Jump to content

Noul meu Roomster


Marius Ciocan
 Share

Postare recomandată

Salut

Pentru ca nu sunt multi posesori de Roomster online (eu am gasit doar unul si acela nu avea resedinta in tara) am decis sa creez acest topic unde sa vorbesc despre experientele cu noua mea masina.

Deocamdata am trecut pragul alegerii si a hartiilor + avans. Am ales un 1.4TDI de 80CP la un pret DDP de 15 500 la care am adaugat ESP+climatronic+plafon de sticla+faruri de ceata circulare+maxidot+tempomat+alte optionale mai mici care au dat valoarea finala cu taxe de 17 445 euro.

Timp de asteptare: 8 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marius Ciocan

    24

  • biborteni

    20

  • rojoaries

    13

  • shmer

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bine ai venit pe VWFORUM si iti doresc asteptare usoara ! ;)

Si te asteptam cu impresiile tale din utilizarea masinii... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum !

Ce nivel de echipare ai ales?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scumpizta masina ....Sper sa o stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roomster in general este o masina scumpa, nu numai configuratia asta, care pare a fi arhisuficienta.

O intrebare ... Asta e motorul cu filtrul de particule? Asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echipare Style.

Legat de filtru de particule... habar n-am. Asta e?

Modificat de Marius Ciocan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 1,4TDi-PD 80CP este motorul cu filtru de particule care mai nou este prezent si pe Fabia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi scump Roomster-ul dar nu uitati:

- are 5 stele EuroNCAP. Fabia si Octavia au 4 stele

- are spatiu mai mult si mai variabil fata de Fabia si de Octavia

- este nou aparuta si moderna (cu avantajele si dezavantajele ce decurg de aici)

V-ati uitat sa vedeti cat este un Touran cu motorizare si dotari apropiate ? Sau un Opel Zafira, Renault Scenic - e drept astea sunt ceva mai mari deja.

La cele 5 cinci este o poveste pe site-ul EuroNCAP cum ca la primul test frontal la Roomster s-au desfacut cablurile de la baterii si in consecinta:

- nu s-au declansat pretensionerele de centuri

- airbag-urile s-au declansat tarziu

Skoda a modificat programul airbag-urilor si a pus un condensator pentru pretensionere ca sa aiba energie si la al 2-lea test a functionat OK. Adica cablurile s-au desfacut din nou (i-au criticat ca ramaii fara avarii dupa accident) dar partea de siguranta a mers OK. Bineinteles Skoda au declarat cu candoare ca nu vor rechema masinile aflate deja pe piata. Adica primii care au cumparat Roomster prin Cehia, Germania au fost un fel de Beta-testeri fraieri care in caz de accident nasol...

Modificat de Lupul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! Bine ai venit pe forum ! Si nu in ultimul rand sa stapanesti masina sanatos si la multi km !

Bravo celor de la Skoda ca au obtinut 5 stele la EuroNcap dar mie la o prima vedere m-i se pare putin mai mica ca si celelalte family cars si de acolo si la mine concluzia ca e un pic cam scumpa. Poate ma insel in privinta dimensiunilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Si parerea mea si a multora este ca este putin cam piperat pretul care nu se reflecta decat in caroserie; motorizarile(motor+CV) sunt cunoscute de pe Fabia, trenul de rulare fata este identic Fabia, trenul spate identic Octavia1/Golf4. Nu pare foarte spatioasa de afara insa este loc suficient in ea, atat fata cat si spate. Cel putin eu ma declar multumit de spatiul din spate (am 1,90m, 105kg :screwy: si in fabia/octavia1 pot sa zic ca nu am loc de picioare in spate). Banchetele spate au un mod ingenios si simplu de prindere/desprindere (f. usor de folosit) si portbagajul imens. Insa, revin la idee, nu inteleg prin ce justifica producatorul pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari .. si noi asteptam alaturi de tine :D sosirea masinii ! pot spune ca ai dat cam mult, dar deja e generalizata chestia asta .. noi sa fim sanatosi si sa ne faca placere ce avem !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Si parerea mea si a multora este ca este putin cam piperat pretul care nu se reflecta decat in caroserie; motorizarile(motor+CV) sunt cunoscute de pe Fabia, trenul de rulare fata este identic Fabia, trenul spate identic Octavia1/Golf4. Nu pare foarte spatioasa de afara insa este loc suficient in ea, atat fata cat si spate.

Skoda nu are masini ieftine decat la nivelele de echipare de baza.

Nu stiu de ce cred eu ca Roomster se bazeaza tehnic pe platforma Fabiei II care tocmai urmeaza sa se lanseze. Deci pe de alta parte, platforma noua...pret ridicat.

Pana la urma cine cumpara Roomster vizeaza spatiu, siguranta si calitatea ansamblarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar partial o platforma noua....motoarele sunt de la Fabia 1 si puntea spate de la Octi 1.Interiorul este totusi de la Fabia 2 din cate se vorbeste.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu as vrea sa duc firul discutiei offtopic -desi pana o sa vina masina si o sa am ce povesti mai avem cel putin o luna- as vrea sa va rog sa-mi ziceti ce intelegeti prin acest "cam scumpa" care vad ca este parere aproape unanima.

Aveam o alta optiune mai ieftina de 17 500 eur pentru o masina de familie care la nevoie sa se transforme intr-un mic monstru (1 800l de portbagaj fara scaune spate) si care sa contina ABS+ESP+climatronic+4airbaguri+diesel+plafon de sticla+cruise control+mp3cu 8 boxe?

p.s. ce-i frate cu filtrul ala de particule de care pomeniti? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru comparatie am configurat o Octavia II 1.9 TDI (105 CP) Trend cu urmatoarele optionale: vopsea metalizata, ESP si 8 boxe -> pret = 14.660 euro (17.445 euro cu TVA) :Driver:

Ce-i drept, nu e modulabila ca Roomster-ul dar e mai puternica :lol:

Pretul e mai putin important... Important e sa fii tu satisfacut de aceasta masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul e cam mare, pentru o masina asa de mica, pe la 17000(1.9 tdi 101 cp) am configurat o so tour care are probabil mai putin climatronic. astept in max doua saptamani sa soseasca.

oricum, sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, nu te mai gandi ce spune lumea. Daca ai gasit o masina care-ti place tie, ai configurat-o cum ai vrut, si mai ales (bravo) este o masina noua, nu te mai gandi ca e scumpa sau ieftina. Este pur si simplu pretul care a trebuit platit pentru a obtine ce ai dorit. Vor fi multi care iti vor mai spune ca in acesti bani iti luai nu stiu ce SH...fii ferm pe pozitie si lasa-i pe ei cu rablele lor si tu bucura-te de masina ta. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Daca tie ti-a placut, ceea ce este cel mai important, atunci este alegerea perfecta, indiferent ce spune lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thx Godfather.... dar sa stii ca chiar n-am nici un regret. Innumar zilele panad cand va veni ca in armata. AMR 32.

:Driver:

Modificat de Marius Ciocan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand sa o stapanesti sanatos. Am avut ocazia sa stau in roomster si este ceva nou pentru skoda, masina mi se pare interesanta loc este destul, iar finisarile sunt clar peste o1, nu poti sa compari o2 cu roomster sunt doua masini complet diferite. Singura intrebare este daca va fii fiabila ca restul masinilor skoda. Iti doresc sa te bucuri de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

merci frumos. Pe 26 ajunge in tara si am inteles ca pot trece si doua saptamani pana cand sa o am. mi se pare enorm... in fine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti in Romania ;) sa nu fie o luna... oricum bafta imi place ca ai ales trapa din sticla:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza trapei de sticla am ales masina :)

Am aflat azi ca pe 26 NU a venit in tara... se pare ca NU va veni in 8 saptamani asa cum au promis ci in.... nu se stie :P

Cum ziceai.. traim in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Marius Ciocan

Salut

A venit de patru zile si deja am 500 de km cu el. Este noua mea masina noua: Skoda Roomster cu motor 1.4 TDI de 80 CP. Rosu nemetalizat. Aceasta masina am cumparat-o la sfatul colegilor de forum, carora le multumesc si pe aceasta cale.

Are pe ea:

- tempomat (cruise control) = este extraordinar de bun in afara orasului, util cateodata si in oras. Din cauza lui, la drum drept, in a patra la 80 km/h, consumul variaza intre 3.3l si 3.7l. Este un MUST.

- ESP = nu l-am simtit ca m-ar ajuta in vreun fel, dar numai faptul ca il stiu acolo ma face sa iau niste curbe la 130-150km pe care inainte nu mi le permiteam la aceste viteze. Interesant.

- plafon de sticla = sa vezi cum ploua pe tine este Dumnezeieste. Face din aceasta masina, altceva. Un MUST

- 4 boxe suplimentare fata de cele 4 serie = daca tii sa se auda bine in masina si in spate si sa ai un sound uniform sunt o alegere buna.

- inchidere centralizata din telecomanda cu cheie pliabila. Pot trai fara.

- set de spatii de depozitare portbagaj. = un rahat de plastic de 39 de euro (parca) care sta ca curu in portbagaj si iti ia din spatiu fie ca ai sa nu ceva in el. Nu il recomand. Mi-am luat dupa ce mi-a venit masina set de plase de portbagaj (la acelasi pret) care sunt de zece ori mai folositoare.

- scaun din spate cu functie masa = este defapt un suport de 2 pahare in spatarul scaunului din mijloc. Atat. Neinteresant...

- climatronic = comentariile sunt de prisos daca tii la confortul tau.

- SunSet = geamuri laterale spate si luneta cu tenta inchisa. Abia se disting.

- scut suplimentar de protectie motor+transmisie = util pentru gropile si bolovanii din strazile din RO

- proiectoare de ceata circulare = fantastice. Si in general tot sistemul de iluminare al Roomsterului este superb. Si asta o spune un om care are mari probleme noaptea din cauza vizibilitatii.

- sertare sub ambele scaune fata = pentru 30 de euro ai inca 2 locuri in care poti pune orice. Bun.

- cotiera centrala fata = nu atat de comoda pe cat ma asteptam sa fie. Te incurca vizibil cand tragi frana de mana sau iti pui centura si te jeneaza (dar te poti obisnui) la schimbarea vitezelor.

- Maxi-DOT = panoul central dintre cele doua ceasuri din bord care arata mult mai bine ca ce este in serie si iti ofera ceva mai multe informatii. Aspect OK.

Nu mi-am luat set de covorase la sfatul agentului de vanzari (covoarele originale sunt din panza si se distrug repede, cele de la ei sunt din cauciuc).

Pretul masinii cu optionale si TVA = 17 500 eur (2 500 optionalele). Am asteptat aproape zece saptamani (desi mi-au zis maxim opt).

Puncte slabe:

- motorul prea galagios pentru gustul meu

- datorita designului masinii nu poti tine cotul pe geam sa-ti etalezi bratara de manelist (daca e cazul) cand mergi cu geamul deschis

- nu are jet de apa la stergatorul de la luneta

Revin in curand cu poze...maine plec cu ea prin tara la primul drum serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!