Jump to content

Tratamente Acustice Eficiente Pentru Portiere


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Intro : In majoritatea sistemelor car-audio importanta tratarii acustice a portierelor este deseori neglijata, efectele datorate lipsei acesteia fiind in cele mai multe cazuri atribuite semnalului CD-playerului si mai ales difuzoarelor din portiere care "nu au destula putere" si distorsioneaza. Multi se apuca si inlocuiesc difuzoarele sau CD-playerul pentru a constata ulterior ca nimic nu s-a imbunatatit sau in unele cazuri se aude chiar mai prost. Am deschis acest topic in speranta de a face putina lumina si a ajuta la imbunatarirea calitatii sistemelor audio de pe masinile voastre.

In primul rand trebuie definiti cativa termeni necesari intelegerii a ceea ce se intampla cu sunetul intr-o portiera.

Sunetul = Orice perturba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai vai !

poti incepe sa scrii o carte de fizica !

fff dar fff util !

Sincer asta e aur !

Felicitari, ai luminat multe multe minti cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia ma bucur ca sunt membru vwforum. Pe multe alte forumuri se discuta ce tech avansat au in masini sau ce gadget de ultim moment, insa habar nu au cum functioneaza.

Excelent. Multumim mult.

La un golf 5 care are 8 incinte ( cele de medii in fata lipsesc ), recomanzi sa cumpar acele difuzoare sau sa las 8 cum sunt acum?

Ce fel de inel e la golf 5? Trebuie schimbat?

Daca pastrez cdplayerul original ( rcd500 ) si boxe, prin "antifonare" obtin ceva in plus sau e "degeaba"?

La difuzoarele de bass ( cele mari ) cu care vine echipat golf 5, cat ar fi frecventa inferioara de taiere optima?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste si pe la noi asa ceva?

Eu sunt total nemultumit de golful meu pe partea audio. Pt 550E cip cat costa un rcd500 parerea mea ca obtii un mare "rahat". Scuzati expresia. Dar eu nu inteleg cum de nu se poate monta un sistem decent in 3 ani de cand exista golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de gasit nu este problema, astia sunt importatorii: http://www.wizards.com.ro/

in schimb nu iti pot da detalii legate de cat de buna treaba face.

sa nu te astepti la un pret mic pentru interfata aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzoarele fata de Golf 5 sunt niste cartoane Blaupunkt de 18cm in diametru, si nu de 16.5 ca la mai toate masinile. Stau pe scheletul metalic al usii ceea ce e bine si sunt inconjurate de un burete ceva mai dens pentru a reduce vibratiile fetei de plastic. Nu are nici un rost sa cumperi si difuzorul de medii pentru ca daca ai numai bass si tweeter, probabil CD-playerul are numai un punct de taiere. Daca adaugi si media, vei avea 3 difuzoare si 2 puncte de taiere intre ele. Am scris mai sus pasii care trebuie urmati. In consecinta, chiar si cu CD stock, daca vei monta difuzorul rigid pe un inel de MDF si vei antifona portierele vei avea oarece imbunatatiri. Nu te astepta totusi la minuni. Povestile cum ca acele difuzoare care vin pe masini din fabrica sunt optimizate pentru volumul portierei sunt aiurea. Difuzoarele sunt efectiv trantite acolo. Volumul unei portiere de golf 5 in 4 usi e cam de 55L iar tipul incintei este precizat si el mai sus ! Dupa parerea mea, pentru un raspuns bun in portiera de golf 5 sunt necesare 2 difuzoare de 16.5cm sau unul de 18-20cm. Cu 2 de 16.5 vei avea impact si dinamica mai bune dar nu vor cobora in frecventa foarte mult iar cu unul de 18-20 vei avea un sunet putin mai moale dar va cobora mai mult in frecventa. Alegerea depinde de gusturile tale. Desigur ca pentru solutia cu 2 dofuzoare pe usa, trebuie modificata toata portiera !

Nu cred ca Clean-Sweep ala face banii aia oricat de bun ar fi. Mai bine pui banii peste cei de CD-player si iei un CD din care placa un semnal mai bun. O solutie ieftina care face ce face si clean-sweep ar fi un tor de ferita care se gaseste la toate magazinele de electronice. Nu am testat personal dar la altii au avut efect. Torurile de ferita aplicate pe un conductor cresc impedanta echivalenta a circuitului respectiv, cu o valoare constanta intr-o gama mare de frecventa, permitind reducerea interferentelor produse de catre echipamentele care folosesc intern surse in comutatie, oscilatoare diverse, etc.

Desi valoarea acestei impedante nu este mai mare de 300 ohmi, pentru semnalele de radiofrecventa este o atenuare suficienta, care reduce semnificativ din radiatiile electromagnetice perturbatoare.

http://www.howstuffworks.com/question352.htm > dupa cum se vede le aveti toti prin case !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate sotia vrea sa pastram CD playerul original. Eu am avut pe masina un rcd300 si in speranta ca 500 se aude mai bine am cumparat unu. Degeaba. Tot nasol e.

Asa ca trebuie sa gasesc solutii cu cat mai putine modificari.

Deci, pe langa inele si antifonare, ar fi indicat sa schimb difuzorul de bass? Poti recomanda ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot recomanda multe. Tu trebuie sa precizezi ce buget ai ! Am un prieten care vinde un set pe 2 cai ( midbass si tweeter) Focal Utopia cu vreo 5-600E. Este un set de exceptie ! Cred ca anuntul e pus si pe 4tuning pe undeva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un alt prieten din Franta vine in Ro prin februarie cu un set de Morel Elate nou pe care vrea 450E ! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

O sa fac unele modificari audio la masina mea, as vrea sa stiu daca sunt ok Expert Roadkill pentru antifonarea usilor din fata, sau sa folosesc un produs de la Dynamat: Xtreme Bulk Pack sau Original Bulk Pack.

Modificarile constau in montarea DLS RS6A pe fata si Pioneer P88RS, in prima faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun este dynamat x-treme dar de curand ajunge in Romanaia la pretul de afara (dublu fata de cat era inainte). In conditiile astea te sfatuiesc sa te orientezi catre Stinger sau Standartplast (rusesti si recent aparute pe piata). Incearca sa ai minim 2 straturi pe usa ca sa iasa bine (unul pe tabla exterioara si altul pe interiorul scheletului metalic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, asa o sa fac. Probabil ca o sa incerc sa pun chiar mai multe straturi, avand in vedere ca pachetul de stinger expert roadkill are 9 bucati.

Inca nu m-am hotarat daca pastrez sau nu masina... oricum ar fi, si la noua masina o sa fac si antifonare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

wanted_rr si meclotel, va rog sa cautati raspunsul la problemele voastre si abia dupa aceea sa postati intrebari. In plus, intrebarile pe care le adresati ar trebui sa fie puse in topic-uri ce trateaza subiectul respectiv. Acest topic are alt subiect in caz ca nu ati observat si anume "tratamentul acustic al portierelor". Nu modul in care se trag cabluri si nici motivele unei receptii proaste la radio. Aveti amandoi Avertisment Verbal, la prima abatere luati direct warning + pauza.

meclotel, daca aveai bunavoita si rabdarea sa cauti, gaseai topicul legat de receptie proasta a posturilor radio AICI sau AICI. Te rog sa citesti acolo si abia in caz ca nu rezolvi prin solutiile oferite, sa postezi. Problemele de genul asta sunt in general comune mai multor marci, asa incat nu prea conteaza daca ai Jetta sau Passat

P.S. Daca aveti obiectiuni si/sau intrebari, va rog sa imi dati PM pentru a nu polua acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tot la beloud e sdandartplast, dar sunt mai multe tipuri acolo. Banuiesc ca recomandat ar fi Bitmast super sau bitmast bomb, nu?

Si as vrea sa inlocuiesc difuzoarele originale, in fata, si nu ma pot hotara intre Focal Access 130 A1 ( http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Access_130_A1/ )

si Hertz Energy ESK 165. (http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Energy_ESK_165/ )

Nu ma intereseaza sa coboare foarte mult cele din usile din fata, pentru ca am si un sub.

Head-Unit am Pioneer DEH- 5800MP,( http://www.car-sound.ro/mp3-player-auto/cd...-p-5800-mp.html ) si pentru difuzoare nu folosesc amplificare separata.

Cand se face putin mai cald vreau sa ma apuc sa antifonez usile din fata, si sa montez noile difuzoare. Exista un to-do pe undeva despre cum se monteaza? Eu sunt genul Do-it-yourself, dar mi-ar prinde bine si niste linkuri ceva sa vad cum o face cineva priceput :lol:

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Standartplast e foarte bun. Chiar am testat cu un prieten si se pare ca este la fel de bun ca Dynamat, lucru confirmat si de folosirea tot mai deasa a lui pe masini de competitie in ultimii ani. Sef, tu compari acolo boxe de 13cm cu boxe de 16.5 cm. Deci... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pardon. Era vorba de astea...

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Access_165_A1/

mai intra si astea http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...lyglass_165_V1/

cer parerea pentru ca nu prea am cum sa le ascult pe amandoua pentru ca le voi comanda online, cu atat mai mult pe amandoua pe playerul meu.

mentionez ca nu o sa modific fetele de usi, asa ca ele o sa bata normal, pozitia din usa normala.

deci?

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polyglass 165 V1 de departe daca ar fi dupa mine. Jacku, hai sa ne rezumam numai la antifonare aici si sa facem topic separat la Audio daca e vorba de alegere difuzoare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E ok. Fa calculul pret/suprafata comparativ cu Dynamat si STP si daca merita ia-l !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va rog sa va rezumati pe acest topic la discutii legate de partea de antifonare/tratament acustic portiere. Nu despre difuzoare si alte chestii. Pentru acelea exista alte topic-uri. Multumesc

P.S. Posturile off-topic au fost sterse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut-o si p-asta :rolleyes: In sfarsit pot spune ca incepe sa se auda si la mine in masina muzica :)

adiboxe439ye0.th.jpg adiboxe440vg4.th.jpg adiboxe441um1.th.jpg adiboxe442qp0.th.jpg

adiboxe443uc2.th.jpg adiboxe444qy4.th.jpg

adiboxe445zf4.th.jpg adiboxe446pc7.th.jpg adiboxe447jp2.th.jpg adiboxe448gz3.th.jpg adiboxe449qn4.th.jpg adiboxe450zl6.th.jpg adiboxe451jj7.th.jpg adiboxe452ez7.th.jpg adiboxe453de0.th.jpg adiboxe458sm8.th.jpg adiboxe459iz0.th.jpg adiboxe460zy8.th.jpg adiboxe461xm7.th.jpg adiboxe462wh6.th.jpg adiboxe463ll5.th.jpg adiboxe464oi5.th.jpg adiboxe465wv8.th.jpg adiboxe466nn7.th.jpg adiboxe467pz5.th.jpg adiboxe468yp9.th.jpg adiboxe469hp5.th.jpg adiboxe470re1.th.jpg adiboxe471rp7.th.jpg adiboxe474ov8.th.jpg adiboxe473gh9.th.jpg

Acum sa vedem cand voi gasi bani si pentru un amplif bun pentru boxele astea!

Pentru cine mai sta pe ganduri daca sa fac sau nu ridigizare si antifonare va spun ca diferenta este de la Pamant la stele.

S-a acoperit in intregime fata exterioara a usii cu 2 straturi de Vibroplast M1 de la Standartplast si un strat din acelasi material pe scheletul usii (fata interioara) cu mentiunea ca toate gaurile au fost acoperite in dublu strat cu foi care au acoperit gaurile complet fara sa "inadesc foi peste gaura.

Ca sistemde ridigizare a prinderii difuzorului am folosit 2 inele suprapuse din MDF, unul drept si unul tait in unghi, pentru a aduce cat mai mult difuzoarle din usa inspre fata de usa si o orientare cat de cat a acestora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine, din poze se pare ca ai procedat cat se poate de corect. Dupa cum ziu spus si tu un amplificator mai lipseste acum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

care sunt principiile esentiale pe care le indeplineste un material fonoabsorbant bun? rolul lui este de a crea o cutie de rezonanta de tip inchis din spatiul portierei sau de a absorbi undele sonore din spatele difuzorului? evident, cum ii spune si numele, acesta absoarbe undele sonore. intrebarea e daca asta e singurul lui scop sau prin rigidizarea portierei se urmareste si obtinerea unei incinte acustice mai bune?

ma gandeam ca buretele de studio e un material fonoabsorbant bun si ieftin. nu s-ar putea folosi in antifonarea portierelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!