul digital consumul instant de carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, proaspat posesor de lupo...1.4 tdi.

Cluj Bucuresti consum de 3.8, autostrazi 120.

190.000 km "la bord"

Sa auzim de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupo 1.2tdi 3l 155000km consum bucuresti (vara)-4.5l/100km,acum cu plecare dimineata pe racoare si traversat bucurestiul-5.3l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vad mai sus pe balazsfiviorel ca si prospat posesor de LUPO...la fel ca mine, masina o am de 1 luna. (1.4TDI, 75 CP)

 

Sa raspund la topic : 460 km : consum de 8%, km facuti in Cluj (2/3)+ un drum de 170km(1/3) Cluj-Reghin-Bistrita (20km in orase facuti).

Condus in oras (Cluj) dimineata la 7-8 4 km , si la 17 returul, alti 4 km, deci...cand e mai aglomerat orasul.

 

Combinand motorul rece de dimineata(septembrie-octombrie), aglomeratia de la orele de varf si stilul de condus destul de SPORT consumul e OK din mesajele anterioare citite.

 

Sunt curios cand ia nevasta in stapanire bestia, cat scoate ea in oras consum.

 

Referitor la cum merge masina, pot spune ca trage surprinzator de bine pentru mine la cei 75CP, pana la 140km/h merge super (mai mult nu ama avut unde sa ii dau)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred şi eu că trage bine, are un cuplu de invidiat pentru cei 3 cilindri: 195Nm. Nici cel mai puternic motor care s-a pus pe Lupo (benzinarul de 125cp) nu are atât.

Dacă nu te dai prea tare la ea poţi obţine consumuri de invidiat, exceptând lupo 3l are cel mai mic consum (după carte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu un feedback in ceea ce priveste consumul masinii . Detin un Lupo 1,2 tdi 3L din luna iunie 2014, masina este folosita 80% in traficul urban, rareori extra-urban. Am reusit sa fac 2 tipuri de consum : 

 

Consum vara : urban - 3,9 - 4,2 litri / 100 km    extra-urban - 3,1 -3,2 litri / 100 km  

 

Consum de toamna : urban - 4,8 - 5,2 litri / 100 km      extra - urban - 3,2 - 3,5 litri / 100 km 

 

*Avand in vedere ca nu este masina mea personala m-a impresionat la extra-urban unde cuplul se mentinea viguros chiar si la turatii mai mari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut , sunt si eu un posesor al unui VW lupo 1L , si eu am ramas uimit de consumul exagerat al micutului motor , mers in oras zilnic circa 30-40 km motor rece .... 10L/100 de km , consum extra-urban 8L/100KM viteza medie 100-120 . mi se pare putin exagerat mai ales pentru o masina mica de oras ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea zice la motorul tău: 7,8 oras, 4,7 afară, 5,8 mixt. Hai să mai punem 1 litru ca să ne apropiem de realitate. Probabil ai o problemă la maşină care influenţează consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intentionez zilele viitoare sa imi cumpar un lupo 3l. pana in urma cu un an, am mai avut unul de care am fost mai mult decat multumit.

am vazut ca au aparut variantele mai noi (2002) cu servodirectie si aer conditionat. stie careva daca se simte la consum? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe aici nu sunt singurul cu problema asta la motor de 1L , chestia e ca mi se pare ciudat ... La un motor așa mic un consum atât de mare , trage mașina când accelerez nu pot sa zic ca e ceva ce îngreunează si sa mărească consumul ,am si un polo 1,2 este incomparabil consumul ... Pot spune că am mers cu ele si sportiv si normal .... In ambele situații polo are consumul mai mic ...

Ps: polo este benzina

Modificat de marston
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Christu - Influențează consumul atât servo cât mai ales aerul condiționat dar e vorba de 1 - 1,5 litri / 100 km. Modele de care vorbești tu sunt foarte rare undeva la 10% din totalul modelelor fabricate. De asemenea prețul e destul de piperat pentru o astfel de echipare, second hand undeva la 3500+ ---->

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo 1.0MPI AUC consum urban (Bucuresti) 7.5-8.5l/100km consum extra-urban 4.3-4.5l/100km (fara sa depasesc viteza de 110km/h) consum pe autostrada 130km/h-155km/h 6.5l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cam acesta este consumul pt lupo motor 1000cmc ... 8 consuma si a mea in bucuresti ... motor auc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe perioada iernii m-am confruntat cu un consum destul de ridicat la Lupo 1.2 TDI 3L intre 7,8 litri - 8,3 litri / 100 km, strict urban, masina nu a iesit extra-urban in aceasta perioada . Mie mi se pare destul de mult, acelasi consum il aveam la Golf 4 tdi ALH. Ar fi vreo problema ? 

 

Masina circula 5-10 km pe zi deci nu are un rulaj ridicat, ma gandesc sa nu se fi infundat turbo si de aici consumul ridicat.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

consumul este tocmai din cauza rulajului scurt, motorul mergand rece .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Arosa am scos consum de 4,7. Motor de 1.4. Dar in 400 km nu am trecut de 90km/h :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Consum Arosa 1.7 SDI :

 

iarna: 4.7 - 4.8

vara:  4.4 - 4.5

 

Astea sunt consumuri in aceleasi conditii: zilnic 30-40 de km (din care 10-20 prin oras) + 2 sau 3 drumuri saptamanale de 100 km in afara orasului (teoretic drum in afara, caci traversez clujul, florestiul si gilaul la ora de varf). Nu-i "dau in gura", dar nici nu conduc batraneste. Dar am observat ca am consum destul de constant, chiar si in momentele in care "ma grabesc" (schimbat peste 3000, mers 130-140 in afara).

 

Exceptie de la regula: mersul zilnic in oras + un drum mai lung de weekend 4.2 - 4.3 

 

Fac consumul saptamanal, de la plin la plin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!