Jump to content

Noul meu Roomster


Marius Ciocan
 Share

Postare recomandată

M-am pricopsit si eu cu un roomster 1.4 tdi 80 cp Sport. Masina este foarte practica, bine finisata pt clasa ei, dar foarte, foarte zgomotoasa. Este cel mai zgomotos motor diesel pe care l-am intalnit pana acum. Foarte putin elastic si foarte puturos, din pacate. Cat despre consum nu prea stiu cum scot colegii de forum aceste consumuri, pentru ca eu sub 5,5 nu am scazut niciodata. Poate numai daca merg cu viteze medii de 70-80 km/h. Media, pana acum, este un pic peste 6. Chiar ma ingrijoreaza lucru asta si ma intreb daca nu cumva este necesare o resoftare. Masina are cca. 18.000 km. In rest, cel putin pana acum, numai de bine: cheltuieli de intretinere rezonabile, fara probleme deosebite. Nu stiu cum sunt service-urile, daca doamne fereste apare vreo problema!

Modificat de llaure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marius Ciocan

    24

  • biborteni

    20

  • rojoaries

    13

  • shmer

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cat despre consum nu prea stiu cum scot colegii de forum aceste consumuri, pentru ca eu sub 5,5 nu am scazut niciodata. Poate numai daca merg cu viteze medii de 70-80 km/h.

Daca obtii viteze medii de 70-80km/h in Romania inseamna ca ai mers destul de taricel si ca ai avut spor la drum ( peste 100km/h in afara localitatilor si constant). Consumul ar trebui sa-ti fie mai bun de 5.5l /100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, eu zic ca 5.5 este un consum bun pentru motorul asta. Eu personal am facut cu motorul asta (e drept, montat pe abia 2 combi) 2 drumuri, unul Brasov-Resita-Brasov si unul Brasov-Deva-Brasov. Mi s-a parut un motor destul de nervos pentru conditia lui insa foarte gurmand. Am mers foarte tare cu el (pe fabia combi beneficiaza de o cutie cu rapoarte lungi), pe paliere drepte mergeam constant 140-160km/h. N-am facut consumul pentru ca nu m-a interesat dar cred ca consumat undeva pe la 6l/100km. Avea vreo 12000km masina, motorul mi s-a parut destul de elastic si oarecum brutal: cand incepea sa faca presiune turbo se simtea un aport considerabil de putere.

Acum, pe roomster nu stiu ce sa zic, poate ca e nou motorul, poate ca nu il turezi suficient cat sa inceapa sa lucreze turbo (atentie, este turbo cu bypass, nu cu geometrie variabila).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Roomster cred ca e de asteptat, dar asta nu inseamna ca e un consum bun.

Masina e totusi grea, sa nu uitam, aerodinamica nu este chiar asa de buna, din cauza inaltimii masini, si daca soferul cere multa putere, se ajunge inevitabil la consum mare.

Poti face totusi un test; la urmatorul drum lung, mergi fara ac, nu depasesti 100km/h si o lasi sa ruleze mult in frana de motor.

Daca te apropii cat de cat de 4.5l/100km, valoarea din carte pentru extraurban, atunci masina n-are defect, e doar prea slaba pentru cerintele tale.

Dar ai grija sa fie drum dus-intors sau fara diferenta prea mare de nivel, sa nu te pacalesti.

@Blitz: citeam undeva ca modelul de 80 cp are turbo cu geometrie variabila, numai cel cu 70 cp are bypass. Caut linkul si il pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheTracker, s-ar putea sa ai dreptate, acum ca ai intrebat nu mai sunt asa sigur. Va trebui sa consult din nou documentatia, din pacate nu sunt acasa. Voi reveni cu detalii. Oricum, impresia mea despre motor a fost una buna insa, repet, cu reprize puternice peste 2500rpm care mi s-au parut violente (ce-i drept si eu l-am alergat destul de tare si erau binevenite urcusurile puternice de cuplu). Ca o comparatie.... ceva asemanator cu AXR-ul montat pe octi1 (spre deosebire de ALH care dezvolta cuplul mult mai lin). Dar asta a fost parerea mea.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am promis, revin cu detalii tehnice despre motorul 1.4 TDi PD 59kW (80CP). Le gasiti mai jos in atasamente. Torbosuflanta este cu bypass, lafel ca cea de pe motorul 1.4TDi 51kW.

P.S. nu ar fi exclus ca chiar eu sa fi dat informatia eronata cu privire la turbo de pe 1.4/59kW insa daca am facut-o imi cer mii de scuze pentru informatia eronata.

Cheers!

post-2063-1230407895_thumb.jpg

post-2063-1230407901_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am gasit aici ce cautam... Ne uitam in attach la "Motor/Bauart". 80cp are turbo cu bypass("abgasturbolader"), 80cp + dpf are turbo cu geometrie variabila("abgasturbolader mit VTG").

Sursa e site-ul skoda.de. Si daca stiu eu bine in ro e standard dpf-ul la 80 si 105 cp.

Cu geometrie variabila sau nu, eu am cam tras de el la drive test.

Daca il conduci linistit pana la 120 e ok, dar nu prea mai raman rezerve pentru depasiri si pante prelungite. Cuplul este intradevar bun, ai impresia ca ai motor mai mare sub capota, dar este pe un interval foarte mic de turatie si in rest nu ai aproape nimic.

Tot tragand de ea, masina devine zgomotoasa fara indoiala, dar 3 cilindrii si PD fac muzica pentru subsemntatul :icon_thumright:

Oricum, nu e neaparat motorul de vina pentru nivelul de zgomot ci si antifonarea proasta a masinii, benzinarul meu putand fi confundat oricand cu un diesel commonrail.

14tdi80ev6.jpg

By thetracker at 2008-12-28

14tdi80dpfya2.jpg

By thetracker at 2008-12-28

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, TheTracker, deci cu turbo am lamurit-o: e cu bypass. Pot sa iti mai spun ca in ro se livreaza (cel putin ce stiam eu pentru 2008) doar fara DPF (cod motor BNV).

Si stiu asta pentru ca am cautat sa completez ulei la fabia2 despre care spuneam deunazi c-am alergat-o si am ramas surprins cand la codul BNV mi-a spus ca e fara (eu stiam ca e cu DPF).

Una peste alta mi-a placut motorul de 80, are rezerve bune de cuplu si vine echipat si cu o cutie cu rapoarte mai lungi decat cea de pe 1.4-70CP.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz, multumim mult de informatii, ca era cam incalcita problema.

Ma folosesc de aceasta ocazie si pentru a ura tuturor un an nou fericit si toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E fara vgt si fara filtru de particule pentru ca se vinde la romani, nu la nemti, bineinteles. O alta problema, de data asta foarte mare, este consumul de ulei. Nu ma asteptam la asa ceva la o masina noua. Stiu, toata lumea o sa spuna ca asa fac toate. Dar eu nu ma pot impaca cu ideea, mai ales ca avem destule masini in familie, toate diesel, care nu consuma gram de ulei. Asa, ca pentru o alinare tardiva, poate sa-mi explice si mie cineva de ce trebuie tdi-urile de la volkswagen sa pape ulei? Si mail ales ce se poate face pentru a micsora acest consum de ulei? Este acest consum generat lipsa de elasticitate a segmentilor de ungere sau sunt probleme cu chiulasa, supapele, turbina, etc?

Modificat de llaure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, sunt nou pe acest forum. Daca subiectul consumului de ulei mai este dezbatut in alta parte rog colegii cu experienta in lecturarea forumului sa ma directioneza corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tututor,

sunt nou pe forum, si as dori sa va spun ca si eu sunt un bucuros posesor al unui "Roomy".

1.2 12V HTP 51KW/70CP, Style, dar cu multe optionale. Il am de aproape 2 ani si are 40.000 Km. Masina merge foarte bine. consumul e ok, 8% mediu. In afara am reusit sa scit 5.8, dar mergeam cu 70-80 :frigbaitata:. Pe autostrada, cu 170 Km/h consuma 14,5.

Pana acum nu am avut nicio problema cu ea. In schimb, ieri am observat ca nu imi merge farul stang. O sa ma duc pana in service sa se uite ei.

O zi buna sa aveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am ramas fara curent la Roomster.

Cum demontez bateria ? Stie cineva ? Am incercat sa dau jos sigurantele si plasticele de pe langa baterie si nu reusesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa ridici cu totul capacul bateriei; de obicei exista pe laterale cate o clema care trebuie trasa. De asemenea manualul de utilizare al masinii ofera detaliat procedura de demontare a capacului bateriei, n-ar strica sa il consulti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Salutare colegi, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare. In urma unei diagnoze, s-a ajuns la concluzia ca trebuie inlocuit calculatorul de usa de pe partea soferului pt geamurile electrice, deoarece acesta nu mai functioneaza. Am cautat pe diverse site-uri cu piese auto, insa nu-l gasesc decat pe cel de pe partea pasagerului. Imi puteti spune un cod pt cel de pe partea soferului? Masina are geamuri electrice doar pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce masina vorbim domnule coleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre skoda roomster, an fabricatie 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit intre timp codurile necesare:

1Z0959858 pt partea soferului

5J0959855 pt partea pasagerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!