Jump to content

Tratamente Acustice Eficiente Pentru Portiere


fuscobal
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

S-ar putea sa te coste boxa aia la reprezentanta (asta in cazul in care aduc numai una si nu set de 2) mai mult decat 2 aftermarket mukt mai bune calitativ. In ce priveste puterea, este absolut nesemnificativa intrucat dupa cum zice si banu, este putere consumata. Practic, nu vei sti niciodata dinainte daca difuzorul aftermarket pe care-l cumperi va suna la fel de tare la acelasi volum ca cel original (nimeni nu da vreodata specificatiile la difuzoarele OEM dar majoritatea sunt niste cartoane ordinare cu sensibilitate mare pentru a suna suficient de tare direct din amplificatorul integrat in sursa din bord) si cum nu prea ai de unde sa reglezi ar fi mai bine sa faci ce zice AlexBanu > un set complet pe 3 cai cu filtre (asta o sa coste ceva) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salutare! mi-am cumparat si eu un bulk pack silent coat de 40 coli si as vrea sa ma apuc de masina din semnatura. stie cineva cum se desface scheletul de tabla sa pot lipi pe panoul exterior? trebuie cumva scos si geamul afara? mi-ar prinde bine un link ceva. si cam pe la ce temperatura ar fi cel mai bine sa ma apuc de insonorizat portierele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am facut asta pe logan,opel astra g... nu este o solutie profesionala dar combinatia este foarte foarte buna , avand un rezultat de invidiat . Am dat pe podea,portbagaj si usi cu vopsea insonorizanta cauciucata , un strat mai subtire in portiere in rest o mana mai groasa prin portbagaj si podea . Apoi am pus kronotherm sound peste .

 

-vopseaua cauciucata insonorizanta nu se topeste nu sare ,nu miroase, nu nimic indiferent de anotimp (aici ma refer la usi , daca dai un strat este ok)

-kronotherm sound , se gaseste prin magazinele astea de constructii

 

 

post-124390-0-67502100-1386743925_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare. Ce parere aveti despre insorizantele de pe olx ? 

Am un polo 9n 2007 si as dori sa il insonorizez pentru un upgrade la difuzoare + bass + toate cele. 

https://www.olx.ro/oferta/insonorizant-auto-noise-protection-50x35cm-IDaF4Vt.html#9d3a4619ec

Gen insonorizante din astea mai ieftine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Plecand de la o oferta de pe emag (2 boxe de 16.5 la 129ron) si ideea ca le montez direct in locul celor vechi din fata, am ajuns acum sa ma documentez ce presupune o izolare fonica decenta.

Acum astept inelele si mufele adaptoare (in naivitatea mea credeam ca voi putea monta boxele plug&play), dar intre timp m'am hotarat sa nu fac treaba doar pe sfert si sa aplic si un strat de material izolator in portierele fata acum si in viitorul apropiat pe podea.

Stiind reputatia lui @fuscobal, chiar ma bucuram cand am vazut ca el initiase acest topic, eram sigur ca voi gasi informatiile necesare aici, insa din pacate primul post se termina cu "Sunetul = Orice perturba".

Asadar, prima rugaminte ii e adresata lui fusco, daca mai ai prin alte colturi ale netului sau prin calculator un material didactic pe subiect, un share m'ar ajuta

Evident ca imi doresc sa fac treaba cat mai ieftin si ajunsesem la celebrul AluBand, insa m'am linistit repede cu ideea asta.

In principiu voi merge pe materiale de la STP, insa sunt un pic in ceata ce anume sa aleg din gama lor de produse, descrierea fiecarui material e una generalista si eu nu le pot diferentia intr'atat incat sa stiu daca ar fi mai bine ca un material sa il folosesc pe fata exterioara a usii, un altul pe cea interioara si un al treilea pe podea, de exemplu sau ma pot limita la a cumpara un pachet bulk si ala'l pun peste tot.

Cu pasla (fonomin) are rost sa ma mai complic sub mocheta, daca aplic pe podea ceva STP?

Aplicarea continua a benzilor de STP are vreun beneficiu major sau se pot aplica benzi de STP separate de portiuni fara banda? Vazusem la jurnalul de bord pe cineva aplicand aceasta tehnica (posibil el sa fi avut ceva experienta si sa fi stiut zonele in care aplicarea izolatorului aducea beneficiile maxime), altfel nu mi'ar fi trecut prin cap

Pentru inceput, pentru usile fata  si podea (e vb de un Subaru Forester 2007), de cat material as avea nevoie? Rola ptr aplicare e atat de utila si necesara?

Deci, orice sfat e binevenit, citesc deja de o zi si am mai multe intrebari decat cand incepusem. Si asta doar ptr ca emag au oferte si eu nu ma pot abtine sa nu intru pe site'ul lor ... :P

 

LE: spuma poliuretanica in ce zone se aplica pentru eficienta maxima? Nici nu vreau sa incarc (mai ales usile) cu material, dar nici nu o sa incerc sa fac o economie de 1-200 ron daca tot ma apuc de treaba

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continuand documentarea, am observat in anumite filmulete ca la masinile mai noi, in loc de folia ce inchide spre interior usa (sub panoul de plastic), unii producatori folosesc spuma subtire, Gresesc daca folosesc foaie de spuma doar ptr a inlocui acea folie de plastic? Unde as putea gasi spuma la bucati mai mari, pentru a aplica o singura bucata? (la STP, din ce vad, dimensiunea e 375x500mm si nu stiu daca ar fi de ajuns ptr o usa)

Biplast e autoadeziv? Ca as prefera ca fixarea sa o fac tot doar pe conturul deschiderii din fata de usa, nu pe toata suprafata de contact, pe viitor sa o si pot dezlipi, la nevoie

 

LE: ce zice tipul asta aici referitor la cum sa alegi zonele de acoperit mi se pare de bun simt. El zice ca 12sqf (deci sub 1.5mp) ar fi de ajuns (insa banuiesc ca se refera doar la usi), deci cu un bulk de 4mp sigur nu raman fara material in mijlocul actiunii

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intre timp am rezolva cu antifonarea usilor, urmeaza portbagajul si, mai tarziu, podeaua. Am folosit CTK Premium de 2.2 (STP'ul Gold nu era in stoc, iar cei de la be-loud mi'au zis ca acest CTK ar fi totusi echivalent cu gama superioara, Aero, de la STP), CTK Silence Fix de 5mm (burete) si CTK Caimat 8mm (pasla)

Ptr o portiera care, masurata pe exterior, are 80-90 x 50-60cm, eu am folosit aproape 2 foi de 37.5 x 50 cm pentru fata de tabla exterioara (aici am acoperit cat mi'a permis accesul, as zice in proportie de 70%), fata de tabla interioara (doar punctual, unde suna mai ciudat tabla) si cateva bucati si pe interiorul fetei de usi (cea tapitata).

Pe interiorul fetei de usi, peste CTK Premium am pus local si burete, ptr 4 usi am folosit o foaie de 50 x 75mm.

Am invelit baza clipsurilor de fixare a fetelor de usa (tapitata) in banda panzata de la Tessa, la fel si cuiul de pe stalp, de inchidere a usilor.

Deci, pe scurt, deocamdata am folosit 7 foi de CTK Premium si 1 foaie Silence fix ptr 4 usi.

Voi reveni zilele urmatoare ptr a updata totalul, pe masura ce termin si portbagajul/ interiorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!